2017-05-12
Suplementacja

Jak artretyzm wypływa na jakość życia?

Artretyzm, inaczej dna moczanowa lub podagra, to podstępna choroba, ujawniająca się u wielu starszych osób. Jest ona wynikiem nagromadzenia się zbyt dużych ilości kwasu moczowego we krwi. Objawia się, gdy stężenie kwasu jest na tyle duże, że przestaje się we krwi rozpuszczać, a zaczyna krystalizować. Kryształki kwasu moczowego odkładające się w stawach i tkance okołostawowej rosną, ranią je i powodują stany zapalne.

 Jak artretyzm wypływa na jakość życia? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy artretyzmu


Dolegliwości związane z podagrą dają o sobie znać tuż po przebudzeniu. Narastający, ostry ból atakuje wówczas stawy, generuje obrzęki i zaczerwienienia. W przypadku nieleczenia, skrystalizowany kwas moczowy zaczyna odkładać się również w tkankach miękkich pięt, dużych palców u stóp, a także na brzegach uszu.

Dlaczego w przypadku artretyzmu tak ważna jest profilaktyka?


Przez wiele lat artretyzm może nie dawać o sobie znać, a jego istnienie zdiagnozować można jedynie poprzez badanie stężenia kwasu moczowego we krwi. Jeśli jednak nie odczuwamy żadnych dolegliwości, nie mamy też potrzeby badania się, czego konsekwencją jest ujawnienie się choroby zazwyczaj już w dość zaawansowanym stadium.


Niestety, artretyzm jest nieuleczalny. Można jednak zapobiegać kolejnym atakom, głównie poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Artretyzm zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Ma to związek z o wiele większym zamiłowaniem mężczyzn do mięsa, najczęściej popijanego piwem. Szczególnie wieprzowina bogata jest w puryny, które w momencie rozpadu tworzą kwas moczowy.

Artretyzm – sposoby leczenia

Bez wątpienia najważniejsza w łagodzeniu objawów artretyzmu jest zmiana diety. Poniżej znajdziesz najważniejsze jej podstawy:


  • Picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie, które pomogą organizmowi w wypłukiwaniu kwasu moczowego. Najbardziej wartościowa jest oczywiście woda mineralna, jednak kawa i herbata również nie są wykluczone;

  • Podstawą posiłków niech będą warzywa i owoce. Jedzenie ich jest tak ważne, ponieważ nie podnosi stężenia kwasu moczowego;

  • Nie musisz całkowicie eliminować mięsa, jednak pamiętaj, by jego ilość nie była większa niż 10g dziennie. Przygotowując zupy, korzystaj z wywarów warzywnych, zamiast mięsnych. Spożywając wieprzowinę, nie popijaj jej alkoholem;

  • Dbaj o szczupłą sylwetkę, nadwaga sprzyja nadwyrężeniom stawów, a te w przypadku dny moczanowej są wystarczająco obciążone. Natomiast jeśli się odchudzasz, rób to rozsądnie, zapewniając organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Zbyt mała ich ilość powoduje wydzielanie się kwasu moczowego;

  • Ostatni posiłek zjadaj około 4 godziny przed zaśnięciem, nocą kwas moczowy jest wolniej wydalany;

  • Zachowaj aktywność fizyczną, która pozwoli Ci zadbać o elastyczność stawów.


Poza dietą, która pozwoli obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi, bardzo ważne jest także wsparcie stawów. Produktem, który zadba o zdrowie stawów jest Lyprinol: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/lyprinol-60-kaps,1204.html. To suplement diety dobrze tolerowany przez organizm, który swoje działanie zawdzięcza ekstraktowi z małża zielonego, którego działanie przeciwzapalne zostało potwierdzone naukowo. Doskonale sprawdzi się jako wsparcie dla wyniszczanych artretyzmem stawów.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Kolor żółty moczu (a dokładniej – słomkowy) jest prawidłową barwą. Odstępstwa od tego mogą być...
CZYTAJ
Artretyzm, inaczej dna moczanowa lub podagra, to podstępna choroba, ujawniająca się u wielu starszych osób....
CZYTAJ
Infekcje dróg moczowych zdecydowanie częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia