Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2020-11-30
Porady

Jak nie przejeść się w święta? Poznaj 5 prostych zasad!

Ból brzucha po przejedzeniu, uczucie ciężkości, zgaga, wzdęcia, zaparcia – te i inne symptomy to klasyczne objawy przejedzenia, z którymi wiele osób ma niestety problem podczas… świąt Bożego Narodzenia. Nieprzyjemne skutki tak obfitego posiłku mogą skutecznie popsuć nam radosny, rodzinny czas – warto więc wiedzieć, jak tego uniknąć lub – w przypadku wystąpienia bólu brzucha po przejedzeniu – jak poradzić sobie z takimi objawami. O tych i innych aspektach świątecznego biesiadowania piszemy poniżej – zapraszamy do lektury!

 Uczucie ciężkości po jedzeniu – jak się go pozbyć?
Spis treści

Przejedzenie w święta – jak go uniknąć?

Uczucie ciężkości po jedzeniu to ostatnie, co chcielibyśmy odczuwać po świątecznej kolacji. Aby tego uniknąć, warto trzymać się kilku prostych zasad – a ich wdrażanie można rozpocząć już w wigilijny poranek! Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na to, jak nie przejść się w święta!

  1. Zjedz coś w ciągu dnia!
    Jednym z najczęściej powielanych błędów – czasem ze względu na tradycję, a czasem ze względu na brak… czasu, jest poszczenie w ciągu dnia przed kolacją wigilijną. Niestety, dla organizmu jest to sygnał, że wieczorem należy „nadrobić” stracone posiłki – wówczas przejedzenie w święta jest niemalże gwarantowane. Nie warto więc głodzić się przez cały dzień – zamiast tego zjedzmy jeden lub dwa lekkie, bezmięsne posiłki, złożone z pełnoziarnistego pieczywa, płatków owsianych, twarożku, warzyw lub owoców. Dzięki tej metodzie nie „rzucimy się” na duże porcje, a co za tym idzie – nie wystąpi uczucie ciężkości po jedzeniu
  2. Wybieraj lżejsze wersje świątecznych potraw
    Objawy przejedzenia bardzo często pojawiają się po zjedzeniu ciężkich potraw – smażonych na głębokim tłuszczu, z dodatkiem dużej ilości soli czy cukru. Jeśli masz wpływ na to, jak będzie wyglądała Twoja kolacja wigilijna, postaraj się „odchudzić” nieco potrawy – zamiast śmietany 30% dodaj do zupy śmietanę 12%. Zamiast smażyć karpia, upiecz go w piekarniku z dodatkiem ziół wspomagających trawienie, a jednocześnie dodających mu aromatu. Jeśli z kolei to Ty gościsz na wigilii u kogoś z rodziny lub przyjaciół, wybieraj potrawy lżejsze i ograniczaj dodatki – białe pieczywo, sosy, majonez. Zamiast sernika poczęstuj się makowcem, a zamiast słodkich napojów wybierz… kompot z suszu.
  3. Pij dużo płynów (i wypróbuj herbaty na trawienie)
    Picie dużej ilości płynów przed jedzeniem i podczas biesiadowania znacząco wpływa na wspomaganie trawienia. Najlepszym wyborem będzie oczywiście woda (najgorszym z kolei – alkohol oraz kolorowe, gazowane napoje, mogące przyczyniać się do powstania wzdęć), choć doskonale na trawienie zadziała również kompot z suszonych owoców. Ze względu na wysoką zawartość błonnika powinien on pobudzić perystaltykę jelit, a tym samym – przyspieszyć wydalenie produktów przemiany materii z organizmu. Jeśli nie lubisz smaku takiego kompotu, dobrym rozwiązaniem może okazać się herbata na trawienie z dodatkiem kopru włoskiego, szałwii czy mięty pieprzowej (np. Travisto Fix czy Verdin Fix).
  4. Jedz powoli i uważnie
    Powolne, uważne przeżuwanie pokarmów sprawia, że do żołądka trafiają mniejsze fragmenty pożywienia – a to z kolei oddziałuje na wspomaganie trawienia. Ponadto uważność zachowywana przy jedzeniu, delektowanie się każdym kęsem, wyczuwanie poszczególnych smaków na języku sprawia, że szybciej odczuwamy sytość i nie sięgamy po kolejne porcje jedzenia.
  5. Wstań od stołu!
    Wspomaganie trawienia to także ruch – i nie mamy tu na myśli treningu wykonywanego od razu po kolacji wigilijnej, ale aktywność podczas samego posiłku. Jak o nią zadbać? Pomóż gospodarzom w nakrywaniu do stołu, jeśli jest konieczność przyniesienia czegoś z kuchni, to wówczas zgłoś się do wykonania tego zadania, aktywnie uczestnicz w układaniu prezentów pod choinką i w ich rozdawaniu. Dobrym pomysłem będzie również wieczorny, rodzinny spacer – czy to na pasterkę, czy – po prostu – przejście się na świeżym powietrzu.


Jak poradzić sobie ze skutkami przejedzenia?

Co zrobić, gdy przykre skutki przejedzenia stały się faktem? Na szczęście wcale nie musimy cierpieć z powodu wzdęć, zgagi lub zaparć – wystarczy przed świętami uzupełnić domową apteczkę o preparaty na zgagę czy zaparcia, które w momencie wystąpienia objawów skutecznie i szybko przyniosą nam ulgę. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

  • Preparaty na trawienie (Kreon Travix) ułatwią strawienie przyjętego pokarmu i odciążą nasz przewód pokarmowy. Przywołany preparat posiada w swoim składzie aktywne enzymy trawienne. Tego typu leki aktywnie pomagają w skutkach przejedzenia. 
  • Preparaty na zgagę (Rennie, Ranigast) pomogą pozbyć się przykrego uczucia pieczenia w przełyku i wrażenia cofania się kwasu żołądkowego do wspomnianego przełyku i jamy ustnej. Aby zapobiec temu mechanizmowi, oprócz przyjęcia preparatów na zgagę, warto pozostawać w wyprostowanej pozycji aż do ustąpienia dolegliwości (pozycja leżąca ułatwia bowiem cofanie się kwasu żołądkowego wraz z treścią żołądka do przełyku).
  • Preparaty na zaparcia (Dulcobis, herbata z liści senesu) przynoszą niemal natychmiastową ulgę w zaparciach i ułatwiają skuteczne wypróżnienie, znosząc jednocześnie dolegliwości bólowe związane z zaleganiem treści kałowej w jelitach. Warto tutaj dodać, że w zależności od preferencji pacjenta, preparaty na zaparcia można przyjmować w formie tabletek, syropów czy herbat.
  • Preparaty na wzdęcia (Ulgix Wzdęcia Max, Espumisan w kroplach) doskonale sprawdzą się w łagodzeniu wzdęć wywołanych spożywaniem potraw ze wzdymającymi składnikami, takimi jak kapusta czy groch. Tego typu preparaty niwelują efekt wzdętego brzucha i pomagają pozbyć się pęcherzyków powietrza z przewodu pokarmowego, wywołujących gazy czy charakterystyczne „bulgotanie w brzuchu”.
  • Preparaty o działaniu rozkurczającym (No-spa max), przyniosą ulgę w uporczywych bólach brzucha, powodując rozkurczenie mięśni gładkich przewodu pokarmowego.
  • Preparaty regenerujące wątrobę (Essentiale Forte) pośrednio usprawniają proces trawienia, dodatkowo wspierając regenerację jednego z ważniejszych organów w naszym organizmie.

Tak jak już zostało to wspomniane, skutki przejedzenia potrafią popsuć nawet najpiękniejszą wigilijną atmosferę. Uporczywe bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i zgaga nie są problemami, którymi ktokolwiek chciałby się przejmować w świątecznym czasie. Najlepiej jest im zapobiegać, choć warto również wiedzieć, jak poradzić sobie z nimi, gdy już się pojawią. Cieszmy się pysznymi, wigilijnymi potrawami, ale… róbmy to z głową – dla zdrowia żołądka i całego układu pokarmowego!





Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Metabolizm to reakcje zachodzące w organizmie, prowadzące do wykorzystania energii i składników odżywczych pochodzących z...
CZYTAJ
Dyspepsja, szerzej znana jako niestrawność, objawia się wieloma przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego występującymi...
CZYTAJ
Wzdęcia brzucha, nazywane też bębnicą to objaw zbyt dużej ilości zalegających w jelitach gazów. Wzdęcia...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia