Legalna apteka
2016-04-07
Dolegliwości i choroby

Hemoroidy - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Hemoroidy tworzą się na skutek nieprawidłowego używania przez człowieka swojego splotu żylnego odbytnicy. Ta ostatnia, tajemniczo brzmiąca struktura, znajduje się w kanale odbytu w postaci uwypukleń do wewnątrz tego kanału. Zadaniem tych uwypuklonych do wnętrza odbytu żył, jest zapobieganie wydalania kału i gazów.

 Hemoroidy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Hemoroidy bardzo często są konsekwencją zaparć. Przy problemach z wypróżnieniem, niejednokrotnie „spinamy się” w toalecie, aby pozbyć się problemu. Takie zachowanie powoduje nadmierny napływ krwi do żył odbytu. Moment wypróżnienia, kontrolowany przez układ nerwowy, powinien objawić się odpływem krwi z uwypukleń co pozwala zrobić przejście dla mas kałowych. Niestety „napinanie się” w celu usunięcia suchych mas kałowych w zaparciach, jest przyczyną nadmiernego napływu krwi do żył odbytu, które nie są w stanie całkowicie opróżnić się z niej. Guzki krwawicze wypadają z błony śluzowej i opadają w kierunku odbytu oraz są podrażniane w trakcie defekacji.

Objawy hemoroidów:

  • Swędzenie okolic odbytu
  • Krew na papierze toaletowym po normalnym wypróżnieniu
  • Wypadanie guzków poza odbyt
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Ból odczuwalny przy współistniejącym stanie zapalnym.

Skuteczne leczenie hemoroidów:

  • Profilaktyka zaparć za pomocą preparatów z błonnikiem a nie z senesem! (Colon C, Fibraxine), dieta bogatoresztkowa, spożywanie dużych ilości wody. 
  • Stosowanie maści lub czopków zawierających w swoim składzie wyciąg z kasztanowca oraz substancje znieczulające (Procto-Glyvenol, Procto-hemolan, Hemorol, Posterisan dostępne w aptece bez recepty). Produkty na hemoroidy dostępne aptece na stronie https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/hemoroidy,674.html.
  • Kąpiele w ciepłej wodzie z rumiankiem (działanie przeciwzapalne)

Jeśli leczenie zachowawcze nie pomaga, lekarz podejmuje decyzję o zabiegu operacyjnym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Z żylakami odbytu w różnym stadium rozwoju boryka się ponad połowa ludzi w wieku dojrzałym....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia