Legalna apteka
2021-10-28

Haluksy. Przez co powstają i jak je leczyć?

Haluksy mogą być poważnym problemem, zarówno ze względów estetycznych, jak i dyskomfortu, jaki powodują. Ich powstanie ma związek z różnymi mechanizmami i zjawiskami zachodzącymi w obrębie kości stóp. Haluksy są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak poradzenie sobie z tym problemem często wymaga przeprowadzenia badania rentgenowskiego.


Haluksy powodują poważny dyskomfort, dlatego wiele osób szuka sposobów na ich szybkie usunięcie. Warto obserwować swoje stopy i reagować na problem odpowiednio wcześnie. Wówczas można bowiem skorzystać z mniej inwazyjnych metod leczenia. Jak pozbyć się haluksów?

 haluksy - co to
Spis treści

Czym są haluksy?

Haluksy są deformacją w obrębie palucha koślawego. Częściej dotykają one kobiet niż mężczyzn, ale mogą występować niezależnie od płci. Sprawiają one poważny dyskomfort w codziennym życiu [1]. Polegają na wykrzywieniu palucha w kierunku pozostałych palców. Głowa pierwszej kości tworzy natomiast zgrubienie w przyśrodkowej stronie [2].


Jak powstają haluksy?

Haluksy mają związek z wiotkością pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. W ten sposób kość przesuwa się w kierunku przyśrodkowym. Skutkuje to bólem i poważnymi problemami z chodzeniem. Wynikają one z różnych powodów, najczęściej genetycznych. Jeśli w Twojej rodzinie pojawiały się haluksy, prawdopodobnie wystąpią one również u Ciebie.


Inne przyczyny występowania haluksów to: 

 • chodzenie w butach na wysokich obcasach, 
 • chodzenie w butach z wąskim noskiem, 
 • urazy stóp, 
 • nadmierna masa ciała,
 • mała aktywność fizyczna,
 • zaburzenia hormonalne,
 • choroby reumatologiczne [3].

Istnieją więc sposoby, które pozwalają na zapobieganie wystąpieniu haluksów. Najczęściej takie zmiany w obrębie największego palca u stopy pojawiają się jednak w przypadku kobiet ze względu na wahania hormonalne. Częściej występują bezpośrednio po ciąży lub okresie menopauzy. Wówczas zmiany hormonalne są jeszcze większe. Określa się, że haluksy występują nawet u 4% populacji.


Zazwyczaj wystąpienie haluksów wiąże się z więcej niż jednym czynnikiem. Może mieć to miejsce np. wtedy, kiedy kobieta boryka się z dużymi wahaniami hormonalnymi, a jednocześnie często nosi szpilki.


Jak leczyć haluksy?

Leczenie haluksów jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego obuwia. Powinno być ono wąskie, ale jednocześnie nie krępować ruchów [4]. Jeśli haluksy są niewielkie i nie przeszkadzają w codziennym życiu, nie ma konieczności ich usuwania. W przypadku, gdy zaczynają być problematyczne, trzeba skonsultować się z lekarzem.


Do leczenia haluksów najczęściej stosuje się korygujące ortezy, specjalne wkładki do butów czy nawet zabiegi fizjologiczne. Czasami wskazane jest również przyjmowanie odpowiednich leków przepisanych przez specjalistę. Jeśli pacjent boryka się z otyłością, dalsze leczenie haluksów wymaga zrzucenia zbędnych kilogramów.


W sytuacji, gdy wspomniane metody nie zdają egzaminu, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej operacji. Pozwala ona na skorygowanie położenia kości. Przed operacją trzeba jednak wykonać wiele badań i zdjęć RTG. Operacja wiąże się jednak z koniecznością odbycia rekonwalescencji, która niekiedy trwa nawet 2 miesiące. W tym czasie należy nosić specjalne ortezy.


Nawrót haluksów po leczeniu

Warto pamiętać, że nawet po wyleczeniu haluksów istnieje ryzyko nawrotu problemu, szczególnie gdy pacjent przybierze na masie ciała. U niektórych osób zmiany są jednak praktycznie niezauważalne, dlatego nie podejmują one leczenia. Haluksy nie mają wpływu na funkcjonowanie całego organizmu. Z tego powodu nie trzeba ich leczyć, jeśli nie powodują one dyskomfortu.


Zapobieganie wystąpieniu haluksów

Dobrym pomysłem jest również zapobieganie wystąpieniu haluksów poprzez stosowanie dobrych nawyków. Warto reagować od razu, gdy zaczynasz obserwować niepokojące zmiany w obrębie największego palca u stopy. W początkowych fazach leczenie haluksów nie jest bowiem inwazyjne i bazuje na zastosowaniu odpowiedniego obuwia czy ortez. Jeśli przegapisz ten moment, w późniejszym czasie trzeba będzie walczyć z problemem operacyjnie.


Przypisy:

 1. http://www.kapitalludzki.gov.pl/forum/go:temat/art1,6979,1,opaski-na-haluksy.html
 2. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/265154,haluksy
 3. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/265154,haluksy
 4. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-50512-1_74
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy...
CZYTAJ
Nasze stopy to podstawowy element układu ruchu. Codziennie wykonują wręcz tytaniczną pracę i w związku...
CZYTAJ
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, w jaki sposób pielęgnować stopy na co dzień i co...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia