Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2021-11-19
Zdrowa skóra i uroda

Jak przedłużyć trwałość makijażu? Poznaj najlepsze sposoby na trwały makijaż twarzy, oczu i ust!

Deszcz, śnieg, wysoka temperatura oraz upały, parowanie okularów, konieczność noszenia maseczek - wszystkie te czynniki wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na… wygląd naszego makijażu. Podkład spływa i transferuje się w losowe miejsca, tusz odbija się na górnej powiece, maseczka powoduje, że spod makijażu wyłania się goła skóra, a reszta kosmetyków w „magiczny” sposób traci intensywność i pod koniec dnia okazuje się, że wcale ich nie widać. O „zjadającej” się pomadce nawet nie wspominamy, bo większość z nas rezygnuje z nakładania szminek w obliczu konieczności częstego nakładania maseczek ochronnych. Na szczęście istnieją pewne sposoby na to, jak przedłużyć trwałość makijażu - zarówno tego nakładanego na twarz, jak i na oczy czy usta. W poniższym artykule znajdziecie sprawdzone porady, dzięki którym Wasz makijaż będzie wyglądał świetnie - zwłaszcza podczas karnawałowych imprez i świątecznych spotkań, które zbliżają się wielkimi krokami. Zapraszamy do lektury!

 Sposoby na trwały makijaż - pod maseczkę, na święta i Sylwestra
Spis treści

Przygotowanie cery pod makijaż - krok po kroku

Najważniejszym aspektem odpowiadającym za wielogodzinną trwałość kosmetyków kolorowych nakładanych na twarz oraz za ich wygląd na skórze, jest przygotowanie cery pod makijaż. Kwestię te można rozumieć dwojako: przede wszystkim chodzi tu o codzienną pielęgnację skóry, dopasowaną do jej typu, wymagań i potrzeb, opierającą się przede wszystkim na rozwiązywaniu bieżących problemów skórnych, ale również na dbaniu o właściwy poziom nawilżenia. Dlaczego to właśnie nawilżanie jest tak ważne? Sucha skóra (nawet w wydaniu trądzikowym czy mieszanym) znacząco utrudnia nie tylko nakładanie podkładu czy kremów tonujących, ale oprócz tego sprawia, że kosmetyki kolorowe nie mogą w pełni wtopić się w cerę - stają się wówczas mniej trwałe, podkreślają nierówności, zmarszczki, niedoskonałości oraz odstające, suche skórki. O przygotowaniu cery pod makijaż warto więc myśleć w kontekście codziennej pielęgnacji, a nie tylko przed wielkimi wyjściami.


Jeśli zaś o wielkie wyjścia chodzi, to istnieje kilka sposobów na trwały makijaż, które można zastosować bezpośrednio przed jego nałożeniem. Jakie metody można wśród nich wyróżnić?

  • Pierwszy sposób na trwały makijaż jest dość kontrowersyjny i oczywiście polecamy go tylko tym osobom, które chcą ten krok wykonać - absolutnie nie namawiamy na tego niezdecydowanych. Chodzi tu mianowicie o pozbycie się włosków z twarzy. Warto przetestować różne metody - od golenia maszynką, poprzez depilację kremami przeznaczonymi do stosowania we wrażliwych i delikatnych miejscach, z uwagi na ryzyko podrażnienia czy uczulenia. Gładka cera bez włosków lepiej „pije” produkt (podkład, krem BB, krem tonujący), przez co skóra wygląda po prostu na gładszą i bardziej ujednoliconą. W przypadku występowania jakichkolwiek podrażnień bez żalu warto jednak pominąć ten krok.
  • Jak przedłużyć trwałość makijażu zwłaszcza przy cerze trądzikowej? To proste - należy przed jego wykonaniem zrobić peeling wygładzający, dzięki któremu pozbędziemy się suchych skórek i drobnych nierówności. Może to być peeling ziarnisty (mechaniczny), choć dla posiadaczek cer trądzikowych polecamy raczej delikatny peeling enzymatyczny. Gładka, odświeżona cera odwdzięczy się nam zwiększoną trwałością makijażu.
  • Tak, jak zostało to już wcześniej wspomniane, najlepszym sposobem na trwały makijaż jest nawilżenie cery. Przed aplikacją bazy, podkładu i innych kosmetyków warto wykonać więc nawilżającą maseczkę lub - w wersji minimum - nałożyć nawilżający krem czy serum. Jeśli zastanawiasz się, jak przedłużyć trwałość makijażu przy cerze suchej, a na co dzień nakładasz na buzię produkty o bogatych konsystencjach, z dużą zawartością maseł czy olejów, to w dniu „wielkiego wyjścia” postaw raczej na kremy lżejsze, ale mocno nawadniające - z kwasem hialuronowym lub aloesem w składzie. Sprawią one, że skóra będzie wyglądała pięknie, ale jednocześnie nie przyspieszą procesu ścierania się makijażu.


Trwały makijaż oczu - jakich produktów użyć?

Zarówno makijaż pod maseczkę, jak i ten wykonywany na imprezę lub na co dzień - powinien uwzględniać trwałość kosmetyków stosowanych do malowania oczu. Wynika to z faktu, że i maseczka i ciasno zawiązane szaliki przyczyniają się do kierowania pary wodnej z ust w górę - to z kolei sprawia, że ciepłe powietrze skraplające się w obrębie górnej części twarzy po prostu wpływa na znaczące skrócenie trwałości tuszu, cieni do powiek i innych produktów do oczu. Co możemy z tym zrobić?

  • Podczas tworzenia makijażu pod maseczkę sprawdzi się po prostu wodoodporny tusz do rzęs. Jego zastosowanie zapobiegnie rozmazywaniu się kosmetyku, odbijaniu na górnej i dolnej powiece oraz spływaniu w kącikach oczu. Wodoodporny tusz do rzęs co prawda zmywa się trudniej, niż kosmetyk o klasycznej formule, jednak przed wielkim wyjściem lub w momencie, w którym wiemy, że wykonujemy makijaż pod maseczkę, warto go jednak zastosować. Ponadto wodoodporny tusz do rzęs sprawdzi się również pod okularami, które nie zostaną w trakcie noszenia makijażu ubrudzone kosmetykiem (co często się zdarza zimą, przy klasycznych maskarach). Polecany wodoodporny tusz do rzęs to przykładowo Catrice Glam&Doll Volume Mascara Waterproof z silikonową, dobrze rozdzielającą rzęsy szczoteczką. Warto mieć go w swojej kosmetyczce!
  • Jak przedłużyć trwałość makijażu brwi? O tym elemencie często zapominamy, a pod koniec dnia okazuje się, że włoski sterczą w każdą stronę, zamiast stanowić nienaruszoną ramę dla oczu i całej twarzy. Tutaj z pomocą może przyjść nam żel utrwalający do brwi - działa on podobnie do żelu do włosów, a więc usztywnia włoski i sprawia, że trzymają się one w pożądanym położeniu przez cały dzień. Żel utrwalający do brwi warto stosować nie tylko dla uzyskania trwałego makijażu oczu, ale również wtedy, gdy wiemy, że nasza grzywka nie pomaga w utrzymaniu perfekcyjnego wyglądu brwi lub gdy często zakładamy i zdejmujemy w ciągu dnia czapkę, co przyczynia się do „potargania” włosków. Przezroczysty żel utrwalający do brwi, taki jak ten od marki Eveline - Brow&Go, będzie najbardziej uniwersalnym wyborem.
  • Za trwały makijaż oczu będzie odpowiadać z kolei baza pod cienie. Wygładza ona drobne zmarszczki na powiekach, zapobiega spływaniu kosmetyku i zbieraniu się formuły w zagłębieniach. Ponadto sprawia ona, że aplikacja cieni staje się dużo łatwiejsza, a przejścia między kolorami - gładsze i bardziej płynne.


Sposoby na trwały makijaż ust

Trwały makijaż oczu to nie wszystko - przy wykonywaniu makijażu pod maseczkę wyzwaniem okazuje się być… pomalowanie ust. Klejące błyszczyki nie są do końca komfortowe pod warstwą materiału, a tradycyjne pomadki szybko się rozmazują… Jak temu przeciwdziałać?

  • Przed wykonaniem makijażu ust warto wykonać ich peeling. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych właśnie do złuszczania skóry warg (przykładowo - peeling do ust Malina od Mokosh), dzięki którym pozbywamy się suchych skórek i minimalizujemy ryzyko wchodzenia produktu w załamania, kąciki i naturalne zagłębienia w skórze ust.
  • Przyjaciółką w wykonywaniu makijażu pod maseczkę powinna stać się konturówka. Dzięki niej pomadka trzyma się „w ryzach”,, nie wychodzi poza kontur ust i nie zbiera się w ewentualnych zmarszczkach mimicznych wokół warg.
  • Ostatni krok to trwała pomadka do ust. Jak ją wybrać? Przede wszystkim tworząc makijaż pod maseczkę należy pamiętać, że trwała pomadka do ust powinna mieć konkretną formułę - zastygającą. Większość takich produktów ma płynną konsystencję i precyzyjny aplikator, dzięki któremu idealnie pokryjemy wargi i będziemy cieszyć się wielogodzinną obecnością wybranego koloru. Trwała pomadka do ust to na przykład Maybelline Super Star Matte Ink - produkt o matowym wykończeniu, który po wyschnięciu zostanie z nami na długie godziny!
  • Nawet trwałą pomadkę do ust po jej aplikacji warto odcisnąć na chusteczce higienicznej - dzięki temu możesz mieć pewność, że nadmiar produktu zostanie usunięty i nie przeniesie się na maseczkę lub - co gorsza - na okolice wokół ust. Aby jeszcze lepiej utrwalić makijaż, możesz nałożyć na wargi odrobinę transparentnego pudru, który zaabsorbuje wilgoć wytworzoną w trakcie oddychania pod maseczką.


Kosmetyki utrwalające makijaż twarzy

Przechodzimy teraz do ostatniego punktu, czyli sposobów na trwały makijaż twarzy - taki, któremu niestraszne będą zmiany temperatur, ocieranie szalika i czapki czy zakładanie maseczki lub okularów. Jak przedłużyć trwałość makijażu twarzy w takich warunkach?

  • Przede wszystkim - sięgnij po dobrą bazę pod makijaż (na przykład po zieloną wersję od Lirene Make Up, która dodatkowo wyrówna koloryt cery i ograniczy zaczerwienienia). Baza pod makijaż wygładza cerę, zapobiega wchodzeniu podkładu w zmarszczki i nierówności skóry, ogranicza produkcję sebum i świecenie się twarzy, a to wszystko oczywiście przedłuża trwałość makijażu. Nakładaj bazę pod makijaż na suchą cerę, przed aplikacją kosmetyków kolorowych, a po aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Zanim zaaplikujesz podkład, pamiętaj by odczekać aż do wchłonięcia się bazy.
  • Wśród kosmetyków utrwalających makijaż warto z pewnością wyróżnić podstawowy produkt, jakim jest podkład zastygający. Taka formuła sprawia, że tworzy on na skórę warstwę niemalże nie do zdarcia pod wpływem pocierania maseczką, czapką czy szalikiem. Podkład zastygający wcale nie musi wyglądać ciężko i nienaturalnie - produkty dostępne na rynku obecnie dobrze wtapiają się w cerę, jednocześnie zachowując jej zdrowy i promienny wygląd. Przykładem podkładu zastygającego jest Dermacol 24H Control Long Lasting Make-Up - długotrwały podkład do twarzy, dzięki któremu Twój makijaż pozostanie nienaruszony przez wiele godzin.
  • Oprócz podkładu zastygającego, dobrym wyborem będzie mgiełka do utrwalania makijażu. Takim produktem jest Eveline Glow and Go! Aqua Miracle o dodatkowym działaniu nawilżającym. Mgiełka do utrwalania makijażu pokrywa cerę cieniutką warstwą zapobiegającą ścieraniu się kosmetyków oraz ich spływaniu. Dzięki jej aplikacji możesz mieć pewność, że makijaż nie odbije się na maseczce czy na ubraniu osoby postronnej i będzie wyglądał nienagannie przez długi czas. Mgiełkę do utrwalania makijażu powinno aplikować się ostrożnie - z odległości 30-40 centymetrów do twarzy. Zanim nałożymy okulary, czapkę, szalik, maseczkę czy bluzkę powinno się dać produktowi czas, by zdążył porządnie wyschnąć na twarzy.

Jak widać, kosmetyki utrwalające makijaż są naprawdę różnorodne - warto wśród nich poszukać ulubionych formuł, które idealnie spiszą się na naszej cerze. Wykorzystaj nasze sposoby na trwały makijaż i nie stresuj się więcej ciągłymi poprawkami!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Każdy z nas stosuje na co dzień kosmetyki. Począwszy od środków myjących używanych do codziennej...
CZYTAJ
Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji należy codziennie dostarczać jej składników odżywczych oraz odpowiednio ją...
CZYTAJ
Jest matowa, szorstka w dotyku i często pojawiają się na niej drobne, odstające skórki. Sucha...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia