• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-05-23
Zdrowa skóra i uroda

Jak dbać o świeży tatuaż? Pielęgnacja tatuażu po zrobieniu i po zagojeniu

Tatuaże - niegdyś uznawane za domenę więźniów i osób o „lekkich” obyczajach” - dziś nikogo już w przestrzeni publicznej nie dziwią. Noszą je przedstawiciele i przedstawicielki różnych zawodów, profesji czy różnych statusów społecznych. Obecnie tatuowanie uznawane jest za sztukę, a umiejętność wykonywania malunków na ciele stała się nawet przedmiotem konwentów i konkursów. Każdy szczęśliwy posiadacz i posiadaczka tatuażu powinni wiedzieć, jak dbać o świeży tatuaż (a także ten w pełni wygojony) by jak najdłużej cieszyć się wyrazistymi liniami i pięknymi kolorami. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do mycia tatuaży i ich pielęgnacji, jednak bez zachowania odpowiednich etapów dbania o nowy wzór na skórze oraz o systematyczność, nie osiągnie się wymarzonego i przede wszystkim - trwałego - efektu na długie lata. Jak więc wspomóc gojenie się tatuażu? Co robić, a czego nie robić? Czy przygotowanie skóry do tatuażu naprawdę jest tak istotne? Jak dbać o tatuaż po zagojeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Pielęgnacja tatuażu po zabiegu ma wpływ na wygląd wzoru w przyszłości
Spis treści

Jak powstaje tatuaż i na co się przygotować?

To, jak powstaje tatuaż, zależy od kilku czynników - między innymi od wielkości wzoru i wcześniejszych ustaleń co do jego wyglądu, od doświadczenia tatuatora, a także tego, czy wymarzony obrazek „wbijany” jest jedynie czarnym tuszem, czy może kolorowymi odpowiednikami. Niemniej to, jak powstaje tatuaż, można opisać w kilku krokach:

  • na początek tatuator wraz z klientem ustala wygląd wzoru - niektórzy artyści robią to przed sesją, inni omawiają ostateczny wygląd tatuażu tuż przed wykonaniem zabiegu, w studio. Następnie wzór drukowany jest na kalce w kilku rozmiarach - tak, by klient wybrał odpowiedni dla siebie;
  • po ustaleniu konkretnego miejsca, tatuator odbija wzór na skórze klienta - to ostatni moment na zmianę lokalizacji wzoru, jego wielkości czy konkretnych detali. Po wyschnięciu artysta zabiera się do tatuowania;
  • czas samego tatuowania - a więc umieszczania tuszu w skórze przy pomocy specjalnej maszynki - zależy głównie od rozległości wzoru, używanych kolorów, mnogości detali oraz od doświadczenia tatuatora - początkujący będą oczywiście wykonywać „malunek” na skórze nieco dłużej, niż artyści z wieloletnim doświadczeniem;
  • po wykonaniu tatuażu, artysta oczyszcza wzór z krwi, osocza i pozostałego tuszu, dezynfekuje dane miejsce i zabezpiecza je przy użyciu tak zwanej „sztucznej skóry” (folii określanej również mianem Dermalize czy Second skin), folii spożywczej lub podkładów higiniecznycph (tę ostatnią metodę zabezpieczania stosuje się jednak najrzadziej).

Po wizycie w studio pielęgnacja tatuażu zależy już od samego klienta - tatuator powinien wyjaśnić krok po kroku, co robić, by wzór zagoił się w najlepszy możliwy sposób. Rolą klienta jest trzymanie się tych zaleceń. W razie potrzeby warto zadawać konkretne pytania, a w przypadku problemów z gojeniem - bezwzględnie należy zgłosić się do studia, w którym wzór został wykonany.

Przygotowanie skóry do tatuażu

Bardzo ważnym etapem - jeszcze przed naniesieniem wzoru na skórę - jest przygotowanie skóry do tatuażu. Artyści zgodnie twierdzą, że łatwiejsze okazuje się być wykonywanie „malunku” na skórze wypielęgnowanej, gładkiej i bez żadnych zmian dermatologicznych. Warto również dodać, że przeciwwskazaniem do zrobienia tatuażu są aktywne dermatozy - a więc choroby skóry, takie jak AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca i inne.


Na tydzień lub dwa przed datą sesji, warto więc rozpocząć codzienne, systematyczne nakładanie balsamu nawilżającego na skórę. Oprócz tego można wykonywać również peelingi mechaniczne (co 5-6 dni), by naskórek był gładki, zregenerowany i dobrze przygotowany na przyjęcie tuszu. Najważniejszym zaleceniem jest to, by przed tatuowaniem nie opalać skóry - blednąca opalenizna może bowiem utrudnić gojenie, a nawet zmienić pierwotny wygląd wzorku. W dniu sesji należy dobrze się wyspać, zjeść odżywcze śniadanie i nawodnić organizm. Jeśli sesja ma trwać wiele godzin, warto zabrać ze sobą lekkie przekąski oraz wodę do picia. Bezwzględnie nie należy spożywać tego dnia alkoholu - klient „pod wpływem” po prostu nie zostanie przyjęty, a dodatkowo tatuowanie w takich okolicznościach może wpłynąć na pogorszenie procesu gojenia się tatuażu.

Kosmetyki, opalanie, kąpiele w pielęgnacji tatuażu

Jak dbać o świeży tatuaż? Pielęgnacja tatuażu po zrobieniu zabiegu obejmuje kilka etapów - od mycia skóry ze wzorem, aż po aplikację odpowiednich kosmetyków wspierających gojenie się tatuażu i zabezpieczających skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, czy zakładanie świeżych opatrunków. Co ważne, ostatnia wymieniona czynność - czyli zmiana opatrunków - powinna przebiegać ściśle z zaleceniami tatuatora (jest to bowiem kwestia niezwykle indywidualna. Folię typu Second Skin zdejmuje się zwykle po kilku dniach od zabiegu (i wtedy można przystąpić do mycia tatuażu oraz jego pielęgnacji), natomiast folię spożywczą należy usunąć już po kilku godzinach i - po umyciu i zabezpieczeniu wzoru - ponownie założyć taki opatrunek.

Jak powinno wyglądać mycie po zrobieniu tatuażu?

Jak pielęgnować świeży tatuaż? Po dotarciu do domu i upłynięciu czasu określonego przez tatuatora, można ściągnąć opatrunek i po raz pierwszy umyć tatuaż. Do tego celu należy użyć hipoalergicznego płynu przeznaczonego właśnie do tej czynności lub delikatnego płynu do higieny intymnej. Skórę trzeba wówczas zmoczyć letnią wodą, a następnie delikatnie nanieść na nią kosmetyk myjący. Po wytworzeniu się piany, całość spłukujemy i osuszamy dane miejsce jednorazowym ręcznikiem papierowym (nigdy tradycyjnym ręcznikiem, ponieważ można w ten sposób nanieść na tatuaż - który przecież jest świeżą raną - bakterie prowadzące do wytworzenia infekcji).

Pielęgnacja tatuażu za pomocą kosmetyków

Po umyciu i osuszeniu skóry nadchodzi czas na pielęgnację tatuażu. Należy (za pomocą czystych dłoni) nanieść na skórę krem do tatuażu czy produkt w postaci masełka, który nie tylko nawilży naskórek, ale dodatkowo wytworzy na wzorze warstwę ochronną, zabezpieczającą świeży tatuaż przed działaniem czynników zewnętrznych. Cienką warstwę kremu wmasuj w skórę delikatnie, nie uciskając jej i nie zahaczając paznokciami. Po zabezpieczeniu skóry kosmetykiem do tatuażu, należy pozostawić skórę bez ubrań lub ponownie nałożyć opatrunek z folii - procedura zależy tu od wskazań tatuatora.


Po kilku dniach zabezpieczania świeżego tatuażu folią, można przejść wyłącznie do pielęgnacji wybranym kosmetykiem. W trakcie gojenia się tatuażu warto nosić przewiewne, bawełniane ubrania i spać w czystej pościeli - wszystko po to, by skóra miała dostęp do tlenu i by nie narazić się na kontakt z bakteriami. Podczas tego okresu należy również zrezygnować z picia alkoholu (by ułatwić organizmowi regenerację) czy ze spania ze zwierzakiem (by zapobiec mechanicznym uszkodzeniom skóry i przenoszeniu się patogenów).


Po kilku dniach tusz przestanie sączyć się z rany, a sam tatuaż będzie przysychać i łuszczyć się - trzeba wówczas zadbać o jego regularne mycie i natłuszczanie, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia.

Opalanie tatuaży i kąpiele w zbiornikach wodnych - czy to dobry pomysł?

Tatuatorzy bezwzględnie przestrzegają swoich klientów przed takimi czynnościami, jak opalanie tatuażu czy kąpanie się w zbiornikach wodnych. Nie ma w tym nawet odrobiny przesady - gojenie tatuażu wymaga odpowiednich warunków. Promieniowanie UV nie dość, że wysusza skórę, to dodatkowo może ją podrażnić i spowodować powstanie nieestetycznych blizn, a także przyczynić się do zwiększonego złuszczania naskórka, co z kolei prowadzi do zniekształcenia wzoru. Z kolei kąpiel w zbiornikach wodnych - niezależnie od tego, czy jest to słone morze, słodkie jezioro czy basem - często doprowadza do wytworzenia się infekcji, dodatkowych podrażnień i innych, nieprzyjemnych konsekwencji. Pamiętajmy, że wzór na skórze to świeża rana - opalanie tatuażu, jak i jego długotrwałe moczenie nie wpływa korzystanie na proces gojenia, podobnie jak w przypadku „zwykłych” ran.

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu - czyli po 4-6 tygodniach po wykonaniu wzoru - ma na celu utrzymanie go w dobrej kondycji - zarówno jeśli chodzi o widoczność konturów, jak i podkreślenie kolorów. Oprócz standardowego mycia i nawilżania skóry, warto w tym miejscu wykonać peeling (należy robić to jednak delikatnie i dopiero po upływie kilku tygodni od sesji). Na co dzień - zwłaszcza latem - należy zabezpieczać świeżo zrobiony tatuaż (oraz starsze wzorki) przed promieniowaniem UV kremami z najwyższymi filtrami przeciwsłonecznymi, ponieważ obok upływającego czasu, to właśnie opalanie tatuaży jest czynnikiem wpływającym na ich bledszy i mniej wyrazisty wygląd. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących gojenia czy pielęgnacji tatuażu, należy zgłosić się do studia, w którym wzór był wykonywany.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Opuchlizna, ocieplenie skóry i ból przy paznokciu - to pierwsze objawy dość powszechnego problemu, jakim...
CZYTAJ
Obecnie drogeryjne, apteczne, a nawet marketowi półki uginają się od mnogości propozycji producentów kosmetycznych -...
CZYTAJ
Blizny są zmianami skórnymi, które powstają na skutek uszkodzeń tkanek - ubytki wypełnia wówczas włóknista...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia