• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-12-27
Dolegliwości i choroby

Enterowirusy. Czym są i jakie choroby wywołują?

Enterowirusy są źródłem chorób u zwierząt i ludzi. Ich materiałem genetycznym jest jednoniciowe RNA o dodatniej polarności. Można się nimi zarazić np. poprzez kontakt z osobą chorą. Przeważnie wywołują niegroźne choroby o łagodnym przebiegu, jednak w niektórych przypadkach stają się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są możliwe skutki infekcji enterowirusami.

 Jakie choroby wywołują enterowirusy?
Spis treści

Czym są enterowirusy?

Enterowirusy to grupa niewielkich, bezosłonkowych wirusów. U ludzi występują w ponad 100 serotypach. Kategoryzuje się je do czterech gatunków — A, B, C i D — i zalicza do rodziny Picornaviridae. Enterowirusy można znaleźć w wydzielinach z układu oddechowego osób zarażonych, a także w ich kale. Z tego powodu dużą obecność tego rodzaju wirusów notuje się w ściekach.


Enterowirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zarażenia wystarczy kontakt z zainfekowaną osobą, która w naszej obecności kichnie bądź kaszlnie. Mogą być również przenoszone poza organizmem — np. przez żywność lub na powierzchni przedmiotów. Jest to możliwe dzięki temu, że te wirusy są przeważnie stabilne w środowisku i w małym stopniu reagują na zmiany pH, wilgotności czy temperatury. Dzięki temu świetnie radzą sobie w zbiornikach wodnych, przez co do zakażenia może dojść również za pośrednictwem wody — np. w basenie.


Największym wrogiem enterowirusów jest odpowiednia higiena. Aby ustrzec się przed zakażeniem, należy dbać o częste mycie rąk i dezynfekcję powierzchni.

Jakie choroby wywołują enterowirusy?

Enterowirusy to szeroka grupa, dlatego też spektrum wywoływanych przez nie schorzeń jest spore. W większości przypadków są przyczyną stanów chorobowych o łagodnym przebiegu. Na ogół zalicza się je do jednego z najczęstszych czynników etiologicznych przeziębień. W Polsce zakażenia występują przede wszystkim latem i jesienią. Mogą powodować złe samopoczucie z objawami grypopodobnymi — gorączką, bólem mięśni.


Enterowirusy odpowiadają też za zakażenia gardła oraz migdałków podniebiennych u dzieci i dorosłych. Często wywołują również zaburzenia żołądkowo-jelitowe.


Zdarza się, że enterowirusy u niektórych osób rozwijają się w poważne schorzenia. Zaliczają się do nich:

  • ostre zapalenie spojówek;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD);
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego;
  • zapalenie trzustki.

Jak przebiega leczenie chorób wywoływanych przez enterowirusy?

Infekcje spowodowane przez zakażenie enterowirusami najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Osoby o osłabionej odporności lub przyjmujące leki immunosupresyjne są narażone na zakażenia o cięższym przebiegu, które mogą przedłużyć się do tygodnia lub dłużej. W takiej sytuacji czasem niezbędna staje się hospitalizacja.


Obecnie nie stosuje się żadnych leków o działaniu zwalczającym enterowirusy. W razie potrzeby wprowadza się leczenie objawów zakażenia w postaci środków na gorączkę czy ból gardła. Pacjentom zaleca się odpoczynek i nawadnianie organizmu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Herpeswirusy to grupa wirusów pasożytująca na kręgowcach. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się patogeny szeroko...
CZYTAJ
Infekcje wirusowe u dziecka wywołują wirusy, które atakują górne drogi oddechowe. Choć przeziębienie można złapać...
CZYTAJ
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori może dotyczyć wielu osób. Najczęściej przebiega ono bezobjawowo, dlatego osoba, która...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia