Legalna apteka
2021-11-18
Dolegliwości i choroby

Flegma w gardle. Co jest przyczyną jej powstania i jak się jej pozbyć?

Gęsta wydzielina, która zalega w gardle, często prowokuje kaszel. Jej powstanie wiąże się więc z dużą uciążliwością – szczególnie w porze porannej. Wcale jednak nie musisz się z nią borykać – wystarczy poznać jej przyczyny i sposoby łagodzenia nieprzyjemnych objawów.


Czy wiesz, że flegma to wydzielina, której – jeśli zalega w gardle – może towarzyszyć próba odkrztuszania i chrypka. Często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych, ale niekiedy może świadczyć o poważniejszych schorzeniach.

 flegma
Spis treści

Flegma w gardle – czyli co?

Flegma jest gęstą i lepką wydzieliną, która spływa po tylnej ścianie gardła. Zwykle przyjmuje kolor żółty lub biały, niekiedy zielony. Chociaż najczęściej nie jest objawem groźnego schorzenia, jest powodem sporego dyskomfortu.


Skąd się bierze flegma w gardle?

Flegma powstająca w gardle może mieć różne przyczyny. Zwykle jej powstawanie ma związek z: 

 • przewlekłym zapaleniem zatok i przewlekłym nieżycie nosa 
 • infekcją górnych dróg oddechowych, np. zapalenia gardła 
 • alergiami – głównie o charakterze wziewnym 
 • refluksem żołądkowo-przełykowym.

Jeśli chodzi o poważniejsze schorzenia, flegma w gardle może wskazywać na rozstrzenie oskrzeli, ropnia płuca albo niektóre postaci gruźlicy płuc.


Uwaga na wydzielinę z domieszką krwi

Odkrztuszanie wydzieliny zabarwionej krwią, chociaż nie musi być groźne, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Taka flegma może świadczyć zarówno o nadkażeniu bakteryjnym, zapaleniu gardła, jak i nowotworze płuc.


Objawy towarzyszące zalegającej w gardle wydzielinie

Flegma w gardle wiąże się ze sporym dyskomfortem, któremu może towarzyszyć kilka charakterystycznych objawów. Zaleganie wydzieliny może powodować: 

 • chrypkę – przebiegającą często ze zmianą głosu 
 • trudności w przełykaniu 
 • kaszel
 • wrażenie drapania lub łaskotania w gardle.
 • W przypadku osób z nasilonym odruchem wymiotnym flegma w gardle może prowokować także wymioty.


Poznaj siłę domowych sposobów na flegmę

Chociaż flegma nie stanowi żadnego zagrożenia, jest po prostu uciążliwa. Dlatego warto spróbować się jej pozbyć, korzystając z domowych sposobów. 

 • Wypijanie większej ilości płynów

Warto pamiętać, że niedostateczne nawodnienie organizmu może odpowiadać za zwiększenie tendencji do zalegania śluzu, którego produkcja została nasilona. Tymczasem większa ilość płynów pomaga rozrzedzić wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie ją odkrztuszać. 

 • Nawilżanie pomieszczeń

Przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach może działa podrażniająco na błony śluzowe, co z kolei może przekładać się na zwiększoną ilość flegmy.

Zadbaj więc o odpowiednie nawilżenie powietrza, np. za pomocą specjalnych urządzeń – nawilżaczy powietrza.


Skorzystaj z aptecznego wsparcia

 • W walce z flegmą zalegającą w gardle wsparciem mogą okazać się apteczne preparaty. Po jakie produkty warto sięgnąć?
 • Mieszanki soli do inhalacji – obecne w nich jony pomagają rozrzedzać gęstą wydzielinę i ułatwiać odkrztuszanie.
 • Syropy na bazie roślin – szczególnie polecane są syropy zawierające ekstrakt z bluszczu, porostu islandzkiego.
 • Syropy wykrztuśne- pomagają rozrzedzić i odkrztusić zalegającą wydzielinę. Są to syropy z np. acetylocysteiną, ambroksolem lub bromheksyną.
 • Pastylki do ssania – warto sięgnąć po preparaty zawierające kompozycję podbiału i tymianku, które pomagają w łagodzeniu kaszlu, chrypki oraz stanów zapalnych błony śluzowej.


Pamiętaj! Jeśli zmagasz się z zalegającą wydzieliną powodującą odruch kaszlowy, nie stosuj preparatów przeciwkaszlowych. Tłumią one odruch odkrztuszania, który jest fizjologicznym odruchem obronnym.


Flegma w gardle – kiedy to lekarza?

Flegma w gardle nie jest poważną dolegliwością, dlatego nie ma konieczności natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Do specjalisty warto jednak udać się w przypadku, gdy:

 • wydzielina zalega dłużej niż kilka dni
 • stosowanie domowych sposobów i aptecznych preparatów nie przynosi efektów
 • flegmie towarzyszą inne objawy wskazujące np. na zapalenie gardła, anginę, zapalenie krtani
 • dochodzi do odkrztuszania wydzieliny z domieszką krwi.

Konsultacja z lekarzem jest wskazana zawsze, jeśli tylko masz wątpliwości co do stanu zdrowia. Nie można bowiem lekceważyć żadnych dolegliwości – szczególnie, jeśli towarzyszą im objawy dodatkowe.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Choroby układu oddechowego są bardzo częste w dzisiejszych czasach. Schorzenia tego układu dzielimy na ostre...
CZYTAJ
Kaszel to jedna z głównych dolegliwości towarzyszących takim schorzeniom jak: przeziębienie, grypa, różnego rodzaju infekcje...
CZYTAJ
Kaszel to uciążliwa dolegliwość, która stanowi najczęstszy objaw infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku jego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia