2021-07-16
Zioła i preparaty naturalne

Inulina - czym jest, skąd się ją pozyskuje i jakie ma właściwości?

Inulina - co to takiego? Jest to substancja, która coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w świecie dietetyki - jako składnik suplementów, polecany głównie dla osób z cukrzycą, odchudzających się lub u których zdiagnozowano zespół metaboliczny, a więc zagrożenie cukrzycą, miażdżycą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Inulina znana jest również jako naturalny prebiotyk, a dodatkowo znajduje swoje zastosowanie w różnego rodzaju kosmetykach - zwłaszcza przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej, a także w produktach dla dzieci. Skąd pochodzi inulina? Działanie tej substancji ma jakieś skutki uboczne? Czy inulina w kosmetykach przyniesie ulgę odwodnionej skórze i w jaki sposób pomoże w redukcji masy ciała? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Inulina w kosmetykach i suplementach - działanie
Spis treści

Co to jest inulina?

Skąd pochodzi inulina? Co to za substancja, która tak chętnie wykorzystywana jest w dietetyce i - coraz częściej - w suplementach dla osób zagrożonych cukrzycą i miażdżycą? Inulina to nic innego niż wielocukier (polisacharyd) pochodzenia roślinnego. Stanowi ona materiał zapasowy (czyli materiał, z którego roślina czerpie związki organiczne niezbędne jej do wzrostu lub innych procesów na konkretnym etapie dojrzewania), tworzony w roślinnych strukturach komórkowych zwanych wakuolami (wodniczkami). Naturalny prebiotyk, jakim jest inulina, można znaleźć m.in. w łopianie, dalii, słoneczniku bulwiastym (znanym również pod nazwą topinambur), agawie, cebuli zwyczajnej, mniszku lekarskim i wielu innych kwiatach, ziołach, warzywach oraz bulwach. Najpopularniejsza jest jednak inulina z cykorii - i to właśnie ona najczęściej gości w składzie suplementów diety.


Inulina z cykorii i innych roślin, po przetworzeniu i wyizolowaniu, przyjmuje postać białego proszku o lekko słodkim smaku, który bez problemu rozpuszcza się w wodzie. W aptekach i sklepach zielarskich można kupić ją właśnie w takiej formie (czyli pod postacią proszku), choć inulina z cykorii i innych roślin występuje także w kapsułkach lub tabletkach.


Właściwości inuliny i jej działanie

Jeśli wiemy już, co to jest inulina, warto poznać również jej działanie. Jak więc na organizm wpływa inulina? Właściwości tej substancji można opisać w ramach następujących cech: 

  • inulina jest naturalnym prebiotykiem - suplementowana regularnie pomaga odbudować florę bakteryjną jelit, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zakażeń układu pokarmowego oraz do wzrostu odporności organizmu, a dodatkowo do poprawy wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego; 
  • dlaczego to właśnie cukrzyków powinna zainteresować inulina? Działanie tej substancji opiera się na zmniejszaniu indeksu glikemicznego produktów, do których jest dodawana a także na spowolnieniu przyswajania cukru z pożywienia do krwi; 
  • czy osobom zagrożonym miażdżycą i ze złym profilem lipidowym przyda się suplementacja inuliny? Właściwości tej substancji zdecydowanie pomagają kontrolować poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi; 
  • inulina z cykorii oraz pochodząca z innych roślin działa jak błonnik pokarmowy - człowiek jej nie trawi, a w układzie pokarmowym rozkładają ją bakterie, dlatego substancja ta zdecydowanie wspiera prawidłowy rytm wypróżnień i przeciwdziała zaparciom.

W diecie osób odchudzających się inulina może z powodzeniem pełnić rolę zamiennika cukru - ze względu na wspomniany wcześniej słodki smak. Jeszcze jedną odpowiedzią na pytanie - co to jest inulina - stanowi informacja, że substancja ta ma właściwości żelujące, przez co wykorzystywana jest przez producentów dżemów i konfitur jako zamiennik żelatyny czy agaru. Oprócz tego często stanowi zastępstwo dla tłuszczu w potrawach, w których to właśnie on pełni rolę zagęstnika - są one wówczas zdecydowanie mniej kaloryczne, a przez to – bardziej dietetyczne.


Inulina w kosmetykach - jakie ma działanie?

Właściwości inuliny mogą być również wykorzystywane z powodzeniem w produktach kosmetycznych. Jeśli chodzi o działanie tej substancji w kontekście konsystencji kosmetyków, to odpowiada ona za utrzymywanie wilgotności produktu - po jej dodaniu formuła zachowuje swoją wodnistą lub kremową postać, bez ryzyka zbyt szybkiego wyschnięcia. Oprócz tego zapobiega również krystalizacji produktu - przykładowo, przy ujściu tubki lub na brzegach słoiczka z kosmetykiem. Dodatkowo inulina dodana do produktów myjących skutecznie ogranicza potencjał wysuszający żelu lub pianki do oczyszczania skóry.


Warto także powiedzieć kilka słów o samych właściwościach inuliny w kontekście pielęgnacji cery. Jest ona humektantem - podobnie jak kwas hialuronowy czy aloes - a więc wspiera dogłębne nawilżenie cery - sprawdzi się więc w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia, ale również trądzikowej i łojotokowej. Oprócz tego inulina wspiera prawidłową florę bakteryjną skóry (można spotkać ją więc w płynach do higieny intymnej) oraz pomaga w odbudowie i utrzymaniu właściwej kondycji płaszcza hydrolipidowego, od którego zależy zdolność cery do obrony przed wolnymi rodnikami, ale również ograniczenie tendencji do szybkiego starzenia się. Zaletą inuliny w kosmetykach jest także to, że wykazuje działanie łagodzące podrażnienia (przykładowo - zmiany trądzikowe) oraz działanie przeciwzapalne.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
W ostatnich latach bardzo dużo słyszy się i czyta na temat dobroczynnych dla naszego organizmu...
CZYTAJ
Hipoglikemia a hiperglikemia - jakie są między nimi różnice? Wystąpienie obu tych zjawisk łączy jedno...
CZYTAJ
Sucha skóra twarzy, uczucie ściągnięcia, podrażnienia, zaczerwienienia i łuszczący się naskórek - czy czujesz, że...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia