Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2022-04-22
Zdrowa skóra i uroda

Hennowanie włosów - na czym polega i jak się do tego przygotować?

Hennowanie włosów, czyli tak naprawdę koloryzacja henną staje się obecnie coraz bardziej popularna - i nic w tym dziwnego. Właściwości i rodzaje henny umożliwiają korzystanie z niej naprawdę szerokiej grupie osób - od posiadaczy i posiadaczek cienkich kosmyków, które chemiczne farbowanie mogłoby pozostawić w fatalnej kondycji, aż po miłośniczki i miłośników naturalnych składników kosmetycznych. Włosy farbowane henną po czasie stają się grubsze, są bardziej lśniące, a uzyskany kolor pozostaje z nami na naprawdę długie miesiące. Henna to jednak nie wszystko - na rynku dostępne są również inne rodzaje roślinnych barwników, takich jak chociażby cassia czy indygo.


Jak rozpocząć swoją przygodę z aplikowaniem tego produktu na włosy? Czym jest henna i dlaczego warto ją stosować? W jaki sposób powinno wyglądać przygotowanie henny i czy istnieją przeciwwskazania do jej nakładania? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z odżywianiem i farbowaniem włosów henną znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Farbowanie henną daje piękny efekt w postaci płomiennych, rudych włosów
Spis treści

Czym jest czysta henna i skąd się ją pozyskuje?

Wiele osób chcących hennować włosy zadaje sobie pytania dotyczące tego, czym jest henna i skąd pochodzi. Wynika to najczęściej z różnorodności oferty drogeryjnej, w której można spotkać zarówno hennę w proszku, jak i w różnych innych konsystencjach - pastach, emulsjach, a nawet gotowych farbach. Warto jednak wiedzieć, że „prawdziwa”, oryginalna henna to produkt w proszku - jest to bowiem substancja roślinna, produkowana z wysuszonych pędów oraz liści rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (z łaciny - Lawsonia inermis).


Henna tradycyjnie była (i nadal jest) wykorzystywana do wykonywania specyficznych tatuaży, kojarzących się z misternymi ornamentami w kolorze rdzawym, brązowym i czerwonym. Wynika to z faktu, że w hennie znajduje się barwnik o nazwie Lawson (pochodzi oczywiście od nazwy wspomnianej wcześniej rośliny), dający właśnie takie kolory. Na włosach z kolei czysta, prawdziwa henna daje efekt płomiennej rudości.

Rodzaje henny do włosów

W sklepach i drogeriach możemy natknąć się na preparaty, które określane są mianem „henny bezbarwnej”, „henny złotej”, „henny brązowej” czy „henny czarnej” (i w wielu innych odcieniach). Stosowanie takiego nazewnictwa jest jednak błędne, ponieważ… henna to henna, barwiąca włosy - jak zostało to już wcześniej wspomniane - na kolory czerwone i rude. Inne, czyste barwniki ziołowe (potocznie określane właśnie jako „rodzaje henny”) to przede wszystkim:

  • cassia, czyli potocznie - „henna bezbarwna”. Jest to barwnik ziołowy, dający delikatnie żółty kolor, a na włosach blond przyczyniający się do stworzenia złotych, ciepłych refleksów. Ze względu na swój odcień polecany jest właśnie blondynkom - do nakładania na jasne włosy, jednak dla zwiększenia połysku mogą go stosować również osoby o ciemniejszych kosmykach (wówczas nie zmienią one jednak koloru - cassia podkreśli naturalny odcień włosów);
  • indygo, potocznie określane jako „czarna henna” lub „brązowa henna”. W zależności od samego produktu, można osiągnąć nią różne odcienie - od jasnych, świetlistych brązów, po głębokie czernie z granatowym połyskiem. Niewielka domieszka indygo do mieszanki przeznaczonej dla blondynek ochładza nieco uzyskany efekt.

Naturalna henna - jak sporządzić mieszankę?

Podstawowy sposób przygotowania henny polega po prostu na wymieszaniu jej z wodą o określonej temperaturze. Proporcje proszku i płynu powinny być dobrane w taki sposób, by uzyskać konsystencję gęstego, puszystego budyniu (dla każdej osoby, w zależności od długości włosów, będą one oczywiście inne - należy ocenić je samodzielnie). Zarówno hennę, jak i cassię można odstawić na kilkadziesiąt minut, by barwniki mogły w pełni się rozwinąć (natomiast mieszankę z indygo należy od razu nakładać na włosy).


Co ważne, temperatura wody mieszanej z proszkiem jest ściśle określona - dla henny i cassi to około 65 stopni Celsjusza, natomiast dla indygo - około 50 stopni. Woda chłodniejsza nie pozwoli na poprawne aktywowanie barwnika, zaś cieplejsza sprawi, że barwnik rozwinie się zbyt szybko, a efekt na włosach nie będzie taki, jakiego oczekiwaliśmy. Do mieszanki można dodawać także preparaty i składniki zakwaszające, takie jak kwasek cytrynowy, napary z hibiskusa lub aceroli i inne). Sprawia to, że łuski włosów po wniknięciu barwników wygładzają się, a tym samym takie działanie zapobiega szybkiemu „wypłukiwaniu” się koloru.

Farbowanie henną krok po kroku (na naturalne i siwe włosy)

Jak przygotować się do farbowania henną? Pierwszym krokiem - oprócz sporządzenia mieszanki - będzie dokładne umycie włosów mocno oczyszczającym szamponem. Taki zabieg jest potrzebny po to, by włosy mogły swobodnie przyjąć barwniki zawarte w ziołowej „fabie”.


Następnie warto zabezpieczyć skronie, okolice karku i uszu tłustym kremem lub wazeliną, ponieważ przy farbowaniu włosów henną możemy przypadkowo zabarwić skórę.


Dalej przechodzimy do hennowania włosów. Dla własnej wygody warto poprosić kogoś o pomoc, lub przynajmniej podzielić pasma na sekcje - dwie z przodu głowy i dwie z tyłu. Dokładnie nakładamy mieszankę na każde pasmo, wmasowując ją delikatnie we włosy. Aplikujemy produkt w dużej ilości (niezależnie od tego, czy używamy go do pokrycia siwego, czy naturalnego koloru włosów), by mieć pewność, że każdy kosmyk został dobrze pokryty. Czas trzymania mieszanki na włosach waha się od 1 do nawet 3, 4 czy 5 godzin - jeśli jednak robisz to po raz pierwszy, to 1 do 1,5 godziny w zupełności wystarczy.


Po upływie określonego czasu zmywamy hennę, aż do uzyskania czystej wody. Nie nakładamy odżywek, żeli czy innych kosmetyków, by nie zaburzyć procesu stabilizacji barwnika - ostateczny efekt na włosach farbowanych henną pojawi się po około 3 dniach od zabiegu.

Farbowanie włosów henną - zalety zabiegu

Hennowanie włosów ma wiele zalet, wśród których z pewnością można wyróżnić:

  • nadbudowę barwnika poprzez połączenie się jego cząsteczek z cząsteczkami keratyny obecnymi naturalnie we włosach. Dzięki temu uzyskuje się efekt pogrubionych, mocnych, a także wygładzonych kosmyków;
  • zmianę struktury włosów - z uwagi na zjawisko, które zostało opisane powyżej, włosy hennowane bardzo często zmieniają swoją porowatość na mniejszą - w praktyce oznacza to, że są bardziej gładkie, sypkie, mniej się plączą i nie niszczą tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku kosmyków wysokoporowatych;
  • poprawę kondycji skóry głowy, ponieważ zioła, takie jak cassia, henna czy indygo działają ściągająco, wspierają regulację wydzielania sebum, a dodatkowo pomagają uporać się z… łupieżem!

Włosy farbowane henną - na co uważać?

Decydując się na farbowanie włosów henną, należy uważać na pewne istotne kwestie oraz zwracać uwagę na kilka czynników, obejmujących:

  • bezwzględny zakaz rozjaśniania (a nie farbowania) włosów po zastosowaniu czystego proszku indygo lub mieszanki ziół z zawartością tego składnika. Rozjaśnianie takich kosmyków skończy się niestety uzyskaniem zielonego odcienia;
  • konieczność czytania składów produktów z henną - o ile te z czystymi ziołami są w pełni bezpieczne dla włosów i można farbować po nich kosmyki preparatami chemicznymi, o tyle mieszanki henny, indygo czy cassi z dodatkiem składników syntetycznych mogą sprawić, że efekt późniejszego farbowania farbą chemiczną będzie zupełnie nieprzewidywalny;
  • wrażenie przesuszenia włosów bezpośrednio po ich wyschnięciu, tuż po zabiegu hennowania. Henna nie wysusza włosów! Taka sytuacja wynika z usztywnienia kosmyków przez nagromadzone barwniki - po kilku godzinach lub następnego dnia uczucie suchości i sztywność powinna minąć;
  • konieczność poinformowania fryzjera przed jakimikolwiek zabiegami koloryzacyjnymi o uprzednim nakładaniu henny lub innych barwników ziołowych (zwłaszcza indygo).


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kołtuny, supełki na włosach oraz splątane kosmyki to częsty problem, pojawiający się zwłaszcza u osób...
CZYTAJ
Piękna skóra, włosy i paznokcie to coś, o czym marzy każda z nas - niestety,...
CZYTAJ
Włosy bez objętości, bez życia, przyklapnięte i nieukładające się to problem, który dotyka wielu kobiet....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia