2021-03-10
Dolegliwości i choroby

Jak dbać o zdrowy wzrok seniora?

Utrzymanie zdrowego wzroku u seniora powinno być jednym z elementów profilaktyki różnych chorób, jakie dotykają osoby starsze. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, starczowzroczność, suchość oka - wszystkie te dolegliwości powiązane z degradacją struktur narządu wzroku zagrażają seniorom, dlatego zapobieganie im - na różne sposoby - jest niezwykle istotne. W jaki sposób to robić? Czy da się przeciwdziałać takim problemom, posiłkując się dietą i suplementami na oczy? Czy wymienionych powyżej schorzeń da się całkowicie uniknąć lub czy można spowolnić, a nawet zatrzymać ich przebieg? O tych i innych aspektach zdrowego wzroku seniora piszemy poniżej. Zapraszamy do lektury!

 Zdrowy wzrok u osób starszych - jak dbać o oczy u seniora?
Spis treści

Suchość oka u osób starszych - jak sobie z nią radzić?

Suchość oka to bardzo powszechny problem - nie tylko u osób starszych. Na tę dolegliwość wpływa otoczenie, w jakim się znajdujemy (m.in. chodzi tu o poziom wilgotności powietrza), a także od pracy, jaką na co dzień wykonujemy. Zespół suchego oka - bo tak określa się przypadłość polegającą na odczuwaniu suchości oka, a czasem nawet dotkliwego pieczenia i kłucia - dotyczy jednak w dużej mierze seniorów. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim w wyniku przebiegu chorób towarzyszących (reumatyzm, cukrzyca), charakterystycznych dla wieku podeszłego. Na pogłębienie się dolegliwości związanych z suchością oka wpływa także menopauza. Dodatkowo wraz z wiekiem zmienia się struktura filmu łzowego - gruczoły łzowe produkują coraz mniej lipidów, będących zewnętrzną warstwą filmu łzowego, zapobiegającego odparowywaniu wody z powierzchni oka. Jak pomóc sobie w takiej sytuacji?


Najlepszym wyjściem będzie połączenie różnych działań. Zakup dobrego nawilżacza powietrza oraz picie dużych ilości wody (jeśli istnieje taka możliwość) z pewnością pomogą w pozbyciu się uczucia suchości, kłucia, pieczenia i wrażenia „piasku pod powiekami”. Najprawdopodobniej niezbędne okaże się również częste, regularne przyjmowanie nawilżających kropli do oczu. Doskonałą propozycją są nawilżające krople do oczu Hialeye Free, których formuła oparta jest na hialuronianie sodu - bezpiecznej substancji nawilżającej, wspomagającej zarówno regenerację filmu łzowego, jak i gojenie się ewentualnych uszkodzeń. Dodatkowo wspomniany preparat nie zawiera substancji konserwujących, które mogłyby podrażnić oko i doprowadzić do jego powtórnego wysuszenia. Wybierając nawilżające krople do oczu warto także zwrócić uwagę na sposób ich dozowania. Hialeye Free posiadają system OSD, zapobiegający dostawaniu się do preparatu bakterii i innych drobnoustrojów, a także wygodny dla samego użytkownika - podczas dozowania z buteleczki do oka trafia dokładnie tyle kropli, ile w danym momencie potrzebujemy do uzyskania efektu nawilżenia i do pozbycia się uczucia suchości oka.


Czym jest starczowzroczność i jak pomóc seniorowi?

Charakterystyczną dla wieku podeszłego przypadłością, związaną z utratą zdolności do akomodacji oka w wyniku starzenia się organizmu, jest starczowzroczność. Czasem mylona jest ona z nadwzrocznością, ponieważ polega na pogorszeniu się widzenia na dalsze odległości. Niestety, przypadłość ta może dotknąć zarówno krótko- jak i dalekowidzów, a także seniorów, którzy nie posiadają żadnej wady wzroku. Na starczowzroczność nie ma lekarstwa. Rozwiązaniem stosowanym powszechnie jest natomiast dobór odpowiednich okularów korekcyjnych, które znacząco poprawią komfort widzenia oraz ułatwią oku akomodację. Ich noszenie może zniwelować również bóle oczu czy głowy, wywoływane próbą samodzielnego „wyostrzenia” wzroku, a więc dostosowania możliwości oka do odbieranego przez wzrok obrazu.


Aby dobrać właściwe okulary korygujące wadę wynikającą ze starczowzroczności, należy udać się do okulisty, a następnie do optyka, który - zgodnie z wystawioną receptą - wykona odpowiedni model. Dotyczy to również osób już noszących okulary, ponieważ koniecznym będzie dostosowanie ich szkieł do nowych ograniczeń widzenia, spowodowanych omawianą starczowzrocznością.


Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej to schorzenie charakterystyczne dla seniorów - rozpoznaje się je najczęściej po 50 roku życia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Określane jest również skrótem AMD, czyli age-related mpcular degeneration. Niestety, przyczyny choroby nadal nie są do końca poznane, natomiast uważa się, że głównymi czynnikami jest starzenie się struktur wzrokowych (w tym właśnie plamki żółtej), a także czynniki genetyczne oraz palenie papierosów. Schorzenie polega na degradacji centralnej części siatkówki - wspomnianej plamki - oraz na osłabieniu widzenia (zwłaszcza w nocy oraz widzenia z bliska - pacjenci decydują się na poszerzenie diagnostyki gdy zaczynają odczuwać problemy z czytaniem).


Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem przyjmuje dwie odmiany - suchą oraz wysiękową. W odmianie suchej, która jest częstsza i postępuje wolniej, kłopoty ze wzrokiem są mniejsze, natomiast rzadsza postać wysiękowa zwyrodnienia plamki żółtej może wymagać leczenia zastrzykami doszklistkokwymi oraz terapii fotodynamicznej.


Czy da się zapobiegać powstawaniu i rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem? Na pewno pomocne będzie odstawienie papierosów oraz profilaktyka w postaci przyjmowania określonych preparatów, takich jak suplementy na wzrok. Warto, by zawierały one zeaksantynę i luteinę, czyli naturalne barwniki wchodzące w skład plamki żółtej (są one również wskazane przy leczeniu suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej). Dobry suplement na oczy powinien również opierać się na nienasyconych kwasach tłuszczowych (NNKT), które z kolei są budulcem struktur siatkówki oka, a także na witaminie C i E, chroniących oczy przed stresem oksydacyjnym, przyczyniającym się do postępu procesów starzenia się narządu wzroku. Wszystkie te elementy znajdziesz w wyjątkowym suplemencie na wzrok Lutezan Premium o bogatym składzie, służącym profilaktyce chorób oczu - także u seniorów.


Zdrowy wzrok jest niezbędny nie tylko do prawidłowego, ale również bezproblemowego funkcjonowania w codziennym życiu. Właśnie dlatego należy o niego dbać, jeszcze zanim zacznie wykazywać objawy charakterystyczne dla starczowzroczności czy zwyrodnienia plamki żółtej. Dobre suplementy na wzrok, nawilżające krople do oczu oraz właściwie dobrane okulary to jedne z wielu sposobów na to, by zachować ostrość i komfort widzenia na długie lata!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja na sprezentowanie im czegoś na poprawę zdrowia i...
CZYTAJ
Wraz z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Z tego względu seniorzy powinni...
CZYTAJ
Stres oksydacyjny, inaczej obciążenie tlenowe, to niebezpieczny dla organizmu stan, który może doprowadzić do wielu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia