2022-02-08
Suplementacja

Gorzka pomarańcza. Czy wspomaga odchudzanie?

Dążenie do redukcji nadmiernych kilogramów skłania wiele osób do poszukiwania niejako drogi na skróty. Odpowiedzią mają być preparaty wspomagające odchudzanie, których jednym z głównych składników jest gorzka pomarańcza. Dowiedz się, czy roślina ta faktycznie może wesprzeć walkę z nadmierną masą ciała.

Gorzka pomarańcza (Citrus aurantium) to roślina, którą zalicza się do wiecznie zielonych krzewów / drzew. Zasłynęła nie swoim smakiem podobnym do grejpfruta, ale przede wszystkim cennymi właściwościami. O owocach coraz częściej mówi się w kontekście odchudzania, ponieważ stanowi jeden ze składników preparatów wspierających utratę masy ciała.

 Czy gorzka pomarańcza wspiera odchudzanie? Poznaj jej dobroczynne właściwości.
Spis treści

Dobroczynne właściwości gorzkiej pomarańczy

Właściwości gorzkiej pomarańczy wynikają z obecności kilku znaczących składników aktywnych. Zalicza się do nich m.in.:

  • synferynę,
  • witaminę C,
  • oktopaminę.

Z uwagi na obecność witaminy C wykazuje aktywność przeciwutleniającą, skierowaną przeciwko wolnym rodnikom. Dzięki temu pomaga opóźnić procesy starzenia czy wspiera przeciwdziałanie skutkom stresu oksydacyjnego.

Jak gorzka pomarańcza wspiera odchudzanie?

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy stanowi m.in. źródło synferyny. I właśnie ta substancja stała się przedmiotem badań naukowców w kierunku właściwości wspomagających odchudzanie.

Uważa się, że synferyna wykazuje podobną aktywność jak kofeina czy efedryna. Pomaga przyśpieszyć metabolizm, co skutkuje przyspieszeniem tempa lipolizy. Wspomaga także proces termogenezy, którego istotą jest zwiększenie wydatków energetycznych wymuszających na organizmie czerpanie energii z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.

Synferyna, w przeciwieństwie chociażby do efedryny, nie wywołuje skutków ubocznych. Co prawda możliwe są migrenowe bóle głowy, drgawki czy wzrost ciśnienia, jednak pojawiają się one bardzo rzadko.

Jaki suplement z ekstraktem z gorzkiej pomarańczy wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej suplementów z ekstraktem z gorzkiej pomarańczy w składzie. Który z nich wybrać? Renomowany producent to jedno z głównych kryteriów, ale warto pamiętać także o:

  • zawartości ekstraktu z Citrus aurantium,
  • standaryzacji na zawartość głównej substancji czynnej.

To dwa istotne aspekty, które mogą decydować o efektywności preparatu.

Pamiętaj! Każdy preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie jest dopuszczalne przekraczanie rekomendowanych ilości składnika aktywnego – nie przyniesie do lepszych efektów, a może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Suplementy z gorzką pomarańczą – remedium na nadmiar kilogramów?

Warto pamiętać, że suplementy zawierające ekstrakt z gorzkiej pomarańczy nie są remedium na nadmierne kilogramy. Łykanie tabletek na niewiele się zda, jeśli nie zmienisz dotychczasowe stylu życia. Podstawą jest prawidłowo zbilansowana dieta wsparta regularną aktywnością fizyczną – bez tego jakakolwiek suplementacja nie ma sensu.

Aby pozbyć się nadmiarowych kilogramów, należy dążyć do uzyskania deficytu energetycznego. Chodzi o to, by ilość dostarczanych do organizmu kalorii była niższa niż wynika to z zapotrzebowania na energię. Ważne jest jednak to, aby efekt ten osiągnąć nie tylko poprzez stosowanie mocno redukcyjnej diety, ale przede wszystkim poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Przyjmowanie suplementu diety z ekstraktem z gorzkiej pomarańczy powinno być jedynie delikatnym wsparciem.

Suplementy z gorzką pomarańczą – tak czy nie?

Jeśli suplement z ekstraktem z gorzkiej pomarańczy ma być jedyną bronią w walce przeciwko nadmiernej masie ciała, nie warto rozpoczynać kuracji. Można go stosować wyłącznie wtedy, gdy będzie stanowił wsparcie zdrowego odżywiania oraz wysiłku fizycznego.

Warto przy tym pamiętać o istnieniu pewnych przeciwwskazań do stosowania preparatu. Są to:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że suplement z gorzką pomarańczą będzie bezpieczny, skonsultuj się z lekarzem. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista oceni zasadność przyjmowania takiego preparatu.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Skóra to niezwykle ważny narząd, którego podstawowymi funkcjami są: zabezpieczenie organów ciała, termoregulacja, a także...
CZYTAJ
Szukasz produktu, który pomoże złagodzić uporczywy kaszel i oczyścić drogi oddechowe? A może chcesz w...
CZYTAJ
Echinacea zwana też jeżówką jest jedną z głównych roślin leczniczych stosowanych w profilaktyce i leczeniu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia