• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2016-05-15
Porady

Glista ludzka

Pasożyt ten lubi bytować w jelicie cienkim człowieka. Do zarażenia dochodzi na skutek nie przestrzegania zasad higieny. Zarażenie następuje per os za pośrednictwem zanieczyszczonych rąk, nieumytych owoców i warzyw oraz przez spożywanie zakażonej wody pitnej. Na szczególną uwagę zasługują dzieci, gdyż to one najczęściej bawią się na podwórku, w piasku i próbują smakować różnych rzeczy prosto z ziemi.

 Glista ludzka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czym charakteryzuje się glista ludzka?

Glista, która znajduje się w układzie pokarmowym żywiciela, jest odporna na procesy trawienia. Odżywia się treścią jelita cienkiego, wręcz „objada” żywiciela. Ze względu na ten fakt, objawami często towarzyszącymi obecności glisty ludzkiej są hipowitaminoza, zespół złego wchłaniania oraz niedożywienie. W zależności od wrażliwości organizmu, symptomy mogą być mniej lub bardziej odczuwalne. Ponadto toksyny glisty ludzkiej, szczególnie u małych dzieci, powodują zmiany skórne (pokrzywka), obrzęki na powiekach, cienie pod oczami, nieżyt nosa czy zapalenie spojówek.

 Jak wykryć tego pasożyta?

W celu wykrycia glisty ludzkiej w organizmie, przeprowadza się badanie laboratoryjne kału. Leczenie obejmuje przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych. Bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie i leczenie, aby nie dopuścić do powikłań związanych z przemieszczaniem się pasożyta po organizmie i atakowaniem innych narządów.

Leczenie ważne a profilaktyka jeszcze ważniejsza. Zapobieganiu zakażenia ma służyć mycie rąk, warzyw i owoców oraz unikanie zanieczyszczonej fekaliami wody i pożywienia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia