Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Glista ludzka
Pasożyt ten lubi bytować w jelicie cienkim człowieka. Do zarażenia dochodzi na skutek nie przestrzegania zasad higieny. Zarażenie następuje per os za pośrednictwem zanieczyszczonych rąk, nieumytych owoców i warzyw oraz przez spożywanie zakażonej wody pitnej. Na szczególną uwagę zasługują dzieci, gdyż to one najczęściej bawią się na podwórku, w piasku i próbują smakować różnych rzeczy prosto z ziemi.

Czym charakteryzuje się glista ludzka?
Glista, która znajduje się w układzie pokarmowym żywiciela, jest odporna na procesy trawienia. Odżywia się treścią jelita cienkiego, wręcz „objada” żywiciela. Ze względu na ten fakt, objawami często towarzyszącymi obecności glisty ludzkiej są hipowitaminoza, zespół złego wchłaniania oraz niedożywienie. W zależności od wrażliwości organizmu, symptomy mogą być mniej lub bardziej odczuwalne. Ponadto toksyny glisty ludzkiej, szczególnie u małych dzieci, powodują zmiany skórne (pokrzywka), obrzęki na powiekach, cienie pod oczami, nieżyt nosa czy zapalenie spojówek.
Jak wykryć tego pasożyta?
W celu wykrycia glisty ludzkiej w organizmie, przeprowadza się badanie laboratoryjne kału. Leczenie obejmuje przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych. Bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie i leczenie, aby nie dopuścić do powikłań związanych z przemieszczaniem się pasożyta po organizmie i atakowaniem innych narządów.
Leczenie ważne a profilaktyka jeszcze ważniejsza. Zapobieganiu zakażenia ma służyć mycie rąk, warzyw i owoców oraz unikanie zanieczyszczonej fekaliami wody i pożywienia.

mgr farm. Ewa Sosińska
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów