2018-05-23
Dolegliwości i choroby

Jak klimatyzacja wpływa na śluzówkę gardła?

Gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche np. z powodu klimatyzacji oraz organizm narażony jest na częste zmiany temperatury, mogą pojawić się problemy z gardłem. Zazwyczaj jest to uczucie suchości w jamie ustnej oraz drapanie w gardle. Przeczytaj, jaki wpływ na Twoje gardło może mieć klimatyzacja!

 Jak klimatyzacja wpływa na śluzówkę gardła - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Klimatyzacja, a częste infekcje gardła

Klimatyzacja może powodować problemy ze zdrowiem, ponieważ powoduje wysuszanie powietrza, w którym przebywamy, i którym oddychamy. Suche powietrze z kolei jest przyczyną powstawania męczących objawów ze strony gardła:

  • drapanie w gradle
  • uczucie łaskotania w gardle
  • chrypka
  • częste pochrząkiwanie.

-

Oprócz gardła, wysuszone powietrze jest równie uciążliwe dla śluzówki nosa, oczu oraz zatok. Może to prowadzić do stanów zapalnych oraz osłabienia bariery ochronnej nosa i gardła. Sprawia to, że drobnoustroje mogą łatwiej zaatakować śluzówkę i możliwość wystąpienia infekcji jest zdecydowanie większa.

Sprawdzone sposoby na infekcje gardła

Aby zapobiec częstym infekcjom gardła należy pamiętać o regularnym czyszczeniu instalacji klimatyzacyjnej, ponieważ źle czyszczona i dezynfekowana staję się siedliskiem wielu drobnoustrojów chorobotwórczych. Skutecznym sposobem poradzenia sobie z suchością powietrza i jej konsekwencjami jest również odpowiednie nawilżanie wysuszonej śluzówki gardła. Należy więc pamiętać o spożywaniu dużych ilości płynów (min. 2 litry wody dziennie), a także częstym wietrzeniu i nawilżaniu pomieszczeń, w jakich przebywamy.

Dobrym sposobem na zadbanie o prawidłowe nawilżenie śluzówki są też preparaty apteczne o odpowiednio dobranym składzie zarówno w pastylkach do ssania, jak i w spray’u. Pomogą one poradzić sobie z problemem suchości w jamie ustnej oraz pozostałymi objawami, jakie może wywołać klimatyzacja. Składniki, które są bardzo pomocne w tego typu dolegliwościach, to roślinne surowce śluzowe. Należą do nich m.in. porost islandzki, prawoślaz, lipa, aloes. Śluzy zawarte w tych roślinach działają osłaniająco i nawilżająco na podrażnioną jamę ustną i gardło. Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy również bardzo dobrze sprawdza się w nawilżaniu błony śluzowej - chroni ją przed utratą wody, a aloes jest znanym i cenionym od lat składnikiem nawilżającym.  Składniki te odnaleźć można w preparatach marki Fiorda https://www.apteka-melissa.pl/grupa/fiorda.html które sprawdzają się w łagodzeniu podrażnień gardła i krtani.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zapalenie gardła to infekcja wirusowa (rzadziej bakteryjna), z którą borykamy się najczęściej jesienią i zimą....
CZYTAJ
Wbrew pozorom, praca w biurze stwarza sporo zagrożeń dla zdrowia. Brak ruchu, siedzący tryb życia,...
CZYTAJ
Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche oraz organizm narażony jest na częste zmiany...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia