2017-01-04
Dolegliwości i choroby

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Z nadmierną potliwością zmaga się około trzech procent całej populacji. Pocenie jest zwykłym procesem fizjologicznym, procesem niezwykle istotnym, bo zapobiegającym przegrzaniu się naszego organizmu. Nie ulega jednak wątpliwości, że nadpotliwość negatywnie wpływa na jakość naszego życia.

 Jak leczyć nadmierną potliwość? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Pocenie jest kwestią indywidualną i zależy w mniejszym stopniu od ilości gruczołów potowych, bo najistotniejszy jest w tym przypadku stopień ich aktywności. To dlatego jedni nie mają z tym problemów, inni z kolei cierpią na nadmierną potliwość. Zwykle wydalamy około ośmiuset mililitrów potu dziennie, ale w trakcie upałów, pod wpływem stresu lub podczas wytężonego wysiłku fizycznego, ilość wydalanego potu jest znacznie większa. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy nasze gruczoły są nadaktywne i reagują zbyt intensywnie, czyli niewspółmiernie, zalewając ciało potem w znacznie wyższym stopniu, niż powinno mieć to miejsce. I właśnie wtedy możemy mówić o nadmiernej potliwości (Hyperhidrosis).


Przyczyny nadmiernej potliwości
Za wydzielanie się potu odpowiada ośrodek termoregulacji w układzie nerwowym, który pod wpływem rozmaitych bodźców nadaje sygnał do gruczołów potowych zwiększając tym samym ich aktywność. Bodźcem, pośrednio odpowiedzialnym za nadmierną potliwość, może być więc wysoka temperatura (upały; szczególnie przy dużej wilgotności powietrza), wysiłek fizyczny, choroba (zwłaszcza gdy towarzyszy jej gorączka), zmiany hormonalne (menopauza u kobiet, andropauza u mężczyzn), pikantne jedzenie czy stres. Osoby borykające się z nadmierną potliwością mogą zrezygnować z ostrych przypraw, ale na większość wymienionych czynników zazwyczaj nie mają wpływu. Sposobem walki z tą uciążliwą dolegliwością są w związku z tym antyperspiranty, leki, a niekiedy również specjalistyczne zabiegi.

Jak leczyć nadmierną potliwość?

O poradę warto poprosić lekarza, który w wybranych przypadkach zaproponuje leki na receptę. W przypadku przyjmowania takich lekarstw osoby borykające się z nadmierną potliwością muszą liczyć się jednak ze skutkami ubocznymi. Na zabieg jonoforezy polegający na przepuszczaniu, na przykład przez ręce, leczniczych jonów, tak jak na zastrzyki z toksyną botulinową, czy też (to zazwyczaj ostateczność) na usunięcie podczas zabiegu chirurgicznego gruczołów potowych decyduje się niewielu cierpiących na nadmierną potliwość ludzi.

W związku z tym znacznie częściej sięgamy po dezodoranty czy zmniejszające potliwość antyperspiranty. Oczywiście te pierwsze nie rozwiązują problemu, a jedynie maskują nieprzyjemny zapach. Nadmiernej potliwości skutecznie potrafią zapobiec natomiast antyperspiranty, szczególnie te, które wykazują wysokoprocentową redukcję potu przez co najmniej trzy doby od ostatniego użycia. Przemyślany wybór takiego antyperspirantu może okazać się kluczowy dla rozwiązania problemu.


W Aptece Melissa znajdziesz wiele artykułów dedykowanych osobom borykającym się z nadmierną potliwością, ale szczególnie polecany jest Etiaxil, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/grupa/etiaxil.html. Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia