2017-03-01
Zdrowa skóra i uroda

Jak poradzić sobie z suchą skórą głowy?

Nieprzyjemne swędzenie, któremu towarzyszyć może wypadanie włosów, osłabienie ich kondycji, a także pojawianie się białych płatków to częste objawy suchej skóry głowy. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja.

 Sucha skóra głowy - jak ją pielęgnować?
Spis treści

Łupież a sucha skóra głowy


Bardzo często mylimy suchą skórę głowy z łupieżem, co wiąże się z tym, że obu tym dolegliwościom towarzyszą podobne objawy, czyli wspomniane podrażnienie skóry, uczucie swędzenia oraz charakterystyczne białe płatki. Najprostszym sposobem, aby przekonać się, czy mamy do czynienia z suchą skórą głowy czy też z łupieżem jest kilkukrotnie użycie dobrego szamponu przeciwłupieżowego. Jeśli po mycia objawy nie ustępują, prawdopodobnie zmagamy się z suchą skórą głowy, a żeby uzyskać pewność, warto w takim przypadku udać się do dermatologa.

Sucha skóra głowy - przyczyny


Za suchą skórę głowy odpowiadają między innymi: przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, gdzie narażamy się na działanie suchego powietrza, zbyt częste używanie suszarki do włosów, lokówki i prostownicy. Przyczyną suchej skóry głowy są także różnego rodzaju zabiegi (na przykład farbowanie włosów lub ich rozjaśnianie), mycie głowy w gorącej wodzie, nieodpowiednie (to znaczy obcisłe) nakrycie głowy czy narażenie się na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Pielęgnacja suchej skóry głowy


Panie, które cierpią z powodu suchej skóry głowy, powinny na jakiś czas zrezygnować z farbowania włosów, różnego rodzaju lakierów i pianek, aby dać skórze czas na regenerację (a po tej przerwie należy użyć farby innego producenta). Zamiast kosmetyków warto zaaplikować sobie maseczkę nawilżającą. Specjaliści od domowych metod na suchą skórę głowy zalecają maseczkę przyrządzoną z jajek, jogurtu naturalnego, oliwy z oliwek i miąższu z awokado.


Także i w tym przypadku zaleca się stosować odpowiednio zbilansowaną dietę. W przypadku, gdy cierpimy z powodu suchej skóry głowy, warto do naszego codziennego menu dodać pestki dyni, suszone owoce, tłuste ryby (i chude mięsa), owoce i warzywa. Zadbajmy także o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów, suchej skórze głowy można bowiem pomóc także od wewnątrz, pijąc dużo zup czy soków z owoców i warzyw.


Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry głowy może pomóc szybko pozbyć się problemu. Pamiętaj więc, aby zaopatrzyć się w aptece w odpowiedni szampon nawilżający. W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów, ale szczególnie polecany jest szampon Emolium, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/emolium-szampon-nawilzajacy-200-ml,504.html. Jeśli wspomnisz farmaceucie, że zmagasz się z suchą skórą głowy, ten z pewnością wybierze dla ciebie szampon, który nie będzie zawierał naruszających barierę hydrolipidową naskórka soli i siarczanów (między innymi SLES, SLS, sodium chloride) i tym samym nie podrażni twojej skóry. Umyte szamponem włosy spłucz dokładnie letnią (nigdy gorącą!) wodą i jeśli to możliwe – pozwól, aby włosy wyschły same, nie korzystaj z suszarki.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Łupież jest wstydliwym problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Gdy się...
CZYTAJ
Łuszczyca skóry to choroba, której wciąż nie udaje się wyleczyć. Stosuje się jedynie środki łagodzące...
CZYTAJ
Łupież to nieestetycznie łuszczący się naskórek, któremu towarzyszy uczucie swędzenia skóry głowy. W wyniku złuszczania martwy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia