Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2019-08-05
Porady

Infekcja latem - co warto zabrać w podróż, aby wakacje się udały

Infekcja to wtargnięcie do naszego organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych, namnożenie się ich a finalnie pokonanie odporności przez nie i wywołanie choroby. Niestety, zdarzają się również latem. Mogą mieć też podłoże wirusowe. Wysokie temperatury i wilgotne powietrze sprzyjają powstawaniu niektórych chorób.

 Infekcja latem - co warto zabrać w podróż, aby wakacje się udały - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

6 krótkich pytań, na które warto odpowiedzieć przed podróżą

Kompletując wakacyjną apteczkę, warto zacząć od zadania sobie kilku pytań i na podstawie odpowiedzi na nie, podjąć decyzje o tym, co będzie absolutnym "must have", które musi znaleźć się w naszej walizce. Tak więc przemyślmy czy:

  1. Będziemy podróżować i wypoczywać z dzieckiem?
  2. Czy wybieramy się w podróż tylko samochodem czy też samolotem?
  3. Czy wybieramy się w tropikalne klimaty, a może jakieś inne, specyficzne?
  4. Czy będziemy uprawiać jakiś sport (nurkowanie, snorkeling)?
  5. Czy zażywamy leki stale, na choroby przewlekłe?
  6. Czy mamy skłonności do łapania specyficznych dolegliwości?

W zależności od odpowiedzi na te pytania, należy dobrać indywidualnie przynajmniej część zawartości naszej, podróżnej apteczki. Oczywiście musimy zabrać leki, które przyjmujemy na co dzień, jeśli na coś chorujemy. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż jeśli wybieramy się na wakacje samolotem, to przede wszystkim zwróćmy uwagę jaki mamy wykupiony bagaż. Jeśli tylko podręczny, pamiętajmy o małych pojemnościach płynnych preparatów, które można ze sobą zabrać (tyczy się to również kosmetyków, a taka pojemność to 100 ml!) oraz sprawdźmy czy dany lek, przez nas zażywany może zostać przewieziony do państwa do którego się wybieramy.

Tutaj znajdziesz, podstawowe produkty, które powinny znaleźć się niemalże w każdej apteczne.


Co zabrać w podróż? 

1. Zestaw do dezynfekcji i opatrunków, czyli zabieramy:

  • plastry np. Viscoplast, Salvequick, Acutol
  • preparat oczyszczający i odkażający ranę, np.: Asept, Octedin, Raniseptol
  • kompresy i gaziki jałowe
  • opaska elastyczna
  • krem, spray lub maść do stosowania na zranienia, przecięcia, otarć o działaniu przeciwbakteryjnym etc., np. Tribiotic, Altbactin, Argotriab, Karnosil 


2.
Preparaty lecznicze przeciwbólowe i przeciwgorączkowe również są "pewniakiem", który powinien znaleźć się na pokładzie torby bagażowej niezależnie od kierunki wakacji, formy spędzonego czasu ani od wieku osób. Ból potrafi nas dopaść wszędzie i zawsze, a do tego zwykle z zaskoczenia. Dlatego warto mieć przy sobie coś do jego uśmierzania. Możemy zakupić preparaty, które od razu będą miały działanie też przeciwzapalne. Pomogą uśmierzyć bóle różnego podłoża ( ból głowy, zęba, pleców, etc.) Oczywiście gdy wybieramy się z dzieckiem, to również zaopatrzmy się w środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostosowane do jego wieku. Dla dzieci są to środki oparte na paracetamolu ( przeciwbólowe i przeciwgorączkowe) lub ibuprofenie (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne).


3. Ból gardła, katar, kaszel, przeziębienie
. Niestety czas przeziębień nie jest zarezerwowany tylko na czas szarej jesieni, zimy czy wczesnej wiosny. Klimatyzacja, gwałtowne zmiany temperatur pomiędzy dworem, a chłodzonymi obiektami również mogą przyczynić się do wywołania dolegliwości takich jak: ostry ból gardła, katar czy kaszel. Zmiany klimatu czy suche powietrze w długim rejsie samolotem też bywa zwodnicze. Warto mieć przy sobie:

  • pastylki do ssania, np.: Orofar max, Strepsils
  • preparaty na kaszel, np: Natursept kaszel, Theraflu kaszel, ACC
  • spray na katar, np: Otrivin, Xylorin
  • preparaty działające ogólnie: Aspiryna, Theraflu 


4.
Jeśli zmieniamy klimat radykalnie na np. tropikalny, możemy spodziewać się iż przyjdzie nam stawić czoła biegunce lub wymiotom. Biegunki są jednym z najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych u podróżujących. Bierze się to zazwyczaj z zakażenia przewodu pokarmowego, w wyniku zanieczyszczonych (mikrobiologicznie) napojów lub posiłków. Dlatego przed wyjazdem w egzotyczne miejsca należy zaopatrzyć się w środki przeciwdziałające biegunce czy wymiotom:

  • preparaty nawadniające – czyli elektrolity, które często stawiają na nogi po wyczerpującej i osłabiającej biegunce lub/i wymiotach np.: Orsalit, Dicoflor Elektrolity, Biflorin, Oryal Max
  • środki hamujące biegunkę: Stoperan, Laremid, Imodium
  • węgiel aktywny absorbujący bakterie i toksyny, np: Carbo VP, Carbo Active Vita, Węgiel Aktywny
  • preparat przeciwdrobnoustrojowy np.: Nifuroksazyd
  • preparaty probiotyczne, skracają czas trwania biegunki np. Enterol
  • preparaty przeciwwymiotne: Aviomarin 


5.
Będąc przy perturbacjach i sensacjach żołądkowych warto też wspomnieć o niestrawności, skurczach, czy problemach trawiennych. Zmiana jedzenia, próbowanie nowych smaków, zwiększona tłustość czy ogólnie rzecz ujmując ciężkość posiłków mogą przyczynić się do utrudnionego trawienia, wywołując przy tym szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Zatem spakujmy ze sobą:

  • środki rozkurczowe, które pomogą również w bólach menstruacyjnych, np.: Buscopan, Deespa, No-spa
  • środki ułatwiające trawienie, np.: Kreon, Iberogast, Verdin, Raphacholin
  • środki przeczyszczające, jeśli cierpimy na zaparcia, lub mamy tendencję do borykania się z tym problemem poza domem, np.: Lactulosum, czopki glicerynowe, Sollievo


6. Krem z filtrem UV
( im wyższy tym lepiej) oraz preparat na łagodzenie skutków ekspozycji słonecznej, np:

  • Pantenol 10% pianka
  • żel aloesowy ALOE VERA BIOGEL z odwodnionym żelem z liści aloesu
  • BIODERMA PHOTODERM APRES-SOLEIL SOS Kojąca mgiełka łagodząca


Na co warto jeszcze być przygotowanym?

Chciałabym wymienić również kilka rzeczy, które warto zabrać ze sobą, ale nie w każdym przypadku. Pomyślałam, że mimo wszystko warto je wymienić, by nie umknęły uwadze.


1.
Choroba lokomocyjna – jeśli cierpimy na nią, to wiadomo, że trzeba się zabezpieczyć w środki, które pomogą nam przetrwać podróż:

  • oparte na wyciągu z kłącza imbiru np. Lokomotiv, Amarin
  • leki z substancją czynną o nazwie dimenhydramina, np.: Aviomarin

Wskazówki: Można sięgnąć po rumiankową herbatę, skutecznie pomaga ona przy nudnościach. Pijemy ją chłodną i małymi łyczkami. Można również użyć kawałeczka korzenia imbiru i włożyć go między zęby. Również skutecznie wycisza chorobę lokomocyjną. Natomiast dzieciom (i nie tylko), alternatywnie można założyć opaski SEA-BAND przeciw mdłościom. Działają one na zasadzie uciskania punktu P6 (Neiguan) z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej


2. Alergia
– jeśli cierpimy na pełnoobjawową alergię, to na pewno będziemy pamiętać o zabraniu leków (i urządzeń do ich podawania jak np. nebulizator). Natomiast jeśli zdarzają nam się objawy incydentalnie, jak np. świąt i zaczerwienienie oczu, katar czy pokrzywka na ciele, warto mieć przy sobie środki przeciwalergiczne:

  • krople do oczu np.: Allergocrom, EctoAlerg, Polcrom, Allergo-Comod
  • spray do nosa,np.: Otrivin Allergy, Polcrom, Allergodil, Woda Morska Sterimar z miedzią, Xylorin Alergia
  • tabletki i kapsułki, np: Allegra, Allertec WZF, Amertil Bio, Aleric Deslo Active, Lirra 1.


3. Kleszcze i komary
– w zależności od miejsca do którego się wybieramy, warto zabezpieczyć się w preparaty odstraszające oraz kojące po ewentualnych pogryzieniach przez owady:

  • ochrona przed pogryzieniem, np. : Mugga Spray, Mugga Roll-on, Komaroff Spray, ULTRATHON INSECT REPELLENT 8 Spray przeciw insektom
  • preparaty łagodzące pogryzienia,np.: Dapis Żel, Entil Ukąszenia, Fenistil

Wskazówki: Dodatkowo można zaopatrzyć się w plastry np: Mustico Plastry czy Musbito Plastry, lub opaski i bransolettki Trix i Musbito. Pamiętajmy też o skuteczności wybranych olejków eterycznych, takich jak np.: olejek cytronella, lawendowy, paczulowy, goździkowy, tymiankowy. 


4. Infekcje uszne
– zwłaszcza jeśli nasze uszy źle znoszą loty samolotowe- a w taki rejs się wybieramy oraz gdy mamy zamiar nurkować czy uprawiać snorkeling. Bolesność ucha potrafi skutecznie uprzykrzyć urlop, a zdarza się iż osoby bardziej wrażliwe mogą mieć tendencję do tego typu problemów: 

  • krople do uszu, np.: Otinum, Fonix


5. Zapalenie pęcherza
oraz infekcje intymne – kolejny problem, w większości dotyczący głównie kobiet. Zimna woda, wysoka temperatura, wilgotność mogą wywołać zapalenie pęcherza lub infekcję intymną. Bolesność przy tych schorzeniach często wyłącza z jakiejkolwiek aktywności, a osoby podatne na nawracanie tych przypadłości są obarczone ryzykiem, iż na wakacjach znów się zdarzy. Warto wówczas ze sobą mieć:

  • przy zapaleniu pęcherza – Urofuraginum, Dafurag Max
  • przy infekcji intymnej – Iladian Direct plus, Multi-Gyn, Hexagyn duo 1.


6.
Wyjeżdżając, w mojej apteczce nie może zabraknąć tych kilku pozycji. Nie raz okazały się niezbędne, dlatego zawsze mam je ze sobą:

  • maść/ żel/ krem przeciwzapalny i przeciwbólowy - przydatne zwłaszcza po długiej podróży autem, czy locie samolotem. Kiedy nosimy ciężki bagaż, lub kiedy łapie nas częsty ból kręgosłupa, np: Voltaren Emulgel 1%, Metafen Forte Żel, Krem z Konopiami Virde, Maść Końska z Konopiami
  • żel/spray o działaniu chłodzącym i przeciwobrzękowym np. Altacet
  • maść lub krem na suche pięty z mocznikiem – kiedy stopy odmówią posłuszeństwa, ciężko się poruszać. Dlatego warto mieć przy sobie apteczny preparat, który zadba o dobry stan stóp, np.: Rombalsam 30% Urea, Cerkoderm 30
  • termometr – jest niewielkich wymiarów, niewiele waży, dlatego zabierajmy go ze sobą, zwłaszcza na wakacje z dziećmi. Pozwoli nam się szybko zorientować, kiedy zacznie dziać się coś niepokojącego. 
Zdjęcie autora
Autor
Agnieszka Parysek
Z wykształcenia: technik farmaceutyczny, technolog żywności i żywienia, specjalista metod naturalnych i masażu oraz marketingowiec w jednym. Z zamiłowania pasjonatka zdrowego stylu życia i holistycznego podejścia do zdrowia. Kochająca czytać i pisać Copywriterka. Od zawsze poszukująca i chłonąca wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Fotografka amatorka lubiąca podróże z plecakiem. Pełna optymizmu mama dwójki chłopców.
Podobne wpisy
Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego...
CZYTAJ
Antyseptyka to inaczej odkażanie ran, dezynfekcja skóry, błon śluzowych, a w niektórych przypadkach również wnętrza...
CZYTAJ
Wakacje, to okres, w którym zapominając o codziennych stresach i obowiązkach, oddajemy się błogiemu relaksowi....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia