• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2018-03-20
Dolegliwości i choroby

Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Różnego rodzaju alergie obejmują coraz większą część społeczeństwa. Swoimi objawami mogą przypominać zwykłe przeziębienie, dlatego czasami budzą wątpliwości, czy mamy do czynienia z kaszlem alergicznym, czy może kaszel jest wynikiem infekcji.

 Kaszel w przeziębieniu a kaszel alergiczny
Spis treści

Kaszel alergiczny czy infekcja?

Jednym z najczęstszych objawów uczulenia na pyłki lub roztocza kurzu domowego jest kaszel i obrzęk śluzówki nosa. Podobne objawy towarzyszą przeziębieniu, dlatego czasem trudno je rozróżnić. Zapoznaj się charakterystyką kaszlu alergicznego i zwykłego, by ułatwić sobie określenie, do którego z nich pasują Twoje objawy:

  • Przeziębienie - trwa zazwyczaj kilka dni i pojawia się w okresach zwiększonej zachorowalności, zwłaszcza w kontakcie z innymi chorymi. Najczęstsze objawy przeziębienia to katar o żółtym zabarwieniu, kaszel, podwyższona temperatura oraz bóle głowy.

  • Alergia - w odróżnieniu od przeziębienia, objawy alergii, takie jak katar czy kaszel, pojawiają się tylko w kontakcie z alergenem. Mogą zatem występować nawet cały rok, a nie kilka dni, jak w przypadku infekcji. Ponadto, katar alergika jest bezbarwny, a nie żółty. Objawami są także swędzenie i łzawienie oczu.


Najlepszym sposobem na odróżnienie kaszlu alergicznego od zwykłego jest przyjrzenie się nie tylko objawom, ale też okolicznościom jego powstania.

Leczenie kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny jest reakcją układu odpornościowego na alergen. Jego przyczyną mogą być roztocza, niektóre pokarmy, zapalenie zatok lub astma alergiczna. Jest on wyjątkowo męczący i skutecznie utrudnia alergikowi normalne funkcjonowanie. Ponieważ jest on wynikiem uczulenia, najprostszą metodą walki z nim jest unikanie alergenu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku roztoczy i pyłków, które gromadzą się w naszych domach, nawet pomimo częstego wietrzenia pomieszczeń, odkurzania, regularnego prania pościeli oraz stosowania oczyszczaczy powietrza. Dlatego w leczeniu kaszlu alergicznego używa się odpowiednich syropów przeciwkaszlowych, które mają także właściwości przeciwuczuleniowe i znoszące skurcz oskrzeli. Takim syropem jest na przykład Levopront, który po doustnym podaniu ulega szybkiej dystrybucji w organizmie. Jest on skuteczny także w kaszlu związanym z zakażeniem górnych i dolnych dróg oddechowych, krztuścu oraz kaszlu w przebiegu raka płuc.


Oprócz leczenia farmaceutycznego kaszlu alergicznego, należy również dbać o właściwe nawilżenie powietrza. Poza tym, ulgę przynosi płukanie nosa roztworem soli, regularne używanie aerozolu nawilżającego jamę ustną oraz picie dużej ilości płynów (około 3 litrów dziennie).


Stosowanie farmaceutyków w leczeniu alergii jest niezbędne, szczególnie, jeśli nie da się całkowicie wyeliminować alergenu z otoczenia alergika. Skuteczna okazuje się również immunoterapia, która jest przyczynową metodą leczenia alergii. Najlepiej sprawdza się ona w uczuleniu na kurz, pyłki i jad owadów, dzięki czemu pomaga także w leczeniu kaszlu alergicznego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Budząca się do życia przyroda, niejednego alergika przyprawi o dokuczliwe objawy takie jak katar, ciągłe...
CZYTAJ
Katar, kichanie, zatkany nos, czerwone, szczypiące oczy i ogólne złe samopoczucie – to objawy alergii...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia