Legalna apteka
2017-03-01
Dolegliwości i choroby

Jak wspomóc pracę bolącej trzustki?

Trzustka odpowiedzialna jest za wydzielanie hormonów, które regulują stężenie glukozy we krwi, poza tym to ona wytwarza półtora litra soku trzustkowego, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problemy zaczynają się wówczas, gdy trzustka zaczyna niedomagać, to zaś natychmiast odbija się na naszym zdrowiu i może mieć opłakane skutki.

 Jak wspomóc pracę bolącej trzustki? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Dlaczego trzustka jest ważna?


Niewłaściwe działanie trzustki, która w wyniku upośledzenia nie jest w stanie wytwarzać insuliny lub wydziela insulinę nie spełniającą swojej funkcji, prowadzi do cukrzycy, a także udarów mózgu, choroby nerek, czy uszkodzenia zmysłu wzroku. Nie mniej niebezpieczny jest stan zapalny trzustki (objawia się m.in. wymiotami, nudnościami czy kolką), który zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. A zatem ten ważący zaledwie 100 g narząd jest dla człowieka bardzo ważny, dlatego należy robić wszystko, aby zachować trzustkę w jak najlepszej kondycji. Kiedy zaś zacznie niedomagać, wizyta w gabinecie lekarskim, a niekiedy i szpitalu okazuje się zwykle nieodzowna.

Dieta na bolącą trzustkę

Jeśli borykamy się z problemami z trzustką, należy poza wizytą u lekarza zadbać o odpowiednią dietę. Od tego bowiem - co, kiedy i jak jemy, zależeć może jej stan. Oczywiście, szczegółowe menu osoby zmagającej się z bolącą trzustką uzależnione jest od tego, jakie jest źródło jej niedomagania, ale specjaliści są zgodni co do tego, że jeść należy regularnie, nigdy za dużo na raz, najlepiej pięć razy dziennie.


W przypadku problemów trzustki związanych z cukrzycą, należy zrezygnować z rozgotowywania czy miksowania potraw (cukry w tej postaci zbyt szybko się wchłaniają do organizmu), zaleca się przy okazji wprowadzenie do naszej diety warzyw, pełnoziarnistego pieczywa czy gruboziarnistych kasz. Z kolei, gdy dolegliwość wynika ze stanu zapalnego trzustki, z grubej kaszy i pieczywa razowego należy bezzwłocznie zrezygnować, podobnie jak z potraw smażonych. W ich miejsce zaleca wprowadzić się na przykład warzywa i owoce bogate w witaminę C, czerstwe jasne pieczywo, chude wędliny i mięsa (drób, wołowina), dżemy, twarogi i gotowane ziemniaki. Koniecznie należy również zrezygnować z palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Ten ostatni odpowiada za większość przypadków stanów zapalnych i ból trzustki.

Zioła i preparaty na ból trzustki

Oprócz odpowiedniej diety, innym sposobem na poradzenie sobie z bólem trzustki, gdy mamy do czynienia z podrażnieniem lub stanem zapalnym, są preparaty ziołowe. Doskonale sprawdzi się olej z czarnuszki siewnej, natomiast należy bezwzględnie unikać tych środków ziołowych, które mają w swym składzie alkohol.


Oczywiście, warto również po konsultacji z lekarzem wybrać medyczne preparaty. Te, gdy mamy do czynienia na przykład z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki, polegającą na tym, że trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości enzymów trawiących pokarm, okazać się mogą nieocenione. W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów na ból trzustki lub problemy z trzustką, ale szczególnie polecany jest Kreon Travix, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/kreon-travix-10000-j-50-kaps,669.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia