Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Halitoza - nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) to dość wstydliwy problem, utrudniający kontakty międzyludzkie, a nieleczony może wpłynąć na zdrowie psychiczne. Stosowanie gum do żucia, cukierków miętowych lub odświeżających dezodorantów to tylko krótkotrwałe maskowanie tej dolegliwości. Przyczyna brzydkiego zapachu, zlokalizowana jest zwykle w jamie ustnej. Jest to kolejny powód dla którego warto raz na jakiś czas odwiedzić swojego dentystę.

Przyczyny występowania halitozy
Ubytki na powierzchni zębów i gromadzące się w nich resztki jedzenia, stany zapalne czy zgorzel mogą powodować przykry zapach z ust. Również grzybice występujące po antybiotykoterapii lub jako skutek nieumiejętnego przyjmowania sterydów w postaci wziewnej przez astmatyków, mogą być przyczyną halitozy. Choroby związane z układem pokarmowym i migdałkami także. W większości przypadków jednak źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust są lotne związki siarki, pochodzące z przemian metabolicznych bakterii zasiedlających jamę ustną. Niestety, wspomniane przyczyny nie są jedynymi. Jeśli więc przykry oddech oraz niecodzienny posmak w ustach nie ustępuje pomimo wyleczonych zębów i braku zmian patologicznych obejmujących dziąsła, język i gardło, przyczyn należy szukać w układzie pokarmowym lub oddechowym. Jakim chorobom może towarzyszyć halitoza?
- Nowotwory – rak krtani, żołądka, przełyku;
- przewlekłe zapalenia – zatok przynosowych, migdałków, oskrzeli;
- bakteryjne zapalenie błony śluzowej żołądka;
- refluks żołądkowo-przełykowy;
- niewydolność wątroby;
- choroby metaboliczne (cukrzyca, mocznica);
- uchyłki przełyku.
Halitoza również występuje bardzo często w przebiegu uzależnień od alkoholu i papierosów, a także towarzyszy zwiększonemu niż dotychczas spożywaniu kawy.
Jak zwalczać nieprzyjemny zapach z ust?
- Regularne wizyty u dentysty.
- Dokładne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie języka z nagromadzonego nalotu.
- Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.
- Stosowanie tabletek do ssania zawierających w swoim składzie cynk. Pierwiastek ten wchodzi w reakcje ze związkami siarki i neutralizuje je.
- Pić duże ilości płynów. Ślina ma właściwości odkażające. Suchość jamy ustnej sprzyja rozwojowi bakterii.
- Odstawić używki (alkohol, papierosy), które wysuszają jamę ustną.
- Żuć świeże zioła - pietruszkę, koperek, bazylię, miętę.

mgr farm. Ewa Sosińska
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów