• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2015-04-29
Suplementacja

Jak dbać o oczy?

Coraz więcej osób skarży się na problemy z oczami. Nic w tym dziwnego. Praca przed komputerem, nieodpowiednia dieta czy suche, zanieczyszczone powietrze to nasza codzienność. To one bywają głównymi przyczynami podrażnień. Na szczęście, istnieje kilka sposób na zachowanie sokolego wzroku.

 Dbanie o oczy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak poprawić wzrok?

Za kondycję wzroku odpowiada między innymi witamina A. Dieta, w której znajdują się: marchewka, brokuły, masło, szpinak, jajka, morele, groszek, pomidory czy dynia jest w stanie wzmocnić wzrok. Na oczy pozytywnie wpływają również kwasy tłuszczowe Omega 3, cynk, luteina, witamina C i E. Można je przyjmować w formie dostępnych w aptekach suplementów.

Jak chronić oczy? 

Szkodliwe dla oczu zanieczyszczone powietrze, kurz, promienie UV, a nawet silny wiatr i oczywiście praca przed ekranem komputera wymagają wkładania okularów ochronnych. Dla kondycji oczu dobrze jest przemywać je często zimną wodą i / lub solą fizjologiczną, a także robić od czasu do czasu delikatny masaż powiek oraz gimnastykę gałek ocznych. Gdy oczy są bardzo zmęczone, można pomóc sobie domowymi sposobami. Okłady z torebek letniej herbaty czy ziołowe kompresy (z wykorzystaniem świetlika, szałwii lub rumianku) z pewnością przyniosą ulgę. Na opuchnięte powieki natomiast stosuje się maseczkę z surowego ogórka w plasterkach. Jego sok ma właściwości ściągające.

Lekarz radzi jak chronić oczy

Gdy naturalne metody nie działają, warto sięgnąć po wyroby farmaceutyczne. W aptekach dostępnych jest wiele produktów typu „sztuczne łzy”. Do nawilżania oczu stosuje się pochodne kwasu hialuronowego, poliwidonu, metylocelulozy, dekstranu i kwasu poliakrylowego. Tego rodzaju krople nawilżają oczy, zabezpieczając je przed wysychaniem. Coraz częściej na półkach aptecznych pojawiają się też krople żelowe, które ochraniają oczy znacznie dłużej. Mogą jednak powodować pewien dyskomfort i chwilowe osłabienie wzroku. Gdy oczy są zaczerwienione, warto wybrać krople z solą tetryzoliny lub nafazoliny. Obkurczają one naczynia krwionośne. Jeżeli przyczyną podrażnienia jest alergia, zaleca się krople z kromoglikanem disodowym, który działa przeciwhistaminowo. Gdy krople nie pomagają, problem może tkwić w nieprawidłowej aplikacji preparatu. Zbyt częste zakrapianie, dotykanie gałki ocznej dozownikiem lub palcami może ją podrażniać i zaburzać efektywność leku. Jeśli, pomimo prawidłowego stosowania wspomnianych wyżej preparatów, wzrok się pogarsza lub podrażnienie oczu się zwiększa, konieczna jest wizyta u lekarza okulisty. Przyczyną takiego stanu może być wiele chorób. Preparatów na zdrowe oczy jest wiele, dlatego każdy powinien znaleźć produkt idealnie dopasowany do potrzeb https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zdrowe-oczy,804.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zmęczone oczy, przesuszone i swędzące, to powszechny problem osób w każdym wieku. Szczególnie jednak tych,...
CZYTAJ
W okresie letnim promienie słoneczne są dla nas wyjątkowo niebezpieczne, dlatego na ciało stosujemy kremy...
CZYTAJ
Codzienna praca przy komputerze, klimatyzacja, promieniowanie UV oraz sztuczne oświetlenie to jedne z najczęstszych przyczyn...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia