2016-12-20
Zdrowa skóra i uroda

Jak radzić sobie z odciskami na stopach?

Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy wiek. Niewielkie partie zrogowaciałej skóry powstają zwykle w wyniku ucisku obuwia na palce stóp. Na szczęście sposobów na to, aby pozbyć się odcisków na stopach, a tym samym zapobiec towarzyszącemu tej dolegliwości bólowi jest co najmniej kilka.

 Jak radzić sobie z odciskami na stopach? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Za ból wywołany odciskami na stopach zwanymi twardymi odpowiada znajdujący się na środku zrogowaciałego naskórka trzon, który uciska końcówki nerwów. Drugim rodzajem odcisków na stopach są natomiast odciski miękkie. Te ostatnie pojawią się zwykle nie na koniuszkach czy bokach palców, a między nimi i dlatego właśnie, z powodu ciepła oraz wilgotności, przybierają inną formę. Niektórzy ból wywołany odciskami porównują nawet z bólem zęba lub ostrym bólem głowy. Można go jednak uniknąć. 

Profilaktyka przy powstawaniu odcisków na stopach

Recepta jest w gruncie rzeczy prosta. Należy zadbać o odpowiedni dobór obuwia, bo to właśnie ciasne buty odpowiadają w głównej mierze za odciski na stopach. Jeśli zdecydujemy się na wygodne obuwie z zaokrąglonymi czubkami ryzyko narażenia się na przykrą dolegliwość znacznie się zmniejszy. Zazwyczaj bowiem to właśnie ciasne buty ze zwężonymi czubkami sprawiają, że problem z odciskami na stopach dotyka i nas. Kobiety i mężczyźni, którzy wyżej od własnej wygody stawiają modne, aczkolwiek nie zawsze wygodne buty cierpią z tego powodu najczęściej. 

Pielęgnacja odcisków na stopach

W przypadku, gdy zauważymy pojawienie się zrogowaciałej skóry na stopach bardzo ważna jest szybka reakcja. Problem z odciskami na stopach nie okaże się zbyt poważny tylko wówczas, gdy nie dopuścimy do nagromadzenia się w danym miejscu większej ilości naskórka. Aby temu zapobiec należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne (na przykład kremy nawilżające i przeznaczone dla stóp preparaty), a skuteczną bronią w walce z odciskami na stopach jest też peeling. 

Specjalna tarka do stóp do walki z odciskami

Wbrew obiegowym opiniom nie należy decydować się na rozcinanie bolącego miejsca. Odciski na stopach należy traktować delikatnie, a zatem zamiast nożyczek czy pumeksu warto zaopatrzyć się w stworzoną do takich zabiegów tarkę i za jej pomocą ścierać gromadzący się na stopach naskórek. Oczywiście niezbędna jest w tym przypadku również higiena, zresztą samo odmaczanie odcisków na stopach również pomaga w walce z tą dolegliwością. 

Plastry i aplikator na odciski na stopach

W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów dedykowanych tej dolegliwości, ale szczególnie polecane są te marki Scholl, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/producent/scholl.html.

Ekspresowy aplikator służący do usuwania odcisków na stopach to szybki sposób na pozbycie się kłopotu. Innym są łagodzące ból specjalne plastry, za pomocą których obolałe miejsca zyskają dodatkową ochronę. Dzięki ich zastosowaniu obcieranie odcisków na stopach podczas chodzenia okaże się znacznie mniej dolegliwe.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei), czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest dość częstym schorzeniem polegającym na...
CZYTAJ
Odciski to zazwyczaj zasługa niewygodnego, za ciasnego obuwia. Najczęściej pojawiają się na stopach, choć zdarza...
CZYTAJ
Odciski na stopach – lub dłoniach - to inaczej modzele. Pojawiają się na skórze w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia