x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-09-08
Porady

Jak szybko pozbyć się pryszcza? Sprawdź skuteczne metody!

Pryszcze przed okresem, pojawiające się w wyniku odstępstw od zdrowej diety, w rezultacie stresu czy zastosowania kosmetyków ze składnikami komedogennymi (zapychającymi pory) zdarzają się każdemu. Czasem występują w formie podskórnych, bolesnych gul, a czasem - czerwonych „wulkanów”, w których gołym okiem widać gromadzące się zanieczyszczenia. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak przyspieszyć gojenie pryszczy, jednak w niektórych sytuacjach (przed zbliżającą się randką czy ważnym spotkaniem) zależy nam oczywiście na jak najbardziej skutecznym zniwelowaniu tej zmiany skórnej. Jak szybko pozbyć się pryszcza? Czy żele punktowe na wypryski, plasterki i maści dostępne w aptekach są dobrym rozwiązaniem? Czy warto stosować domowe sposoby na pryszcze i czy są one bezpieczne? I wreszcie: jak zamaskować pryszcza makijażem, jeśli całkowicie się nie wygoi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej - zapraszamy do lektury!

 Poznaj najlepszy sposób na pryszcza!
Spis treści

Domowe sposoby na pryszcze - czy warto je stosować?

W wielu artykułach internetowych oraz w poradach najbliższych osób przewijają się znane, domowe sposoby na pryszcze. Wśród najpopularniejszych nich można wyróżnić nakładanie na wyprysk pasty do zębów, papki ze zmiażdżonej aspiryny i wody lub z sody oczyszczonej. Oprócz tego domowe sposoby na pryszcze obejmują również zastosowanie dobroczynnych właściwości warzyw i owoców (przykładanie do wyprysku plasterków czosnku czy kawałków cytryny) oraz przypraw (tworzenie past imbirowych czy z cynamonu). Czy jednak takie sposoby na pryszcze są skuteczne i bezpieczne?

Przede wszystkim wymienione powyżej, domowe sposoby na pryszcze powodują głównie wysuszenie zmiany skórnej oraz jej okolicy na skórze, co sprawia, że staje się ona mniejsza - czasem nawet zminimalizowany zostaje ból oraz zaczerwienienie. Niestety, stosując tego typu metody nigdy nie możesz mieć pewności, że nie wystąpią u Ciebie ich skutki uboczne w postaci: podrażnienia, dodatkowego zaczerwienienia, zakażenia (bakteryjnego lub rzadziej - wirusowego). Zarówno domowe pasty na pryszcze przed okresem, jak i stosowanie surowych warzyw czy owoców i przykładanie ich fragmentów do podrażnionej skóry z przerwaną ciągłością, nie jest dobrym pomysłem - choćby ze względu na to, że - jak w przypadku gotowych kosmetyków - nie mamy pewności co do czystości mikrobiologicznej substancji czy domowych papek z przypraw lub aspiryny, nakładanych na skórę. Jeśli chcesz więc wiedzieć, jak szybko pozbyć się pryszcza, a jednocześnie nie zaognić istniejącej już zmiany - czytaj dalej!

Najlepszy sposób na pryszcza? Sprawdź produkty z apteki!

Najlepsze sposoby na pryszcze przed okresem czy pojedyncze zmiany pojawiające się w wyniku zmiany diety, alergii pokarmowej lub stosowania „zapychających” kosmetyków, to sposoby na pryszcze dostępne w aptece oraz drogerii. Niektóre z nich działają na „ewakuowanie” treści ropnej z zamkniętej zmiany skórnej, a inne - na szybsze gojenie pryszczy, które zostały już naruszone (przez wyciskanie bądź złuszczanie naskórka). Jaki jest najlepszy sposób na pryszcza - bezpieczny, skuteczny i szybki? Oto nasze propozycje:

  • żel punktowy na wypryski (na przykład od marki Weleda - Clear S.O.S z przeciwbakteryjnym ekstraktem z kory wierzby białej), przyspieszający zarówno gojenie pryszczy, jak i wydostawanie się treści ropnej. Żele punktowe na wypryski są bardzo wygodne w użytkowaniu (ich wąska końcówka pomaga dozować odpowiednią ilość produktu), a konsystencja takich kosmetyków zwykle szybko się wchłania i pozwala na bezproblemowe nałożenie makijażu;
  • plasterki na pryszcze, czyli stosunkowo nowe rozwiązanie w kwestii przyspieszania gojenia pryszczy. Są to przezroczyste, małe (zazwyczaj okrągłe) plasterki, których część stykającą się ze skórą nasączona jest różnymi składnikami, wspomagającymi niwelowanie wyprysków. Przykładowo, plasterki na pryszcze od Marion zawierają złuszczający kwas salicylowy oraz antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego. Produkt ten najczęściej przykleja się na całą noc, choć wiele z nich z powodzeniem można nałożyć również pod makijaż;
  • maść ichtiolowa na pryszcze, znana od pokoleń i nadal polecana w aptekach osobom zmagającym się z okazjonalnymi wysypami niedoskonałości, jak i z trądzikiem. Maść ichtiolowa na pryszcze działa w specyficzny sposób - pomaga bowiem w ewakuacji treści ropnej z bolących, dużych zmian skórnych - dlatego najlepiej stosować ją na zamknięte niedoskonałości. Warto również nakładać maść ichtiolową na pryszcze na noc, ponieważ ma ona brunatny kolor i specyficzny zapach (wówczas należy również zakleić plastrem tak posmarowaną zmianę, ponieważ sam produkt może brudzić pościel;
  • olejek z drzewa herbacianego na pryszcze - to chyba najpopularniejszy sposób na łagodzenie wyprysków. Ma on właściwości silnie antybakteryjne i przeciwzapalne, ale również wysuszające. Olejek z drzewa herbacianego na pryszcze nakłada się bezpośrednio, bez rozcieńczania - najlepiej robić to czystym patyczkiem kosmetycznym, a nie palcem - by nie transferować niepotrzebnie bakterii na zmianę;
  • pasta cynkowa na pryszcze, która - podobnie jak maść ichtiolowa - znana jest również poprzednim pokoleniom. Ponieważ wykazuje ona działanie wysuszające, zwykle stosuje się ją odparzenia u dzieci i dorosłych. Pasta cynkowa na pryszcze pozwoli szybciej zagoić się tym zmianom, które w wyniku wyciskania lub innych czynników zamieniły się w rankę na skórze.


Żel punktowy na wypryski, plasterki na pryszcze, a także inne, wymienione powyżej metody można stosować przy okazjonalnych i sporadycznie pojawiających się zmianach skórnych. Niestety, przy zaawansowanym trądziku młodzieńczym czy trądziku dorosłych, pasta cynkową na pryszcze może nie wystarczyć - należy wówczas zgłosić się do specjalisty - lekarza dermatologa, który dobierze odpowiedni typ terapii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poprzednim artykule:  Pielęgnacja skóry trądzikowej, do którego lektury serdecznie zachęcamy.

Jak zamaskować pryszcza makijażem?

Jeśli olejek z drzewa herbacianego na pryszcze, maść cynkową i plasterki nie zadziałały do końca, a wyprysk nadal jest obecny na twarzy, wówczas można spróbować go ukryć za pomocą kosmetyków kolorowych. Jak zamaskować pryszcza makijażem? Przede wszystkim dobrze oczyść cerę i nałóż na nią kosmetyk nawilżający. Zapobiegniesz wówczas uwidocznieniu suchych skórek, które często pojawiają się wokół wyprysku. Gdy produkt się wchłonie, możesz przejść do dalszych kroków. Dobrym wyborem będzie zielony korektor, którego kolor zniweluje zaczerwienienie. Następnie możesz nałożyć korektor w kolorze skóry lub swój ulubiony, kryjący podkład i puder. Pamiętaj jednak, by wszystkie kosmetyki, które nakładasz w okolicy pryszcza, były aplikowane ruchem wklepującym - najlepiej palcem czystej, umytej w dłoni. Rezygnując z gąbek i pędzli zapobiegniesz przenoszeniu się bakterii zarówno z otoczenia na twarz, jak i z okolicy zmiany skórnej na dalsze jej rejony.

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że pojawiające się od czasu do czasu wypryski to sprawa naturalna, zdarzająca się niemal każdej dorosłej osobie. Jeśli ich zniwelowanie doda Ci pewności siebie, śmiało stosuj różne preparaty łagodzące i zielone korektory na pryszcze - jeśli jednak nie masz na to czasu bądź zwyczajnie nie chcesz ukrywać niedoskonałości - wybieraj te kosmetyki, z którymi Ty i Twoja skóra czujecie się najbardziej komfortowo!


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Oczyszczanie skóry twarzy to fundament pięknej cery, wolnej od niedoskonałości, nadmiaru sebum czy przesuszenia. To...
CZYTAJ
Puder do twarzy jest jednym z podstawowym kosmetyków obecnych w kosmetyczce każdej kobiety. W zależności...
CZYTAJ
Codzienne oczyszczanie twarzy to ten krok w pielęgnacji, który wiele osób wykonuje nieprawidłowo, niedokładnie lub…...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia