Legalna apteka
2017-07-25
Suplementacja

Jak walczyć z niedobrem żelaza w ciąży i w czasie karmienia?

Symptomami niedoboru żelaza są najczęściej zawroty głowy, szybsze bicie serca, czy zadyszka. Aby upewnić się, że złe samopoczucie spowodowane jest brakiem żelaza, warto wykonać badanie krwi. Z niedoborem żelaza najczęściej mają do czynienia osoby stosujące niezrównoważoną dietę oraz kobiety w ciąży. Sprawdź, dlaczego składnik ten jest tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz jak poradzić sobie z jego niedoborem.

 Jak walczyć z niedobrem żelaza w ciąży i w czasie karmienia? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Żelazo – dlaczego jego ilość jest tak ważna?


Żelazo reguluje poziom czerwonych krwinek, odpowiada za prawidłową pracę serca i gospodarkę hormonalną, sprawność mięśni, a także za odporność. Również prawidłowe funkcjonowanie mózgu jest zależne od zachowania równowagi pomiędzy zużyciem, a uzupełnieniem poziomu żelaza w organizmie.

Niedobór żelaza w ciąży


Niedobór żelaza prowadzi do anemii, która w okresie ciąży dotyczy nawet 40% kobiet. Jej przyczyny mogą być różne: zbyt mała ilość tego pierwiastka w diecie, złe przyswajanie żelaza przez organizm lub zbyt duże wydalanie go przez organizm. W czasie ciąży żelazo powinno być dostarczane razem z dietą. Jeśli potrzebne jest przyjmowanie go w formie suplementu, warto popijać tabletki sokiem owocowym lub warzywnym, najlepiej pomidorowym, bowiem zwiększa on przyswajalność żelaza. W ciąży krew ulega rozrzedzeniu, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na żelazo dla kobiety wzrasta z 14 mg na dobę na 26 mg.

Antidotum na anemię, czyli dieta bogata w żelazo


Najbezpieczniejszą metodą uzupełnienia niedoboru żelaza jest odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające duże ilości tego pierwiastka. Warto nie dopuszczać do kolejnych niedoborów żelaza. Żelazo w największych ilościach występuje w czerwonym mięsie, wątrobie, warzywach strączkowych, brokułach i szpinaku. Warto podkreślić, że to znajdujące się w produktach roślinnych jest gorzej przyswajalne, za to znacznie mniej kaloryczne. Dieta w czasie ciąży powinna być wartościowa i zrównoważona. Jeśli nie jesteś pewna tego, czy dostarczasz sobie i swojemu dziecku wystarczającej ilości składników odżywczych, udaj się na konsultację do dietetyka. Pomoże Ci on w ułożeniu diety bogatej w składniki niezbędne dla Waszego zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka.

Dodatkowe wsparcie w przypadku niedoboru żelaza w ciąży


Może się zdarzać, że nawet pomimo bogatej i zróżnicowanej diety niedobór żelaza w organizmie kobiety w ciąży utrzymuje się. Przyczyną jest najczęściej zła jego przyswajalność lub nadmierne wydalanie. W takim przypadku należy dostarczać dodatkowe ilości żelaza poprzez suplementację. Suplementem diety, który doskonale nadaje się do uzupełnienia niedoboru żelaza w trakcie ciąży jest Symvital mama: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/symvital-mama,20991.html. Jego skład został opracowany zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Uzupełnia poziom witamin, minerałów, DHA oraz Extrafolate, czyli aktywnej formy kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, a także tych, które dopiero planują zostać mamą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Każda przyszła mama, z myślą o zdrowiu swojego dziecka, wie, że w czasie ciąży należy...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety i jej przyszłego dziecka. To okres, w...
CZYTAJ
Twoje Maleństwo jest już na świecie, teraz przed Tobą wspaniały, ale jednocześnie trudny i wymagający...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia