2019-08-21
Zdrowie dziecka

Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Koniec wakacji zbliża się nieubłaganie. Dla niektórych dzieci to szczególne wakacje, bo krążą wokół przygotowań do pierwszej klasy. Już wkrótce wrzesień zapoczątkuje nowy etap w ich życiu - z przedszkolaków staną się pierwszoklasistami. To duża zmiana w życiu dziecka, ale i całej rodziny. Jak się do niej przygotować?

 Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Jak pomóc dziecku przygotować się do rozpoczęcia szkoły?

Każda zmiana wiąże się z niewiadomą. A to z kolei, szczególnie u dziecka, z dodatkowym stresem. Pójście do szkoły to ogromne wydarzenie w życiu małego człowieka - wszystko co znał do tej pory ulegnie zmianie. To od rodziców zależy, jak dziecko poradzi sobie w pierwszych dniach szkoły i czy pójście do pierwszej klasy będzie karą, czy wielką, fantastyczną przygodą


1. 
Zapytaj swoją pociechę, jak się czuje, gdy myśli o szkole

Przygotowanie dziecka do szkoły to przede wszystkim otwarta rozmowa. Zapytaj dziecko, jak się czuje na myśl, że już za chwilę z przedszkolaka stanie się uczniem. Jak wyobraża sobie szkołę i spędzany w niej czas. Słuchaj otwarcie i nie krytykuj tego, co mówi. Spokojnie tłumacz wszystko, czego nie rozumie i odpowiadaj na pytania. Jego obawy może budzić wszystko: nowi koledzy, nowy budynek, brak ulubionej pani, czy przedmioty szkolne. Oswajaj dziecko z każdym aspektem zmiany.


2.
 Nie strasz dziecka szkołą i nadmiarem obowiązków

Staraj się opowiadać o szkole w pozytywnym tonie. Nie strasz dziecka nadmiarem obowiązków, czy brakiem czasu na zabawę. Unikaj stwierdzeń: „Zobaczysz, jak pójdziesz do szkoły to…” - to może wywoływać w nim ogromny lęk. Tak, pierwsza klasa to duży przeskok, ale pamiętaj, że Twoja pociecha to wciąż dziecko, które potrzebuje spędzać czas na zabawie. Szkoła nie może kojarzyć mu się z przykrym obowiązkiem, który odbiera wszystko, co do tej pory sprawiało mu radość.


3.
 Pierwsza klasa to dla dziecka duży krok w dorosłość - poćwiczcie samodzielność

Wraz z rozpoczęciem pierwszej klasy na dziecko spadnie dużo obowiązków i odpowiedzialność za ich realizację. Już nie będzie pani przedszkolanki, która zawiąże buty, zapnie kurtkę, czy powie, kiedy zjeść kanapkę. Jeśli Twoja pociecha ma problemy z pewnymi czynnościami, poćwiczcie je wspólnie w domu. Pozwól dziecku podejmować decyzje dotyczące tego, co ubierze, niech samo przygotowuje sobie ubrania poprzedniego dnia wieczorem. Wymagaj, aby samo sprzątało zabawki, zbierało rzeczy z podwórka po skończonej zabawie, czy wykształciło w sobie nawyk mycia rąk po graniu w piłkę.


4.
 Ustalcie wspólnie nowy zakres obowiązków i rytm dnia

Pobudka o stałej, może innej niż dotychczas porze, pakowanie tornistra, robienie zadania domowego - od 1 września wiele zmieni się w domowej porannej rutynie, ale i w planie całego dnia. Popracujcie wspólnie z dzieckiem nad harmonogramem waszych działań. Kiedy jest czas na naukę, kiedy na zabawę, a kiedy na obowiązki domowe. Wytłumacz dziecku, jakie nowe obowiązki wiążą się z rozpoczęciem szkoły: odrabianie lekcji, pakowanie tornistra, pilnowanie, żeby mieć czysty strój na wf. Możecie powiesić taki harmonogram w widocznym miejscu dla całej rodziny, a do planowania użyć naklejek i kolorowych obrazków, żeby dziecko też umiało z niego korzystać, dopóki nie nauczy się czytać.


5.
 Skompletujcie razem wyprawkę do pierwszej klasy

Przygotowania do szkoły powinny być przyjemnością. Wybierz się z dzieckiem na zakupy i wspólnie wybierzcie plecak, zeszyty, kupcie książki, czy tenisówki i strój na w-f. Pamiętaj, że to dziecko będzie z nich korzystało, więc jemu mają się podobać - Ty zadbaj o ich funkcjonalność i upewnij się, że nie będą szkodzić (np. źle wyprofilowany tornister dla pierwszaka).


6.
 Opowiedz dziecku kilka historii z czasów szkolnych, pokaż zdjęcia

Staraj się pokazywać dziecku pozytywny obraz szkoły. Opowiedz mu historie z Twoich pierwszych dni w szkole, opisz, jak nawiązywałaś przyjaźnie. Może niektóre z nich przetrwały do dziś? Pokaż dziecku zdjęcia na przykład z Twoich wycieczek szkolnych.


7.
 Zorganizujcie w domu przestrzeń do nauki

Zanim dziecko pójdzie do szkoły, przygotujcie mu w domu odpowiedni kącik do nauki. Niech znajdzie się tam odpowiednio ustawione biurko, wygodne krzesło, miejsce na przybory szkole. Jeśli nie ma swojego pokoju, ani biurka, dobrze, żeby w okolicach stołu, przy którym będzie odrabiało lekcje, miało swoją półkę z przyborami i książkami. Pozwól dziecku brać udział w tych przygotowaniach - to wzmocni jego poczucie odpowiedzialności.


8.
 Idź z dzieckiem na rozpoczęcie roku szkolnego

Pierwszy dzień września w pierwszej klasie to szalenie emocjonujące wydarzenie dla Twojej pociechy. Weź wolne i towarzysz dziecku tego dnia na rozpoczęciu roku szkolnego. Idźcie razem do szkoły na apel, później do klasy, gdy pozna swoją nową panią wychowawczynię. Nie narzucaj mu się, jeśli szybko Cię porzuci na rzecz nowych koleżanek i kolegów, ale obserwuj z boku i bądź w zasięgu wzroku. Niech wie, że bez względu na sytuację ma w Tobie wsparcie.

Podsumowanie

Rozpoczęcie szkoły to wielkie wydarzenie dla całej rodziny i niesamowicie ekscytujący moment dla pierwszoklasisty. Choć wiąże się z nim wiele niewiadomych, a nasze dziecko może mieć różne obawy z rozpoczęciem nauki w szkole, warto wspólnie się do tego przygotować i sprawić, żeby pierwsza klasa stała się super przygodą.


Bibliografia 
[1] http://www.zsp-rudzica.pl/1klasa.pdf 
[2] http://www.egaga.pl/10-wskazowek-jak-przygotowac-dziecko-do-rozpoczecia-nauki-w-szkole/ 

Zdjęcie autora
Autor
Natalia Kwiatkowska
Jestem psychologiem i Certyfikowanym Trenerem Mocnych Stron Instytutu Gallupa. Ukończyłam Psychologię Stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim, byłam także stypendystka na Universidad de Valencia w Hiszpanii. Jako psycholog pracuje głównie z młodzieżą i młodymi dorosłymi w oparciu o narzędzie StrengthsFinder i Racjonalną Terapię Zachowania. Większość roku spędzam w podróży szukając słońca, za to zimę na nartach w ukochanych Beskidach. Prowadzę bloga podróżniczego (www.zapiskizeswiata.pl) oraz stronę poświęconą psychologii pozytywnej (www.nataliakwiatkowska.pl)
Podobne wpisy
Gdy słyszymy słowo „dysleksja”, przed oczami staje nam najczęściej obraz dziecka, które ma problemy z...
CZYTAJ
Trudności w nauce u dzieci mogą mieć różną genezę i może ich doświadczyć każde dziecko....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia