2015-07-13
Zdrowa skóra i uroda

Jak dbać o dłonie?

Prawidłowa higiena i pielęgnacja owocują ładnym wyglądem dłoni. Dbać należy zarówno o skórę, jak i kondycję paznokci. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

 Jak dbać o dłonie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Właściwa higiena dłoni

Pamiętając o bakteriach bytujących na skórze dłoni, należy myć je możliwie często i – co ważniejsze – długo. Potrzeba minimum 90 sekund, aby pozbyć się wspomnianych drobnoustrojów. Zazwyczaj – niestety - myje się ręce zbyt krótko. Dodatkowo, warto wiedzieć, że na wygląd skóry dłoni duży wpływ ma temperatura wody, w jakiej myje się ręce. Najlepiej, jeśli jest ona letnia, ponieważ zarówno woda zbyt zimna, jak i ta zbyt gorąca działają niekorzystnie na skórę. Rozsądnie jest stosować przy tym delikatne mydła, najlepiej takie przeznaczone dla alergików, aby nie narażać skóry na potencjalne podrażnienia lub reakcje uczuleniowe. I na koniec rzecz najważniejsza – po każdym myciu dłoni, należy je bardzo dokładnie osuszyć, by nie dopuścić do potencjalnego rozwoju bakterii w przestrzeniach pomiędzy palcami, które są ulubionym miejscem drobnoustrojów.


Dłonie - ochrona i pielęgnacja

Krem do rąk musi być zawsze pod ręka. Skórę dłoni należy chronić w zasadzie w każdej sytuacji – gdy jest mróz, gdy jest słońce, po zmywaniu naczyń… Do wykonywania podstawowych czynności domowych zresztą warto zakładać gumowe rękawice, by nie narażać skóry na kontakt z detergentami. Częste kremowanie dłoni to bardzo dobry nawyk, który zapewnia ochronę i pielęgnację. Dorze robi i skórze i paznokciom, które również potrzebują stałego natłuszczania i nawilżania. W ciągu dnia lepiej stosować lekkie, kremy nawilżające, które łatwo i szybko się wchłaniają, na noc natomiast warto nałożyć na dłonie krem o cięższej konsystencji, silnie natłuszczający.


Jak uzyskać ładną skórę dłoni?

Aby skóra dłoni była zdrowa, gładka i ładna – bez przebarwień, pielęgnację opartą na kremach do rąk dobrze jest wspomóc środkami naturalnymi, czyli sprawdzonymi, domowymi sposobami. Gdy skóra jest szorstka, warto zrobić szybki peeling, by pozbyć się martwego naskórka. Można go wykonać za pomocą… zwykłego cukru w kryształkach. Gdy dłonie są spierzchnięte, najlepiej pomaga miód. Jeżeli chce się zlikwidować nieestetyczne przebarwienia i wyrównać koloryt skóry, by wyglądała ona młodziej, trzeba wcierać w dłonie sok z cytryny. Z kolei na bardzo popękaną i zniszczoną skórę dłoni dobrze robi siemię lniane, znacznie przyspieszając gojenie i regenerację naskórka.


Zdrowe paznokcie

Piękne dłonie to nie tylko skóra w świetnej kondycji, ale również zdrowe i zadbane paznokcie, które nie powinny być łamliwe, rozdwajać się czy mieć brzydką, niezdrową barwę. By wyglądały one dobrze, należy przede wszystkim dbać o właściwą dietę, która dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów decydujących o kondycji paznokci. Podstawą są tu warzywa i owoce. Codzienne menu warto wzbogacić też o suplementy. Na poprawę wyglądu i wzmocnienie paznokci dobrze robi skrzyp polny, który przyjmuje się w tabletkach lub pije napar z niego. W aptekach dostępne są też różnego przeznaczenia odżywki do paznokci – wzmacniające, rozjaśniające, przyspieszające wzrost etc. z witaminami A, B, C, E i / lub z krzemem oraz olejki do skórek i paznokci, dzięki którym płytka nabiera właściwej elastyczności. Można nawet zaopatrzyć się w specjalny, przeciwgrzybiczny lakier do paznokci i / lub w płyn pomagający pozbyć się nawyku obgryzania paznokci, jeśli ktoś ma z tym akurat problem, czy w preparat naprawczy regenerujący zniszczoną płytkę. Większość wspomnianych produktów znajdziesz wśród produktów do pielęgnacji dłoni i paznokci https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/pielegnacja-dloni-i-paznokci,800.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Sucha i pękająca skóra na dłoniach powoduje dyskomfort podczas wykonywania niemal każdej czynności. Ponadto, jest...
CZYTAJ
Przyczyną złej kondycji paznokci jest najczęściej dieta uboga w składniki mineralne i witaminy. Może to...
CZYTAJ
Każdy z nas chce mieć piękną, zdrową, młodą i zadbaną skórę, gęste, lśniące i zdrowo...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia