• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-11-18
Dolegliwości i choroby

Halitoza - nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) to dość wstydliwy problem, utrudniający kontakty międzyludzkie, a nieleczony może wpłynąć na zdrowie psychiczne. Stosowanie gum do żucia, cukierków miętowych lub odświeżających dezodorantów to tylko krótkotrwałe maskowanie tej dolegliwości. Przyczyna brzydkiego zapachu, zlokalizowana jest zwykle w jamie ustnej. Jest to kolejny powód dla którego warto raz na jakiś czas odwiedzić swojego dentystę. 

 Halitoza - nieprzyjemny zapach z ust - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny występowania halitozy

Ubytki na powierzchni zębów i gromadzące się w nich resztki jedzenia, stany zapalne czy zgorzel mogą powodować przykry zapach z ust. Również grzybice występujące po antybiotykoterapii lub jako skutek nieumiejętnego przyjmowania sterydów w postaci wziewnej przez astmatyków, mogą być przyczyną halitozy. Choroby związane z układem pokarmowym i migdałkami także. W większości przypadków jednak źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust są lotne związki siarki, pochodzące z przemian metabolicznych bakterii zasiedlających jamę ustną. Niestety, wspomniane przyczyny nie są jedynymi. Jeśli więc przykry oddech oraz niecodzienny posmak w ustach nie ustępuje pomimo wyleczonych zębów i braku zmian patologicznych obejmujących dziąsła, język i gardło, przyczyn należy szukać w układzie pokarmowym lub oddechowym. Jakim chorobom może towarzyszyć halitoza? 

 • Nowotwory – rak krtani, żołądka, przełyku;
 • przewlekłe zapalenia – zatok przynosowych, migdałków, oskrzeli;
 • bakteryjne zapalenie błony śluzowej żołądka;
 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • niewydolność wątroby;
 • choroby metaboliczne (cukrzyca, mocznica);
 • uchyłki przełyku. 

Halitoza również występuje bardzo często w przebiegu uzależnień od alkoholu i papierosów, a także towarzyszy zwiększonemu niż dotychczas spożywaniu kawy.

Jak zwalczać nieprzyjemny zapach z ust?

 • Regularne wizyty u dentysty.
 • Dokładne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie języka z nagromadzonego nalotu.
 • Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.
 • Stosowanie tabletek do ssania zawierających w swoim składzie cynk. Pierwiastek ten wchodzi w reakcje ze związkami siarki i neutralizuje je.
 • Pić duże ilości płynów. Ślina ma właściwości odkażające. Suchość jamy ustnej sprzyja rozwojowi bakterii.
 • Odstawić używki (alkohol, papierosy), które wysuszają jamę ustną.
 • Żuć świeże zioła - pietruszkę, koperek, bazylię, miętę.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche oraz organizm narażony jest na częste zmiany...
CZYTAJ
Kłopoty zdrowotne w jamie ustnej bywają szczególnie dokuczliwe, gdyż dają znać o sobie niemalże...
CZYTAJ
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia