• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 149 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 149 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Zamówienia telefoniczne
2022-11-30
Dolegliwości i choroby

Ganglion nadgarstka. Czym się charakteryzuje?

Przeciążenie nadgarstka wywołane m.in. pracą przed komputerem czy grą w tenisa może skutkować powstaniem stanu zapalnego w stawie, a także gromadzeniem się w nim nadmiernej ilości płynu. W efekcie na nadgarstku pojawia się charakterystyczne zgrubienie, czyli ganglion. Może on prowadzić do problemów z mięśniami, a nawet ich bezwładu. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu schorzeniu.


Ganglion najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstka. Może znacząco ograniczyć ruchomość stawów, dlatego przeprowadzić odpowiednie leczenie tej przypadłości. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nawet jeśli ganglion jest prawidłowo leczony, to może się odnowić. Takie nawroty są jedną z charakterystycznych cech tej przypadłości.

 Przyczyny powstawania ganglionu.
Spis treści

Ganglion nadgarstka – czym dokładnie jest?

Ganglion bywa nazywany również torbielą galaretowatą. Najczęściej pojawia się przy torebce stawowej lub pochewce ścięgna. Jest to guzek wypełniony gęstym płynem, który przypomina galaretę. Może mieć bardzo różną wielkość. Początkowo jest miękki, ale z czasem robi się twardy. Ganglion powstaje w wyniku nadmiernej produkcji płynu wewnątrz stawu, który nie może zostać prawidłowo odprowadzony.

Przyczyny powstawania ganglionu

Torbiel galaretowata pojawia się najczęściej jako następstwo podrażnienia mechanicznego stawu. Dotyczy przede wszystkim osób, które wykonują dłonią powtarzalne ruchy, czyli kierowców, osób pracujących przy komputerze czy trenujących grę w tenisa. Intensywnie pracujący staw produkuje duże ilości płynu, który może zalegać pod postacią charakterystycznego guzka, czyli ganglionu. Inne dość częste przyczyny powstawania torbieli galaretowatej, to osłabienie torebki stawu nadgarstka, a także nawracające choroby zapalne.

W jaki sposób diagnozuje i leczy się ganglion?

Pojawienie się charakterystycznego guzka wymaga wizyty u lekarza, który sprawdzi, czy faktycznie jest to ganglion. Najczęściej wystarczą do tego oględziny, ale w razie wątpliwości może zlecić dodatkowe badania. Może to być:

  • USG guza,
  • badanie rentgenowskie,
  • badanie radiologiczne CT,
  • nakłucie zmiany.

Diagnostyka pozwala ocenić wnętrze zmiany i jej strukturę. Dzięki temu lekarz może wykluczyć inne schorzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zależy ono głównie od stopnia zaawansowania zmiany. Jeśli nie jest ona duża, to najczęściej lekarz zleca pacjentowi odciążenie stawu np. poprzez noszenie temblaka oraz masowanie guza. Dopiero gdy te metody zawiodą, wdraża inwazyjne metody.


Jednym ze sposobów na usuwanie ganglionu jest jego punkcja. Lekarz nakłuwa zmianę, usuwa płyn i wstrzykuje do wnętrza leki sterydowe. W skrajnych przypadkach, gdy ganglion jest już bardzo zaawansowany, stosuje się metody operacyjne, polegające na wycięciu guzka.


W przypadku schorzenia, jakim jest ganglion, bardzo duże znaczenie ma odpowiednia profilaktyka, która może ograniczyć ryzyko jego pojawienia. Podczas pracy przy komputerze warto robić regularne przerwy, które odciążą nadgarstek. Osoby trenujące nie mogą natomiast zapominać o wykonywaniu rozgrzewki przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. Powoduje ona ostre objawy, które pojawiają się napadowo. Za...
CZYTAJ
Zaćma to choroba oczu, która nie tylko znacząco utrudnia prawidłowe widzenie, ale i może prowadzić...
CZYTAJ
Choroby skóry to problem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. Ich występowanie obniża komfort...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia