2018-09-21
Porady

Jak dbać o protezę zębową?

Protezy zębowe wymagają szczególnej pielęgnacji. Regularne ich oczyszczanie jest konieczne dla zdrowia, względów estetycznych i utrzymania świeżego oddechu. Przeczytaj, jak powinno wyglądać dbanie o protezę zębową!

 Jak dbać o protezę zębową? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Higiena protezy zębowej


Utrzymanie czystości protezy zębowej wielu osobom może kojarzyć się z zostawianiem jej na noc w szklance wypełnionej wodą. Jest to najczęstszy błąd w pielęgnacji, który może doprowadzić do chorób dziąseł. Przez cały dzień na protezie gromadzą się osad z kawy i herbaty, kamień nazębny oraz resztki pokarmów. Nieoczyszczanie jej i pozostawienie w mokrym środowisku sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i zmienia smak spożywanych pokarmów.


Jednak brak odpowiedniej higieny wpływa także na samą protezę. Akryl, z którego jest wykonana, charakteryzuje się mikroporowatą strukturą – miejsce idealne dla rozwoju bakterii i grzybów. Właśnie dlatego należy ją czyścić dokładnie po każdym posiłku, a absolutnym minimum jest wykonywanie tej czynności dwa razy dziennie.

Zasady prawidłowej higieny protez

Podstawą dla zachowania higieny protez zębowych jest wyjmowanie jej na noc i, po dokładnym oczyszczeniu, przechowywanie w suchym i szczelnym pojemniku. Mycie powinno obejmować wszystkie powierzchnie protezy, w czym pomocne są dwustronne szczoteczki do protez, pozwalające oczyścić nawet trudno dostępne miejsca. Warto także, zamiast tradycyjnej pasty do zębów, wybierać przeznaczoną do mycia protez. Nie zawiera ona substancji ściernych, powodujących uszkodzenia protezy, a co za tym idzie, łatwiejsze osadzanie sie osadu i rozwoju drobnoustrojów. W zachowaniu higieny pomocne są także pasty czyszczące, tabletki i proszki.


Osoby noszące protezy zębowe muszą przywiązywać szczególną uwagę do higieny jamy ustnej. W przeciwnym razie powiększająca się ilość drobnoustrojów może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Warto zatem nie tylko dokładnie szczotkować zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe, oczyszczać protezę, ale też używać płynów do płukania oraz czyścika do języka. Niezwykle ważne jest też regularne wymienianie protez. U każdego pacjenta stan zużycia protezy może być inny, jednak wymiany należy dokonać maksymalnie co 5 lat.

Jakie preparaty do protez warto mieć w swojej łazience?

W zadbaniu o higienę protezy zębowej pomagają specjalistyczne preparaty dostępne w internetowej Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/preparaty-do-protez-zebowych,520.html. Znajdziesz tu tabletki i proszki czyszczące, kremy, proszki i podściółki mocujące oraz kleje do protez. Idealnie wspierają one osoby noszące protezy zębowe w utrzymaniu ich higieny. Zostały wyprodukowane we współpracy ze stomatologami, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów w każdym wieku. Wybierz spośród nich preparat odpowiedni do Twoich potrzeb i zadbaj o higienę protezy zębowej oraz zdrowie jamy ustnej!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa właściwej higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Pomaga w zachowaniu...
CZYTAJ
Fluor dodawany do pasty do zębów odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji...
CZYTAJ
Kiedy chcemy wybrać szczoteczkę do zębów, półki aż uginają się, oferując różnorodne produkty. Szczoteczki manualne,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia