Legalna apteka
2021-10-26
Porady

Glukometr. Jak wybrać odpowiedni model?

Glukometr jest urządzeniem, który pozwala na codzienne kontrolowanie poziomu cukru we krwi we własnym domu. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli takiego sprzętu. Niektóre z nich są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, które pozwalają na korzystanie z ciekawych funkcji.


Wybór odpowiedniego glukometru powinien zależeć od kilku czynników. Najważniejsze są potrzeby danego pacjenta. Z tego powodu warto zastanowić się nad kilkoma modelami i porównać ich działanie. Czym różnią się poszczególne glukometry? Jak wybrać odpowiedni model?

 glukometr
Spis treści

Jak wybrać odpowiedni glukometr?

Podczas wybierania glukometru warto zastanowić się nad wieloma czynnikami. Jest to bowiem urządzenie, które będzie towarzyszyć Ci na co dzień. Musi być funkcjonalne, pozwalając na łatwe korzystanie przez długi czas. Wybierając glukometr, zwróć uwagę na: 

 • sposób obsługi, 
 • wielkość całego zestawu (nie tylko glukometru),
 • niezbędną ilość krwi do badania, 
 • metoda pomiaru,
 • czas wyświetlania wyniku,
 • możliwość naniesienia dodatkowej kropli krwi, w przypadku zbyt małej ilości,
 • pojemność pamięci,
 • dodatkowe udogodnienia.

Warto dokładnie sprawdzić specyfikację konkretnego urządzenia. Każdy użytkownik ma nieco inne wymagania. Dla niektórych znaczenie ma możliwość przesyłania wszystkich danych bezpośrednio na smartfona. Innym zależy na tym, by cały zestaw, wraz z glukometrem, mieścił się do niewielkich torebek.


Metoda pomiaru glukometrem

Glukometry mogą wykorzystywać jedną z dwóch metod, które pozwalają na określenie poziomu cukru we krwi. Mowa tu o technice fotochemicznej i elektrochemicznej. Pierwsza bazuje na ilości światła odbitego zależnego od zabarwienia pola testowego. W nowoczesnych glukometrach częściej mierzy się natężenie mikroprądu elektrycznego przepływającego przez pole na teście paskowym [1].


Rozmiar glukometru

Glukometry to niewielkie urządzenia mierzące zaledwie kilka centymetrów. Pozwalają one na swobodne przechowywanie nie tylko w plecakach i torbach, lecz także kieszeniach. Na rynku znaleźć można również nieco większe modele, dlatego gdy zależy Ci na małych rozmiarach. warto kierować się tym parametrem. Warto jednak pamiętać o tym, by sprawdzać dokładne wymiary całych zestawów. Ważne również, by glukometr miał przejrzysty ekran, na którym dobrze widać wyświetlane wyniki.


Ilość krwi niezbędnej do pomiaru

Znaczenie ma też to, ile krwi jest potrzebnej do dokonania odczytu. Warto wybierać glukometry, które wymagają mniejszej ilości. Zazwyczaj jest to objętość główki od szpilki. Każdego dnia poziom cukru jest mierzony kilkukrotnie, dlatego lepiej, by potrzebnej krwi było jak najmniej.


Podobnie jest także w przypadku dzieci i osób, które boją się nakłuwania skóry. Mniej krwi wiąże się z mniejszym bólem i mniejszą głębokością nakłucia [2]. Zdarza się jednak, że glukometry stworzone z myślą o małej ilości krwi mają niewielki kanał zasysający. Z tego powodu często mogą występować problemy z odpowiednim zassaniem kropli.


Nowoczesne glukometry z inteligentnymi funkcjami

Obecnie glukometry są wyposażone w pamięć, która pozwala na zapisywanie danych z danego okresu. W ten sposób można monitorować poziom cukru we krwi na przestrzeni kilki dni. To wygodna opcja przydatna w układaniu diety dla diabetyków. Istnieją także urządzenia, które pozwalają na przesyłanie zgromadzonych danych na komputer. Dzięki temu nie zostaną one nadpisane, dlatego użytkownik może prowadzić statystyki przez dłuższy czas.


Niektóre glukometry dają również możliwość przesyłania danych bezpośrednio na telefon za pomocą specjalnej aplikacji. W ten sposób można mieć dostęp do najważniejszych informacji w dowolnym miejscu. Warto zadbać o to, by wybrany glukometr był kompatybilny z systemem zastosowanym w Twoim telefonie. Jeśli wolisz standardową wersję, wybierz model z dużą ilością pamięci [3].


Wybór glukometru a cena

Dla niektórych osób znaczenie ma również cena. Glukometry są jednak dość tanimi urządzeniami. Kolejny koszt to jednak paski testowe. Są one dopasowane do konkretnego modelu urządzenia. Warto przeanalizować te kwestie odpowiednio wcześnie, by korzystanie z glukometru nie wiązało się z ogromnymi kosztami. W niektórych przypadkach warto pamiętać, że glukometr można otrzymać za darmo, od lekarza diabetologa, w aptece (za okazaniem recepty na paski) lub też kontaktując się bezpośrednio z producentem.


Przypisy:

 1. https://diabetyk24.pl/blog-section/porownanie-glukometrow-2019
 2. https://cukrzyca.pl/cukrzyca/leczenie-cukrzycy/glukometr-co-trzeba-o-nim-wiedziec/
 3. https://www.pompiarze.pl/cukrzyca/jak-wybrac-glukometr-zanim-go-kupisz/
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Cukrzyca ciążowa to potencjalny problem każdej ciężarnej i jej dziecka. Nieleczona stanowi duże zagrożenie dla...
CZYTAJ
Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować, ale gdy jego poziom przekracza normę, staje się...
CZYTAJ
Stopa cukrzycowa, określana również jako zespół stopy cukrzycowej, to groźne, przewlekłe powikłanie cukrzycy (pojawiające się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia