2020-08-26
Porady

Jak rzucić palenie? Raz na zawsze!

Czy wiesz, że aż ⅕ Polaków przyznaje się do nałogowego palenia papierosów? To problem, który niszczy przede wszystkim zdrowie, ale również wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości, możliwości poznawcze, zdolność koncentracji, a nawet na... stosunki międzyludzkie. Dlaczego tytoń jest fałszywym przyjacielem człowieka i jak się od niego uwolnić? Czy istnieje sposób na rzucanie palenia, dzięki któremu cały proces stanie się łatwiejszy i mniej stresujący? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

 Porzuć nałóg nikotynowy i odetchnij pełną piersią!
Spis treści

Dlaczego tak wiele osób popada w nałóg nikotynowy?

Podobnie jak w przypadku innych substancji uzależniających, nikotyna, która z płuc przenosi się wprost do krwiobiegu, trafia do mózgu i za sprawą receptorów nikotynowych, powoduje uwolnienie dopaminy, czyli nagłe uczucie przyjemności. Niestety taki stan jest chwilowy, a po nim ponownie pojawia się napięcie i stres, co sprawia, że jeszcze raz chcemy zapalić papierosa i uzyskać tę chwilę szczęścia. A co potem? Kolejna dawka nikotyny…


Po jakimś czasie mamy do czynienia z efektem tolerancji, a w mózgu pojawia się coraz więcej receptorów nikotynowych. Jest to związane z tzw. uzależnieniem farmakologicznym – aby zapewnić sobie pożądany efekt trzeba wciąż zwiększać dawkę nikotyny. Dlatego z czasem trudniej jest rzucić palenie, a taka próba wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi efektami takimi jak: rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zwiększony apetyt czy uporczywy kaszel.


Jakie są korzyści z rzucenia palenia?

Skoro palenie papierosów zapewnia nam pewien rodzaj przyjemności, a rozstanie się z nałogiem jest tak trudne, to dlaczego w ogóle mamy to robić?


Poza niekwestionowanymi, bardzo groźnymi skutkami palenia, takimi jak liczne choroby (nowotwory, zawał serca, miażdżyca i wiele innych), warto mówić także o mniej oczywistych następstwach tego nałogu. Jednym z nich jest palenie bierne. Podobnie jak w przypadku palenia czynnego, powoduje ono choroby groźne dla zdrowia i życia, tyle że narażeni są na nie nasi bliscy. Mówi się także o skutkach ekonomicznych i społecznych, bo wzrastają koszty leczenia, zmniejszonej aktywności zawodowej oraz renowacji pomieszczeń wystawionych na zniszczenie przez dym papierosowy.


Jednym z najbardziej przekonujących następstw rzucenia palenia jest niewątpliwe polepszenie komfortu życia. Uwalniając się od nałogu poprawiamy krążenie krwi, a co za tym idzie – zwiększamy ilość tlenu w organizmie, co przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego, zwiększenia poziomu energii i poprawienia życia seksualnego. Warto wspomnieć także o podniesieniu płodności, zarówno tej naturalnej, jak i poprzez in vitro.


W przypadku tego nałogu mamy także do czynienia z uzależnieniem behawioralnym. Papieros staje się elementem życia palacza, który wciąż próbuje dostosować rytm dnia do możliwości zapalenia. W przypadku sytuacji stresującej nie widzimy innej możliwości, jak sięgnięcie po papierosa. Nie pozwólmy by tytoń nas ograniczał! Nikotyna zdecydowanie jawi się jako fałszywy przyjaciel, bo często sięgamy po nią, kiedy mamy potrzebę uspokojenia się. Ale warto wiedzieć, że tak naprawdę jest to substancja pobudzająca, działa więc odwrotnie niż nam się wydaje.


Jak pozbyć się nałogu? Czy można pomóc sobie środkami z apteki?

Aby proces odejścia od nałogu był skuteczny, powinien być odpowiednio dobrany. Przy rzucaniu palenia możemy wybierać z szeregu przeróżnych form wsparcia: od sesji hipnoterapii do farmakologicznego leczenia uzależnienia od tytoniu. W celu zaspokojenia głodu nikotynowego możemy sięgnąć po różnego rodzaju produkty z nikotyną takie jak gumy do żucia, pastylki do ssania, spraye, inhalatory czy bardzo rozpowszechnione, plastry z nikotyną.


Plaster NiQuitin Przezroczysty pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nikotyny we krwi, dzięki czemu łagodzi objawy abstynencyjne takie jak uczucie głodu nikotynowego, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, snu i koncentracji, a także zwiększenie apetytu czy łagodne zaburzenia somatyczne. Należy jednak zaznaczyć, że ten środek dostępny jest w trzech wersjach o innej dawce, dlatego przed wybraniem odpowiedniej warto odpowiedzieć na pytanie: ile papierosów dziennie wypalamy? Jeśli jest to mniej niż 10, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastrów z 2 stopnia, czyli 14 mg/24h lub 3 stopnia tj. 7 mg/24 h. Natomiast jeśli palimy ponad 10 papierosów dziennie – na początek warto zacząć terapię od stopnia 1 zawierającego 21 mg/24 h.


Dla wielu palaczy istotnym elementem nałogu jest szybkie zapewnienie ulgi w czym z pewnością pomocna okaże się tabletka do ssania NiQuitin MINI. Jednak nie dla każdego jest to warunek konieczny, gdyż uzależnienie behawioralne wiąże się z wyrobieniem określonych zachowań (np. dążeniem do posiadania papierosa w ustach), co sprawia, że potrzebujemy pewnego substytutu. Tutaj doskonałym rozwiązaniem będzie pastylka do ssania NiQuitin, która na tę potrzebę odpowiada.


Bardziej kompleksową formą leczenia jest terapia łączona, czyli połączenie stosowania plastra nikotynowego z innym środkiem doustnym. Możemy jednocześnie zastosować wspomniany plaster i pastylkę lub tabletkę mini marki NiQuitin, dzięki czemu proces odstawienia papierosa okaże się znacznie łatwiejszy. Badania wskazują, że terapia łączona zwiększa szansę na rzucenie palenia w porównaniu do stosowania tych produktów oddzielnie.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


NiQuitin MINI, 1,5 mg/4 mg, tabletki do ssania

NiQuitin, 2 mg / 4 mg, pastylki do ssania

NiQuitin Przezroczysty, 114 mg; 21 mg/24 godz.,78 mg; 14 mg/24 godz., 36 mg; 7 mg/24 godz., system transdermalny

Skład: Nicotinum

1 tabletka do ssania NiQuitin Mini zawiera odpowiednio 1,5 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem). 1 pastylka do ssania NiQuitin zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem). Substancje pomocnicze (w jednej pastylce): aspartam (E951) 6,1 mg, mannitol (E421) 1028,37 mg (2mg) lub 1015 mg (4 mg), sód 15 mg. Jeden plaster NiQuitin Przezroczysty, odpowiednio: o powierzchni 7 cm2 zawiera 36 mg nikotyny i dostarcza 7 mg nikotyny w ciągu 24 godzin; o powierzchni 15 cm2 zawiera 78 mg nikotyny i dostarcza 14 mg nikotyny w ciągu 24 godzin; o powierzchni 22 cm2 zawiera 114 mg nikotyny i dostarcza 21 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.

Wskazania do stosowania:

NiQuitin Przezroczysty, NiQuitin, pastylki do ssania oraz NiQuitin Mini są wskazane do łagodzenia objawów wynikających z odstawienia nikotyny, takich jak: uczucie głodu nikotynowego, nerwowość, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zwiększenie apetytu, łagodne zaburzenia somatyczne (bóle głowy, bóle mięśni, zaparcie, zmęczenie), związanych z rzucaniem palenia tytoniu. Końcowym celem terapii jest trwałe zaprzestanie palenia tytoniu. Jeżeli to możliwe produkty NiQuitin należy stosować jednocześnie z programem wspierającym rzucenie palenia.

Przeciwwskazania:

Nie należy stosować w razie nadwrażliwości na nikotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, u dzieci w wieku poniżej 12 lat (dotyczy: NiQuitin Przezroczysty), u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat (dotyczy: NiQuitin Mini), u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat (dotyczy: NiQuitin, pastylki do ssania), u osób z nadwrażliwością na orzeszki ziemne lub soję (dotyczy: NiQuitin, pastylki do ssania), u osób niepalących.

Podmiot odpowiedzialny:

Perrigo Poland Sp. z o.o.


Bibliografia:

  1. D. Kaleta i in., Mpower – strategia na rzecz walki ze światową epidemią używania tytoniu. Medycyna Pracy 2009; 60(2): 145–149.
  2. J. Tang, JA. Dani, Dopamine Enables In Vivo Synaptic Plasticity Associated with the Addictive Drug Nicotine, Neuron. 2009; 63(5): 673–682.
  3. Postawy Polaków wobec palenia tytoniu – wybrane wyniki badań 2019 r. Główny Inspektorat Sanitarny. https://gis.gov.pl/zdrowie/postawy-polakow-do-palenia-tytoniu-raport-2017/ [dostęp z dn. 04.08.2020 r.].
  4. 10 korzyści z rzucenia palenia. Niquitin. https://niquitin.pl/korzyscir-zucenia-palenia [dostęp z dn. 04.08.2020 r.].
  5. Cahill K, Stevens S i wsp. Pharmacological interventions for smoking cessation: an overview and network meta-analysis. Cochrane Database Syst Rev 2013; (5): CD009329. 

Przeczytaj także:
Choroby płuc - skutki palenia papierosów,   4 sprawdzone metody, jak rzucić palenie,   Jak działa cytyzyna,   Uzależnienie od nikotyny


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Cytyzyna jest substancją naturalną, znajdująca się w składzie preparatów wspomagających rzucanie palenia. Pozyskuje się ją...
CZYTAJ
Nikotyna ma fatalny wpływ na zdrowie palacza oraz na jego otoczenie, które jest zmuszone do...
CZYTAJ
Nieświeży oddech wprowadza w zakłopotanie i jest przyczyną kompleksów. Wiele osób zmagających się z tym problemem...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia