• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-12-05
Dolegliwości i choroby

Jak zadbać o męską płodność?

Coraz więcej par ma problem z zostaniem rodzicami. Niektórym może się wydawać, że kłopoty z płodnością dotyczą najczęściej kobiet. Prawda jest taka, że do zajścia w ciążę potrzebnych jest oboje partnerów w równym stopniu. Tymczasem współczesny życiowy pęd często odbija się na zdrowiu panów. Może się to objawiać również problemami z płodnością. Warto wiedzieć kilka rzeczy, by się przed nimi uchronić lub je zminimalizować.

 Jak zadbać o męską płodność? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Problemy z męską płodnością - komu grożą i jak się objawiają

Nawet jeśli jesteś fit maniakiem - zdrowo się odżywiasz, uprawiasz sport i unikasz używek, to nie możesz czuć się do końca bezpiecznie. Badania pokazują, że duży wpływ na płodność ma nawet zanieczyszczenie powietrza [1]. Analiza par mających problemy z zajściem w ciążę pokazała, że problem leży równie często po stronie kobiety, jak i mężczyzny [2]. 

Obniżenie płodności może nie dawać w ogóle żadnych objawów. Jeśli mężczyzna nie ma problemów z erekcją i przerostem prostaty może w żaden sposób nie odczuć, że może mieć kłopoty z poczęciem dziecka. Dlatego, jeśli para stara się o dziecko i mimo regularnego współżycia nie odnosi sukcesu, to po roku powinna zgłosić się do specjalisty. Wtedy oboje partnerzy powinni zostać gruntownie zbadani, żeby jak najszybciej ustalić przyczynę i możliwą strategię działania. 

Jak dbać o męską płodność?

Jeśli planujesz ze swoją partnerką potomstwo warto przede wszystkim zacząć od zadbania o podstawy, bez których żadne suplementy i działania nic nie pomogą.

Zdrowa różnorodna dieta

Bez dostarczenia naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji nie ma mowy o prawidłowym jego funkcjonowaniu. To odnosi się zwłaszcza do płodności, która w dużej mierze zależy od delikatnej równowagi pomiędzy wszystkimi narządami i układami naszego organizmu. Dla mężczyzny, szczególnie ważne jest zadbanie o bogactwo w diecie takich składników jak wapń, cynk, witamina D, nienasycone kwasy tłuszczowe [3]. Warto dokładnie przemyśleć swoją dietę, najlepiej sprawę skonsultować ze specjalistą od żywienia. Jeśli w naszej diecie brakuje jakiś składników trzeba to odpowiednio skorygować. 

Regularny wysiłek fizyczny

W przypadku męskiego organizmu brak ruchu i siedzący tryb życia bardzo szybko odbijają się na zdrowiu i funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego. Nawet jeśli jesteś młody i nie znajdujesz się w grupie ryzyka wystąpienia przerostu prostaty [link do artykułu: https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/lagodny-przerost-prostaty-kiedy-i-jak-z-nim-skutecznie-walczyc,445.html], to może mieć to wpływ na Twoją płodność. Jeśli np. pracujesz przy biurku, rób regularne przerwy, podczas których lekko się rozciągniesz i przespacerujesz. Jądra do prawidłowej pracy i produkcji plemników potrzebują odpowiednich warunków. Noszenie ciasnej bielizny, ciasnych ubrań i przegrzewanie krocza mogą być bardzo zgubne dla jakości nasienia. Zwłaszcza jeśli takie sytuacje się powtarzają. Zastanów się więc, czy nosisz wygodne ubrania, nie nadużywasz sauny albo podgrzewanych siedzeń w samochodzie.

Unikanie używek

Wpływ palenia tytoniu i spożywania alkoholu na płodność jest bardzo dobrze znany od ok. 30 lat. Zarówno palenie papierosów, jak i regularne picie alkoholu, znacznie pogarszają jakość męskiego nasienia. U takich panów drastycznie spada liczba i ruchliwość plemników. Ponad to, w badaniach klinicznych u mężczyzn leczących się z powodu problemów z płodnością i spożywających alkohol stwierdzono wyraźny spadek stężenia testosteronu we krwi, a prawidłowy poziom tego hormonu jest kluczowy, nie tylko dla zachowania płodności [4]. Wpływ papierosów elektronicznych na płodność jest od niedawna sprawdzany, ale już pierwsze badania pokazują, że vapowanie ma wpływ na płodność. Składniki liquidów (nawet tych beznikotynowych) uszkadzają i spowalniają plemniki.


Wnioski nasuwają się same. Wszelkie używki, które odbijają się negatywnie na zdrowiu, będą miały zawsze duży wpływ na płodność. Szczególnie powninni zwrócić uwagę na to ci, którzy od jakiegoś czasu bezskutecznie starają się o dziecko, a regularnie korzystają z takich używek.

Zadbaj o płodność

Płodność to skomplikowana i delikatna sprawa. Jej podstawą jest zdrowy i dobrze funkcjonujący organizm. Starając się o dziecko, każdy mężczyzna powinien zadbać o prawidłowe odżywianie się i odpowiedni - aktywny tryb życia wolny od używek. Jeśli takie zabiegi nie pomogą zajść w ciążę, warto udać się do specjalisty po poradę. Może on również zalecić przyjmowanie preparatów wspierających jakość nasienia i płodność mężczyzny. Znajdziesz je tutaj: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/wspomaganie-plodnosci,1005.html


[1] Wdowiak A i wsp. Wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozród człowieka. Postepy Hig. Med. Dosw. 2018, 72, 35-42.

[2] Lindgren MC. Male Infertility. Physician Assist. Clin. 2018, 3, 139–147.

[3] Gaskins AJ, Chavarro JE. Diet and Fertility: A Review. Am. J. Obstet. Gynecol. 2018, 218, 379-389.

[4] Sansone A i wsp. Smoke, alcohol and drug addiction and male fertility. Reprod. Biol. Endocrinol. 2018, 16, 3.

Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Sebastian Lijewski
Farmaceuta, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec, szczęśliwy tata, propagator zdrowego trybu życia oraz rozsądnego podejścia do leków, suplementów i tematów medycznych. W swojej pracy koncentruje się na poszukiwaniu nowych leków przeciwnowotworowych z wykorzyniem nanotechnologii. Prowadząc bloga „Tata Farmaceuta” pomaga innym odnaleźć się w informacyjnym szumie dotyczącym zdrowia. Jego hobby to podróże, gotowanie i piwowarstwo.
Podobne wpisy
Wbrew obiegowym opiniom to nie wyłącznie zdrowie przyszłej matki wpływa na planowaną ciążę, a później...
CZYTAJ
Odmienne dla kobiet i mężczyzn zapotrzebowanie na witaminy wynika przede wszystkim z różnych mechanizmów przemiany...
CZYTAJ
Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia