• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-05-23
Zdrowa skóra i uroda

Ekstrakty roślinne w leczeniu uszkodzeń skóry

Skóra to niezwykle ważny narząd, którego podstawowymi funkcjami są: zabezpieczenie organów ciała, termoregulacja, a także odbiór bodźców poprzez receptory czuciowe. Zachowana w zdrowiu jest jędrna, gładka, elastyczna, sprężysta i przyjemna w dotyku. Zdarza się jednak, że ulega uszkodzeniom i podrażnieniom. Przeczytaj, w jaki sposób pielęgnować skórę oraz jak leczyć skaleczenia i zadrapania.

 Ekstrakty roślinne w leczeniu uszkodzeń skóry - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Rośliny, które leczą uszkodzenia skóry

Kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry, warto wykorzystać ekstrakty roślinne, które w naturalny sposób pomagają zregenerować naskórek oraz dostarczają składników odżywczych. Podstawą wielu preparatów kosmetycznych oraz leczniczych przeznaczonych do regeneracji  uszkodzeń skóry są ekstrakty roślinne.

Wykorzystuje się przede wszystkim nagietek lekarski, wykazujący działanie regenerujące, pomagający w walce z niedoskonałościami, przeciwdziałający rozstępom, likwidujący szorstkość skóry oraz doskonale nawilżający i zmiękczający.

Kolejnym surowcem jest mentol, o działaniu antyseptycznym, zapobiegający rozwojowi bakterii, wirusów, grzybów oraz usuwający nieprzyjemny zapach. Nie można pominąć również witaminy B5, czyli pantenolu, który łatwo wiąże wodę i poprawia nawilżenie skóry. Pantenol skutecznie koi i wykazuje działanie zmniejszające podrażnienia i zaczerwienienia. Warto także wspomnieć o aloesie drzewiastym, który dzięki mnogości składników odżywczych w nim zawartych skutecznie regeneruje skórę, wspomaga jej integralność, działa osłaniająco i łagodzi podrażnienia.

Wsparciem dla ekstraktów roślinnych w wielu preparatach o działaniu antyseptycznym jest oktenidyna – substancja odkażająca. Cechuje ją wysoka skuteczność antybakteryjna, dzięki czemu zaburza funkcje drobnoustrojów i doprowadza do ich zniszczenia. Okteidyna świetnie sprawdza się w przypadku drobnych ran na powierzchni skóry i może być bezpiecznie stosowana nawet w przypadku delikatnej skóry dzieci.

Opatrywanie ran

Skuteczne i bezpieczne oczyszczenie uszkodzonej skóry zapewniają preparaty o działaniu antybakteryjnym. Jednym z nich jest Octedin https://www.apteka-melissa.pl/produkt/octedin-spray-dpieli-ochrskory-antybak,16912.html. Lek ten nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, chroni ją przed drobnoustrojami i łagodzi podrażnienia, ale także pielęgnuje i pomaga zregenerować uszkodzony naskórek. Zawarty w nim nagietek pielęgnuje i regeneruje naskórek, a mentol pozostawia przyjemne uczucie chłodu oraz chroni skórę przed bakteriami. Substancją czynną leku jest okteidyna, działająca antybakteryjnie. Takie połączenie składników zapewnia skuteczną pielęgnację i ochronę uszkodzonej skórze.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Antyseptyka to inaczej odkażanie ran, dezynfekcja skóry, błon śluzowych, a w niektórych przypadkach również wnętrza...
CZYTAJ
Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa, która otacza całe ciało, jest nieustannie narażona na uszkodzenia czy...
CZYTAJ
Zadrapania i skaleczenia potrafią uprzykrzyć wykonywanie codziennych czynności, zwłaszcza, gdy znajdują się na dłoniach czy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia