Legalna apteka
2017-08-10
Porady

Jak łagodzić ugryzienia po komarach?

Małe, niepozorne owady są szczególnie aktywne w sezonie wakacyjnym, kiedy zakładamy lżejsze ubrania i odkrywamy większe partie ciała. Komary, bo o nich mowa, kąsają skórę na tyle delikatnie, że często o ugryzieniu dowiadujemy się dopiero, gdy zaczyna ono mocno swędzieć. Niekiedy nawet, mimo użycia środka przeciw komarom, nie udaje się uniknąć ich ukąszenia. Owady te pozostawiają na skórze czerwone i swędzące bąble oraz pęcherze. Na szczęście, istnieje wiele sprawdzonych sposobów na ich łagodzenie, począwszy od naturalnych i domowych, po specjalistyczne preparaty apteczne.

 Jak łagodzić ugryzienia po komarach? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Domowe rozwiązania na ugryzienia komarów


Objawy ukąszenia komarów, czyli swędzenie i zaczerwienienie, dobrze niwelują olejki eteryczne. Szczególnie pomocny na ukąszenia komarów, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, jest olejek z drzewa herbacianego. Sprawdzi się również olejek lawendowy, który zmniejsza podrażnienia i łagodzi świąd. Dodatkowo jego aromat odstrasza kolejne komary. Kolejnym sprawdzonym sposobem na łagodzenie skutków ukąszenia komarów jest miód. Działa on przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie, dlatego, jeśli nie przeszkadza Ci lepka warstwa, jaką pozostawia, możesz stosować go na ukąszenia.


Tym, którzy nie zdecydują się na użycie miodu, ulgę może przynieść sok z cytryny lub limonki. Ze względu na swój kwaśny smak, natychmiast przynosi ukojenie, likwiduje swędzenie, a także działa odkażająco. Po zastosowaniu tej metody nie należy jednak wystawiać posmarowanego miejsca na działanie promieni słonecznych, gdyż zwiększa to ryzyko poparzenia. W łagodzeniu ukąszeń pomocna będzie też bazylia. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach kilka listków, by kamfora, którą zawierają, rozpoczęła działać chłodząco, łagodząco oraz redukować ból i swędzenie. Również olejki eterycze zawarte w bazylii działają odstraszająco na komary, dlatego warto posadzić ją w swoim ogrodzie.

Co jeszcze pomaga w leczeniu ugryzień komarów?


Ukojenie przynoszą również lód, torebki po zaparzeniu herbaty, ocet, pasta z aspiryny oraz miąższ z aloesu. Lód obkurcza naczynia krwionośne i hamuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu swędzenie nie jest odczuwalne, a zaczerwienienie i opuchlizna ulegają zmniejszeniu. Co może się wydawać zaskakujące, torebka z herbatą pomaga pozbyć się płynu z bąbla, a przy tym uciążliwego swędzenia. Działanie łagodzące octu względem ukąszeń komarów wynika z jego lekko kwasowego odczynu, który niweluje świąd skóry. Z kolei pasta przygotowana z jednej tabletki aspiryny i odrobiny wody, dzięki kwasowi acetylosalicylowemu, działa przeciwzapalnie, uśmierza ból i przynosi ulgę po ugryzieniu. Aloes, który słynie z ogromu właściwości odżywczych, nawilżających oraz regeneracyjnych na skórę, świetnie radzi sobie również z łagodzeniem ukąszeń owadów. Likwiduje on stany zapalne, nawilża i łagodzi zaczerwienioną skórę.

Sposoby na ugryzienia komarów


Poza naturalnymi, domowymi sposobami radzenia sobie z podrażnieniem wywołanym przez komary, w aptekach znajdziemy wiele preparatów zapobiegających czy to łagodzących ukąszenia. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz zarówno takie, które przynoszą ulgę i zmniejszają zaczerwienienia, jak i te, które neutralizują ból i dają uczucie chłodu: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zele,715.html. Koniecznie wyposaż swoją wakacyjną apteczkę w jeden z nich!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wakacje to upragniony czas, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych czekających na urlopy....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia