2015-03-25
Zdrowa skóra i uroda

Jak się pozbyć łupieżu?

Łupież jest wstydliwym problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Gdy się już pojawi, niestety trzeba z nim coś zrobić – sam nie zniknie. Podstawa to oczywiście dobrze dobrany szampon przeciwłupieżowy, ale ważne są także działania profilaktyczne (higiena, właściwa dieta etc.).

 Jak pozbyć się łupieżu - skutecznie i na długo?
Spis treści

Jak powstaje łupież?

Łupież to złuszczający się naskórek – efekt podrażnienia skóry głowy przez wzmożoną aktywność drożdżaków. Organizmy te w normalnych warunkach żyją na ludzkiej skórze, a my tego nawet nie zauważamy, jednakże gdy ich ilość z jakiegoś powodu się znacznie zwiększa – pojawiają się problemy w postaci łupieżu tłustego u osób z przetłuszczającymi się włosami (zaczerwienienie i swędzenie oraz odrywające się żółtawe płatki skóry) bądź łupieżu suchego u osób z suchą skórą i przesuszonymi włosami (odrywające się płatki skóry w kolorze przypominającym srebrny).

Skuteczne sposoby na łupież

 • Higiena
  Należy regularnie i dość często myć głowę. To nieprawda, ze codzienne mycie włosów (jeśli one tego wymagają) jakkolwiek im szkodzi. Trzeba jedynie robić to umiejętnie - delikatnymi ruchami (by nie pobudzać dodatkowo skóry) i używając dobrze dobranego do rodzaju włosów i indywidualnych właściwości skóry szamponu. Po umyciu głowę spłukuje się bardzo dokładnie, co jest niezwykle istotne przy problemach z łupieżem. Lepiej też nie nadużywać suszarki. Zdrowiej jest dla takiej skóry, aby włosy schły w sposób naturalny.

 • Pielęgnacja
  Raz na jakiś czas – może być po każdym myciu, warto zastosować ziołową płukankę, na przykład z tymianku albo pokrzywy, olejku herbacianego i lnianego lub po prostu przepłukać włosy wodą z odrobiną octu ewentualnie z sokiem z cytryny. W walce z łupieżem oraz w poprawianiu kondycji włosów pomagają także drożdżowe maski. Można je przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych produktów dostępnych w aptekach. Oprócz tego, raz w tygodniu dobrze jest zrobić, łagodzący objawy łupieżu, kompres z ciepłej oliwy z oliwek. Nie można zapominać także o regularnych peelingach skóry głowy, co jest obowiązkowe, gdy łuszczy się naskórek.

 • Dieta
  Borykając się z łupieżem, trzeba zdrowo się odżywiać, aby przywrócić skórze odpowiednie właściwości. Należy pić dużo wody mineralnej, by skóra była nawilżana także od środka. Z codziennego menu najlepiej wyeliminować całkowicie słodycze oraz tłuste dania, zastępując je warzywami i owocami.

 • Suplementacja
  Jeśli dieta nie jest dobrze zbilansowana, warto dostarczać organizmowi dodatkowe dawki witaminy C oraz lecytyny.

 • Zakazy
  Skuteczna walka z łupieżem to również unikanie pewnych sytuacji, które powodują powstawanie i / lub nasilanie się określonych objawów. W tym przypadku na pogarszanie się kondycji skóry głowy, a co za tym idzie - na ryzyko pojawienia się lub zwiększenia łupieżu wpływają: stres, nadużywanie silnych kosmetyków fryzjerskich, które mogą podrażniać skórę oraz – uwielbiane przez drożdżaki - ciepło połączone z wilgocią (np. spocona skóra głowy szczelnie okryta czapką nieprzepuszczającą powietrza tworzy tego typu warunki).
   

Jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy?

Najlepsze szampony przeciwłupieżowe dostępne są w aptekach, a nie w sklepach kosmetycznych. Produkty te są nie tylko lecznicze, ale i pielęgnacyjne. Zwalczają łupież oraz działają kojąco na skórę, likwidując między innymi swędzenie czy zaczerwienienie. Wybierając szampon, warto zwrócić uwagę na to, by miał on w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze (np. ketokonazol) oraz łagodzące podrażnienia (np. wyciąg z aloesu). Szampon przeciwłupieżowy jest zazwyczaj pozbawiony (lub prawie pozbawiony) - zbędnych w tej sytuacji – dodatków, jak substancje zapachowe, które mogłyby narazić wrażliwą skórę na podrażnienia. Musi on oczywiście być także dobrany do rodzaju skóry – suchej lub takiej ze skłonnościami łojotokowymi. Znajdź idealny dla siebie szampon przeciwłupieżowy w Aptece Melissa!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Przetłuszczające się włosy wymagają specjalnego traktowania. Jeśli tylko przypadłość ta nie wynika z predyspozycji genetycznych,...
CZYTAJ
Nieprzyjemne swędzenie, któremu towarzyszyć może wypadanie włosów, osłabienie ich kondycji, a także pojawianie się białych...
CZYTAJ
Łupież to nieestetycznie łuszczący się naskórek, któremu towarzyszy uczucie swędzenia skóry głowy. W wyniku złuszczania martwy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia