• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-02-28
Zdrowa skóra i uroda

Jak wzmocnić włosy?

Piękne, gęste i zdrowe włosy pragnie mieć niemal każda kobieta i wielu mężczyzn. Należy przy tym pamiętać, że odpowiedź na pytanie o to, jak wzmocnić włosy często wcale nie jest specjalnie złożona. Wprost przeciwnie – w tym przypadku wiele zależy od nas samych, naszych przyzwyczajeń, odpowiedniej pielęgnacji i diety.

 Jak wzmocnić włosy? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny problemu

Cienkie słabe włosy są zmorą wielu osób, a chociaż zwykło się uważać, że problem ten spędza sen z powiek przede wszystkim kobietom, także i dla panów bywa powodem zmartwienia. Oczywiście nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie o to, jak wzmocnić włosy, najważniejsze to więc zdiagnozować przyczynę swojego problemu i skutecznie mu zaradzić. Przyczyną złej kondycji naszych włosów mogą być: stan zdrowia, geny, zaburzenia hormonalne, zła dieta, stosowanie niektórych leków a nawet stres. Jak wzmocnić włosy? Przede wszystkim skupić się na trzech aspektach – odpowiedniej diecie, pielęgnacji włosów i naszej ogólnej kondycji.

Jak wzmocnić włosy? - Jedz zdrowo

To, co jemy ma niebagatelne znaczenie także dla zdrowia naszych włosów. Jeśli więc zadajecie sobie pytanie jak wzmocnić włosy, pamiętajcie, że wiele zależy od waszej diety. Dostarczając organizmowi odpowiednich składników odżywczych wzmacniamy nasze włosy od zewnątrz. Kondycję naszej fryzury wspomagają kwasy omega-3 (zapobiegają wysuszaniu skóry głowy), produkujące sebum witaminy A i C (ale nadmiar tej pierwszej wywołuje wypadanie włosów), witaminy z grupy B, żelazo, białka, cynk, biotyna i wapń. A zatem jak wzmocnić włosy? Zadbać o to, aby w naszym menu nie brakowało ryb (na przykład łososia), roślin strączkowych, warzyw takich jak brokuły i szpinak, marchwi, orzechów, drobiu, jaj i nabiału. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na suplementy diety, chociaż najważniejsza zawsze będzie tutaj odpowiednio zbilansowana dieta.

Pielęgnacja włosów

Aby włosy były zdrowe i silne należy o nie odpowiednio zadbać także z zewnątrz. Jak wzmocnić włosy? Tutaj lista zaleceń jest długa, niemniej warto się z nią zapoznać. Jeśli nie masz problemu z przetłuszczającymi się włosami, myj je delikatnym szamponem nie częściej niż cztery razy w tygodniu w chłodnej wodzie, a przedtem dokładnie je rozczesz, aby nie narazić włosów na łamanie. Eksperci sugerują również, że odpowiedzią na to, jak wzmocnić włosy, jest stosowanie odpowiednich odżywek po każdym myciu włosów. W przypadku korzystania z innych preparatów pielęgnacyjnych warto zwrócić uwagę na to, aby nie zawierały one dużej ilości składników niszczących włosy (parabenów i sulfatów).


To bynajmniej nie wyczerpuje tematu, bo o tym, jak wzmocnić włosy, decydują także takie detale jak wybór szczotki do włosów (zaleca się używanie szczotek z naturalnego włosia) czy sposób związywania włosów (eksperci odradzają gumki). Aby pobudzić krążenie zaleca się masaże skóry głowy i włosów, na przykład za pomocą oliwy z oliwek. Jak jeszcze wzmocnić włosy? Podcinać je co dziesięć tygodni oraz zmniejszyć ilość różnego rodzaju „inwazyjnych” zabiegów, takich jak na przykład farbowanie. W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów na wzmocnienie skóry, włosów i paznokci.

W zdrowym ciele, zdrowy włos

O tym, jak wzmocnić włosy, powinniśmy myśleć także w kontekście naszych codziennych nawyków. Warto więc czym prędzej zrezygnować z używek, w tym przede wszystkim z palenia tytoniu, a ponadto zadbać o dobrą kondycję. Aktywny tryb życia, ćwiczenia na świeżym powietrzu, wysypianie się i unikanie stresu stanowią bowiem kolejne recepty na to, jak wzmocnić włosy. Odpowiednie krążenie i przemiana materii z pewnością przełożą się na porost włosów. Z pomocą śpieszą również specjalne preparaty. 

Przeczytaj także:
 Wypadanie włosów,   Wypadanie włosów po porodzie,   Wypadanie włosów po COVID-19,   Przyczyny łamliwych włosów,   Leczenie łysienia androgenowego



Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Piękne i zadbane włosy wpływają na wizerunek i pewność siebie. Warto pamiętać, że atrakcyjne włosy...
CZYTAJ
Niemal każda kobieta marzy o bujnej fryzurze, długich, lśniących i zdrowych włosach. Niestety, w wyniku złej...
CZYTAJ
Każdy z nas chce mieć piękną, zdrową, młodą i zadbaną skórę, gęste, lśniące i zdrowo...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia