• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-12-15
Porady

Fluoryzacja zębów. Jakie daje efekty?

Chcąc wzmocnić szkliwo zębów i nadać im dodatkową ochronę przed próchnicą, często decydujemy się na zabieg fluoryzacji. To całkowicie bezbolesna procedura, dzięki której zapewnisz sobie piękny i zdrowy uśmiech, jeśli będziesz poddawać się jej regularnie. Sprawdź, na czym polega fluoryzacja zębów i jakie efekty można dzięki niej uzyskać!

 Na czym polega zabieg fluoryzacji?
Spis treści

Czym jest fluoryzacja zębów?

To zabieg dentystyczny zwany także fluoryzacją kontaktową. Wykonuje się go całkowicie bezboleśnie w celu poprawy wyglądu i zdrowia uzębienia. Takie działanie dość skutecznie chroni przed rozprzestrzenianiem się próchnicy i wzmacnia szkliwo. Jego dobrostanowi zagraża przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej i źle skonstruowana dieta. W trakcie fluoryzacji dostarcza się zębom odpowiednią dawkę fluoru, jednak w celu uzyskania oczekiwanych efektów zabieg musi zostać zrealizowany zgodnie z medycznymi zaleceniami.

Na czym polega zabieg fluoryzacji?

Należy zadbać o to, aby fluoryzacja została przeprowadzona z dużą uwagą i zachowaniem wszelkich środków ostrożności ze względu na wysoką chemiczną aktywność wykorzystywanej substancji, która może być szkodliwa, jeśli zostanie zaaplikowana w nadmiarze. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić powierzchnię zębów, wykorzystując w tym celu specjalną szczoteczkę, a następnie usunąć fragmenty kamienia nazębnego. Potem na zęby nakłada się cienką warstwę fluoru.


Podczas zabiegu fluoryzacji bardzo często korzysta się z formy lakieru, który uwalnia do szkliwa jony fluorkowe. Inną metodą jest zastosowanie pianki, którą wkłada się do ust za pomocą łyżki na kilka minut. Po upływie tego czasu nadmiar preparatu jest wypłukiwany. Fluoryzację można zrealizować także za pomocą prądu – to tzw. jonoforeza fluorkowa.

Zalecenia po zabiegu fluoryzacji

Aby przeprowadzony zabieg był skuteczny i dawał długotrwałe efekty, po jego wykonaniu należy przestrzegać następujących zasad:

 • zabieg musi być powtarzany regularnie;
 • po zabiegu nie wolno myć zębów przez 12–24 godziny (w zależności od zaleceń lekarskich);
 • nie należy nic pić ani spożywać pokarmów do 2 godzin po zabiegu;
 • lakierowanie powinno być przeprowadzane co najmniej dwa razy w roku, a fluoryzacja żelem – w zasadzie co miesiąc.

Dlaczego warto zdecydować się na fluoryzację zębów?

Fluor jest pierwiastkiem dostarczanym do organizmu w różnych postaciach. Znajduje się on wielu spożywczych produktach czy wodzie, jednak ta ilość wciąż jest za mała, by skutecznie i korzystnie wpływał na organizm. Dla stanu uzębienia fluor ma natomiast ogromne znaczenie.


Cukry spożywane przez nas w dużych ilościach każdego dnia ulegają przemianie w kwasy, które z kolei odpowiadają za pogorszenie się stanu szkliwa zębów, a nawet pojawienie się poważniejszych problemów. Z tego punktu widzenia zabieg fluoryzacji zębów wydaje się zatem pożądany.

Szczególnymi wskazaniami do jego wykonywania są:

 • nadwrażliwość zębów;
 • przebarwienia płytki nazębnej;
 • chęć zapobiegnia próchnicy wtórnej;
 • aparat ortodontyczny;
 • chęć remineralizacjli szkliwa.

Czy fluoryzacja zębów może szkodzić?

Warto wiedzieć, że fluorek jest substancją negatywnie wpływającą na zdrowie, jednak tylko wtedy, kiedy zostanie użyty w bardzo dużej ilości. Nie należy się zatem obawiać fluoryzacji zębów na przykład u dzieci. Ilość wykorzystywana w tym zabiegu nie jest w żaden sposób niebezpieczna. Ważne jednak, aby procedurę realizowała osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i kompetencje. Jeżeli dojdzie przy tym do przedawkowania substancji, mogą pojawić się takie objawy, jak:

 • ból brzucha;
 • wymioty; 
 • łzawienie oczu,
 • nadmierne pocenie się.

Fluoryzacja zębów to zabieg bardzo korzystny dla zdrowia i wyglądu uzębienia. Wykorzystywany w jego trakcie pierwiastek pozytywnie wpływa na szkliwo i wzmacnia jego odporność względem próchnicy. Co ważne, a nawet wskazane, fluoryzację zębów warto przeprowadzać nawet u dzieci. Cała procedura wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku osób dorosłych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wpływ stresu na organizm jest znany nie od dziś - nasi przodkowie pod jego wpływem...
CZYTAJ
Pielęgnacja skóry ma realny wpływ na jej kondycję – zdrowie, komfort i jak najdłuższe zachowanie...
CZYTAJ
Rano pobudka i zaczynasz kolejny dzień pod presją czasu. Wieczorem padasz, bo zmęczenie odbiera Ci...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia