• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-03-03
Dolegliwości i choroby

Jak poradzić sobie z łuszczycą skóry?

Łuszczyca skóry to choroba, której wciąż nie udaje się wyleczyć. Stosuje się jedynie środki łagodzące jej objawy, takie jak pojawiające się na skórze suche łuski i stan zapalny. Często towarzyszą jej zmiany na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Nawet po lekkim zadrapaniu pojawiają się na nich krople krwi. Łuszczyca atakuje również paznokcie, które w jej wyniku stają się łamliwe, żółkną i rozdwajają się.

 Sposoby na łuszczycę - jak sobie z nią poradzić?
Spis treści

Przyczyny łuszczycy i diagnostyka schorzenia


Łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w której powstawaniu biorą udział czynniki genetyczne. Niestety, do tej pory naukowcy nie określili jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o etiologię (pochodzenie) schorzenia. Wiadomo jednak, że choroba może ujawniać się i zaostrzać pod wpływem konkretnych czynników zewnętrznych, takich jak stres, zakażenia bakteryjne i wirusowe, niewłaściwa higiena czy zaniedbania dietetyczne.

Diagnostyka łuszczycy, po zgłoszeniu się pacjenta do poradni dermatologicznej, odbywa się przede wszystkim na podstawie dokładnego i szczegółowego wywiadu przeprowadzonego z osobą chorą, a także na badaniu obrazowym. Po stwierdzeniu obecności typowych dla łuszczycy zmian skórnych (zaczerwienionych i łuszczących się) w obrębie kolan, łokci i owłosionej skóry głowy, klatki piersiowej oraz pleców, lekarz potwierdza zachorowanie. Aby uszczegółowić diagnozę, dermatolog może pobrać próbki zmian skórnych i przekazać je do badania histopatologicznego.

Łagodzenie objawów łuszczycy skóry


Leczenie objawów łuszczycy polega przede wszystkim na działaniu na skórę od zewnątrz poprzez stosowanie specjalnych maści, naświetlań, a nawet sterydów, retinoidów czy leków immunosupresyjnych. W celu złagodzenia objawów można również zadziałać na skórę samodzielnie poprzez zmianę nawyków żywieniowych czy pielęgnacyjnych. Poniżej znajdziesz listę, która pomoże Ci poradzić sobie z łuszczycą skóry:


 • Zadbaj o odpowiedni tryb życia i pielęgnację skóry,

 • Wprowadź do swojej diety dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 oraz witaminę D (znajdziesz je w: rybach, owocach morza, olejach – przede wszystkim z wiesiołka, tranie, cytrusach, ciemnych winogronach, pietruszce, sałacie, marchwi oraz czosnku),

 • Wyeliminuj z diety wędliny, mięso wieprzowe, podroby, fasolę, groch, soczewicę, czekoladę, kawę, kakao, miód, surowe jabłka, ocet i ostre przyprawy,

 • Zrezygnuj z używek, takich jak alkohol czy papierosy,

 • Pamiętaj o zabezpieczaniu skóry przed skaleczeniami, otarciami, podrażnieniami

 • Jeśli na Twojej skórze widoczne są jakieś zmiany nie zdrapuj ich,

 • Nawilżaj skórę za pomocą olejków czy balsamów jak najczęściej to możliwe,

 • Wybieraj prysznic zamiast kąpieli, pamiętaj również, by nie używać gąbek do ciała,

 • Stosuj specjalnie przeznaczone do skóry z łuszczycą płyny do mycia,

 • Korzystaj ze słońca w sposób umiarkowany – kąpiele słoneczne często pomocne są przy tym schorzeniu, należy jednak korzystać z nich z umiarem,

 • Zadbaj również o stałą temperaturę ciała, nie przegrzewaj się ani nie wychładzaj,

 • W przypadku łuszczycy występującej na skórze głowy, stosuj płukanki z szałwii i rozmarynu,

 • Wybierając kosmetyki, unikaj w ich składach spirytusu - perfumy aplikuj na ubranie, nigdy bezpośrednio na skórę.

 • Unikaj odzieży, która mogłaby podczas noszenia pocierać, podrażniać Twoją skórę (np. ubrania z czystej wełny).


Nie należy zapominać o odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu skóry z łuszczycą. W tym celu idealnie sprawdzi się maść Linomag: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/linomag-masc-02-30-g,1332.html. Dzięki zawartości witaminy F oraz pobudzaniu metabolizmu lipidów, poprawia stan skóry i łagodzi zmiany związane z łuszczycą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Piękne, gęste i zdrowe włosy pragnie mieć niemal każda kobieta i wielu mężczyzn. Należy przy...
CZYTAJ
Nieprzyjemne swędzenie, któremu towarzyszyć może wypadanie włosów, osłabienie ich kondycji, a także pojawianie się białych...
CZYTAJ
Każdy z nas chce mieć piękną, zdrową, młodą i zadbaną skórę, gęste, lśniące i zdrowo...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia