• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2018-03-16
Porady

Homeopatia - co to jest?

Homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, zapoczątkowanej przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna w 1796 roku. Jej podstawowymi założeniami są stosowanie minimalnej dawki, podejście holistyczne, dynamizowanie preparatu, przekonanie o istnieniu siły życiowej oraz prawa Heringa.

 Homeopatia - co to jest? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Podstawowe założenia twórców homeopatii


Homeopatia jest systemem, który ma doprowadzić do wyleczenia na podstawie kilku założeń jego twórcy:

  • Podejście holistyczne, które zakłada jedność umysłu człowieka z jego ciałem. Według niego, podczas leczenia uwzględnia się indywidualne cechy każdego człowieka oraz odmienny sposób przeżywania choroby, mimo takiej samej diagnozy.

  • Zasada podobieństwa. Mówi ona o tym, że “podobne leczy podobne”. Jako przykład homeopaci podają katar i łzawienie oczu wywołane krojeniem cebuli. Dlatego preparat na bazie cebuli podaje się alergikom i osobom przeziębionym z objawami kataru i łzawienia.

  • Dynamizowanie preparatu. Ta zasada powstawania preparatu homeopatycznego opiera się na przekonaniu Samuela Hahnemanna, że siła środka leczniczego zwiększa się wraz ze stopniem rozcieńczenia (teoria pamięci wody) połączonego z potrząsaniem. Zabiegi te mają na celu zmniejszenie niepożądanych objawów choroby.

  • Prawa Heringa. Według ucznia Hahnemanna, proces zdrowienia przebiega prawidłowo, jeśli objawy chorobowe zanikają: od wewnątrz do zewnątrz organizmu (np. astma przechodzi w wysypkę skórną), od góry do dołu (np. wysypka znika najpierw z twarzy, a następnie z palców), od narządów ważnych życiowo, do tych mniej ważnych oraz w chronologicznym porządku, odwrotnym do kolejności ich wystąpienia.

Homeopatia we współczesnym świecie

Samuel Hahnemann rozpoczął badania nad homeopatią w osiemnastym wieku, z powodu niezadowolenia z ówczesnych metod medycyny tradycyjnej (na przykład upuszczanie krwi). Choć obecnie naukowcy nie są zgodni co do skuteczności homeopatii, ma ona swoich zwolenników a niektórzy lekarze zapewniają nawet o jej skuteczności w leczeniu wielu schorzeń. Zwolennicy homeopatii twierdzą, że brak badań potwierdzających skuteczność tej metody wynika z faktu, iż wyprzedza ona swoją epokę. Dlatego na półkach aptecznych dostępne są różne preparaty homeopatyczne: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/homeopatia,804.html, które stanowią alternatywę tradycyjnego leczenia.


Mają one na celu pobudzenie organizmu do samodzielnej walki z chorobą, zamiast bronienia się za niego. Sam preparat homeopatyczny zawiera substancje organiczne lub nieorganiczne, pochodzące od leczniczych roślin, minerałów, jadów oraz wydzielin zwierzęcych. Zawartość substancji w preparacie jest jednak niewielka, a niekiedy nie ma jej prawie wcale, ponieważ skuteczność preparatu opiera się na teorii pamięci wody, w której substancja lecznicza była uprzednio zdynamizowana i rozcieńczona. Homeopatia jest zatem jedną z opcji leczenia schorzeń, jakie są proponowane przez medycynę niekonwencjonalną oraz przez niektórych lekarzy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia