Legalna apteka
2021-08-25
Zdrowa skóra i uroda

Jak stosować retinol i jakich efektów można się po nim spodziewać?

Retinol w kosmetykach to jedna z tych substancji, która ma doskonale udokumentowane działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające, a efekty stosowania retinolu są naprawdę spektakularne. Od niedawna coraz większa liczba producentów wypuszcza kosmetyki z retinolem do domowego zastosowania - mimo, że są one obecnie ogólnodostępne, to warto znać zasady i środki ostrożności obowiązujące podczas ich stosowania, ponieważ produkty z retinolem - nakładane w nieprawidłowy sposób - mogą podrażnić skórę i przyczynić się do odwrotnego do zamierzonego efektu - a więc do jej wysuszenia, odwodnienia czy powstania nowych przebarwień. Jak stosować retinol by uniknąć przykrych niespodzianek, zminimalizować skutki uboczne, a jednocześnie osiągnąć pożądane rezultaty? U kogo warto przetestować właściwości retinolu, a kto nie powinien w ogóle używać formuł z tym składnikiem? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące działania retinolu i jego użytkowania w praktyce znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Kosmetyki z retinolem i i ch przeciwzmarszczkowe działanie
Spis treści

Serum, maska, krem z retinolem - jak działają na skórę?

Retinol należy do grupy retinoidów, a więc do form witaminy A. W składach kosmetyków poszukuje się go w czystej formie (nosi wówczas taką samą nazwę - retinol) lub w formie uwodornionej (hydrogenated retinol). Pierwsza z form działa oczywiście mocniej, natomiast retinol uwodorniony jest delikatniejszy dla skóry i przy jego stosowaniu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień.


Właściwości retinolu opierają się przede wszystkim na zdolności do złuszczania warstwy rogowej naskórka oraz do stymulacji skóry do produkcji takich składników, jak kolagen, elastyna czy kwas hialuronowy (niewiele kosmetyków z innymi substancjami jest w stanie zadziałać w taki sposób). Aby taki proces mógł się rozpocząć, działanie retinolu wgłąb naskórka musi być dość agresywne - skutkiem ubocznym może być więc zaczerwienienie i łuszcząca się skóra, jednak efekt ten zdecydowanie jest przejściowy i warto poczekać, by „nowa”, gładka, jednolita cera ukazała się naszym oczom w pełnej okazałości.


Efekty stosowania retinolu

Działanie retinolu przynosi fantastyczne efekty - nie bez przyczyny składnik ten jest chętnie stosowany w gabinetach kosmetologicznych i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Użytkując produkty z jego zawartością w domu, możesz spodziewać się: 

 • spłycenia zmarszczek mimicznych i występujących na skutek starzenia się skóry; 
 • ujędrnienia cery, przywrócenia jej sprężystości i elastyczności; 
 • zminimalizowania widoczności przebarwień posłonecznych czy potrądzikowych, wyrównania kolorytu cery; 
 • uspokojenia zmian trądzikowych, zmniejszenia widoczności porów; 
 • zmniejszenia ilości wydzielanego sebum;
 • poprawy nawilżenia skóry, redukcji suchych skórek i podrażnień.

Stosując retinol w kosmetykach należy pamiętać o tym, że efekty jego użytkowania mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji przeciwzmarszczkowej. Na początku skóra musi bowiem zbudować tolerancję na produkt, uodpornić się na jego złuszczające działanie, a dopiero później rozpoczyna się proces odbudowy nowego, świeżego naskórka i produkcji nawilżających skórę i ujędrniających substancji. Warto jednak wiedzieć, że pobudzenie skóry do wytwarzania kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu to działanie długofalowe, którego efekty utrzymują się bardzo długo i są tak naprawdę inwestycją w dobrą kondycję skóry na kolejne lata.


Retinol - jak stosować go bezpiecznie?

Tak jak zostało to już wspomniane, kosmetyki z retinolem należy stosować z dużą dozą ostrożności, budując tolerancję skóry na dany produkt i chroniąc ją przed promieniowaniem UV - z uwagi na to, że złuszczanie naskórka w wyniku działania właściwości retinolu uwrażliwia go na słońce i może prowadzić do powstania przebarwień oraz podrażnień. O czym jeszcze należy pamiętać, stosując kosmetyki z retinolem? 

 • Kuracja przeciwzmarszczkowa z retinolem powinna rozpocząć się jesienią i zakończyć wczesną wiosną - zwłaszcza, jeśli wdrażają ją osoby początkujące. W tym okresie ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest bowiem zminimalizowana, a tym samym - maleje ryzyko powstania przebarwień. 
 • W trakcie stosowania retinolu w kosmetykach należy pamiętać o tym, by nakładać wybraną formułę wyłącznie na noc, a w dzień chronić skórę produktem z wysokim SPF - co najmniej o wartości 50. 
 • Jak stosować retinol, by zbudować tolerancję na jego obecność powoli i bez znacznych podrażnień? Warto wybrać kosmetyk o jego niskiej zawartości - może to być przykładowo kultowe już serum BasicLab z zawartością 0,5% retinolu, zamkniętego w formule z odżywczym skwalanem. Stopniowo można później przechodzić do produktów z większym stężeniem substancji czynnej. 
 • Retinol w kosmetykach należy wprowadzać do rutyny pielęgnacyjnej powoli - najlepiej będzie, jeśli na początku nałożysz produkt raz w tygodniu, później - dwa razy w tygodniu, a później zwiększysz częstotliwość aplikacji wedle reakcji skóry. Obserwuj swoją cerę uważnie i pamiętaj, że efekty stosowania retinolu zależą w dużym stopniu od umiejętnego budowania tolerancji skóry na omawianą substancję. 
 • Jak stosować retinol, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Należy bezwzględnie nakładać go na suchą skórę, a więc na dokładnie osuszoną po oczyszczaniu oraz po aplikacji toniku czy tonizującego hydrolatu. Retinol w reakcji z wodą może powodować bowiem podrażnienie, zaczerwienienie i uczucie pieczenia. 
 • W dni, w których nie stosujesz kosmetyków z retinolem, postaw na odżywczą, nawilżającą pielęgnację, mającą zniwelować ewentualne skutki uboczne używania tej substancji w pielęgnacji. Możesz wybrać zarówno formuły z humektantami - żelem aloesowym czy kwasem hialuronowym, a także kosmetyki z emolientami - masłami oraz olejami. Najlepiej jednak połączyć obie te formuły.


Kosmetyki z retinolem - komu nie są polecane?

Niestety, z działania retinolu nie może korzystać każda osoba - kuracja przeciwzmarszczkowa z tym składnikiem jest niewskazana dla: 

 • kobiet w ciąży i karmiących piersią; 
 • osób będących w trakcie kuracji kwasami lub innych kuracji mających na celu złuszczanie naskórka; 
 • osób z aktywnymi zmianami trądzikowymi i uszkodzeniami skóry;
 • pacjentów stosujących retinoidy w formie doustnej; 
 • osób planujących długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne; 
 • pacjentów z chorobami skórnymi przebiegającymi z zaburzeniem funkcjonowania warstwy hydrolipidowej lub ze skórnymi wykwitami.

Alternatywą dla kosmetyków z retinolem są produkty z bakuchiolem, o którego działaniu pisaliśmy już w artykule Bakuchiol - roślinny retinol. Właściwości i zastosowanie. Właściwości retinolu są zbliżone do tych, które oferuje nam bakuchiol, przy czym ten roślinny odpowiednik jest znacznie łagodniejszy dla skóry i nie wymaga takiej ostrożności, jak sam retinol. Polecany jest zwłaszcza kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także osobom z otwartymi i zaognionymi zmianami skórnymi.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Witamina C w kosmetykach jest niezwykle pożądanym składnikiem – przede wszystkim jej właściwości pielęgnacyjne i...
CZYTAJ
Resweratrol to substancja organiczna pochodząca z roślin, która wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród badaczy, lekarzy,...
CZYTAJ
Współczesna kosmetologia ma do dyspozycji wiele substancji pielęgnujących - w tym również antystarzencowych, wyrównujących koloryt...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia