Legalna apteka
2017-01-17
Porady

Jak działa alkotest jednorazowy?

Ich zaletą jest cena, prosty sposób użycia, a także dostępność. Alkotest jednorazowy to alternatywa dla drogich, kosztujących nawet kilkaset złotych alkomatów. A chociaż na temat sensu posiadania takiego urządzenia trwa w Polsce od dłuższego czasu zażarta polemika, część kierowców zdążyła się już do nich i przekonać, i przyzwyczaić.

 Jak działa alkotest jednorazowy? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Alokotest jednorazowy kontra alkomat

Sceptycy zauważają, że ich posiadanie nie ma sensu. Ich zdaniem każdy odpowiedzialny kierowca jest w stanie sam ocenić stan swojej trzeźwości, a jeśli ma jakieś wątpliwości, nie powinien po prostu wsiadać za kierownicę. Inni z kolei podkreślają, że alkotest jednorazowy ułatwia życie zwłaszcza tych kierowców, którzy po alkohol sięgają sporadycznie i którzy kilkanaście godzin po jego spożyciu czują się dobrze, ale pragną zachować bezpieczeństwo. I właśnie ci drudzy zakupują alkotesty jednorazowe najczęściej.

Rozwaga przed zakupem alkotestu jednorazowego

W sieci znajdziemy dziesiątki testów, na podstawie których oceniana jest przydatność oraz precyzja pomiaru różnych alkotestów jednorazowych. Oczywiście jakość wielu, zwłaszcza bardzo tanich alkotestów jednorazowych, pozostawia sporo do życzenia. W Aptece Melissa znajdziesz wiele alkotestów jednorazowych, ale szczególnie polecany jest alkotest jednorazowyhttps://www.apteka-melissa.pl/produkt/alkotest-test-1-szt,14011.html.  Jeśli takie urządzenie nie posiada certyfikatu jakości, a dodatkowo w opisie produktu brak jest informacji o procesie badawczym, którym alkotest jednorazowy powinien być poddany, jego ewentualny zakup należy przemyśleć raz jeszcze.

Jak działa alkotest jednorazowy?

Alkotesty jednorazowe, podobnie jak alkomaty, służą do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzeń tych nie trzeba jednak kalibrować, nikt też nie powinien mieć kłopotów z ich odpowiednim użyciem. Ponieważ i w ich przypadku najistotniejszą kwestią jest precyzja pomiaru, każdy dobrej jakości alkotest jednorazowy powinien posiadać woreczek pomiarowy. To do niego właśnie wdmuchujemy powietrze. Następnie, z woreczka pomiarowego powietrze przemieszcza się do tubki z reagentem chemicznym, dzięki czemu użytkownik nie ma kontaktu z niebezpiecznymi dla zdrowia i znajdującymi się w alkoteście jednorazowym substancjami chemicznymi. Teraz wystarczy jedynie obserwować barwę wspomnianej substancji. Jeśli się nie zmienia, wszystko wskazuje na to, że jesteśmy trzeźwi. Z kolei w innym przypadku (na przykład kiedy biały kolor przechodzi w czerwień) prowadzić auta nie powinniśmy.

Dokładność alkotestu jednorazowego

Dobrej jakości alkotest jednorazowy powinien być wyprodukowany dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym oraz poddany długotrwałym procesom badawczym. Posiada zazwyczaj dokładność pomiaru do 0,1 promila, a na jego odczyt wyniku czekamy zwykle nie więcej niż dwie minuty. Należy pamiętać, aby urządzeń tych nie narażać na zbyt niskie temperatury, gdyż może to wpłynąć na precyzję pomiaru.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Osobom, którym zdarza się spożyć alkohol w noc sylwestrową, na imprezie rodzinnej lub w trakcie...
CZYTAJ
Kac to niestety nieodłączny skutek uboczny spożywania alkoholu. Ból głowy, pragnienie, roztrzęsienie, światłowstręt, nadwrażliwość na...
CZYTAJ
Jednym z najczęstszych pytań i wątpliwości pacjenta stosującego jakieś leki (szczególnie przez dłuższy czas, w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia