Legalna apteka
2022-08-08
Zdrowa skóra i uroda

Jak zadbać o skórę trądzikową latem?

To mit, że słońce „leczy” trądzik. Wprawdzie latem osoby zmagające się z trądzikiem mogą odnosić wrażenie, że zmiany skórne są łagodniejsze i bardziej wysuszone, ale zazwyczaj poprawa jest bardzo krótkotrwała, a zmiany nie tylko powracają po lecie, ale bywają też bardziej nasilone. Dlaczego tak się dzieje i czego używać do pielęgnacji cery trądzikowej w lecie, by zapobiec nawrotom niedoskonałości i przebarwieniom? Podpowiadamy!

 Skóra trądzikowa latem wymaga odpowiedniej pielęgnacji
Spis treści

Cera trądzikowa - czym się charakteryzuje?

Trądzik to bardzo powszechna choroba skóry, która dotyka prawie każdego nastolatka i co drugą osobę między 20. a 25. rokiem życia [1]. Trądzik może się także pojawić w wieku dojrzałym – po trzydziestych, czterdziestych czy pięćdziesiątych urodzinach. Choroba ta występująca w wieku dojrzałym - po okresie dojrzewania - bardzo często jest rodzajem nawrotu – pojawiają się te same objawy w podobnych miejscach na skórze. Może jednak także wystąpić w wieku dojrzałym po raz pierwszy – nosi wtedy nazwę trądziku późnego początku.

Objawy trądziku to zaskórniki i stany zapalne a także:

 • grudki;
 • krostki;
 • guzki;
 • ropnie.

Efektem zmian trądzikowych jest także powstawanie przebarwień pozapalnych (różowych, fioletowych, czerwonych i brązowych), a także – w ciężkim przebiegu choroby – blizn.

Słońce a trądzik - czy to dobre połączenie?

Jednym z mitów dotyczących pielęgnacji skóry trądzikowej jest przekonanie, że promienie UV mają pozytywny wpływ na poprawę kondycji skóry [2]. Owszem, może dojść do chwilowego zmniejszenia wydzielania sebum poprzez delikatne wysuszenie cery i potencjalnego wyrównania kolorytu, ale problem powróci ze zdwojoną mocą po zakończeniu sezonu letniego, ponieważ na skutek ekspozycji na promienie UV, pogrubia się warstwa rogowa naskórka, co powoduje zwiększoną ilość wydzielanego sebum - cera trądzikowa wygląda wówczas gorzej, niż w pełni lata.


Jak pielęgnować skórę trądzikową latem? Wymaga ona odpowiedniego dbania przez cały rok, a zwłaszcza w okresie letnim, kiedy promienie UV mogą powodować tworzenie się przebarwień w miejscach, w których skóra goi się, naskórek jest uszkodzony i cera jest podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Pielęgnacja cery trądzikowej latem

Jak podkreśla dr Anna Jędrowiak, specjalista dermatologii, lekarz medycyny estetycznej: Musimy pamiętać, że trądzik jest chorobą i nieodwracalnych konsekwencjach. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po dermokosmetyki, które są przebadane pod kątem skuteczności oraz tolerancji, mają optymalne stężenia składników aktywnych. Niestety, leki stosowane w terapii trądziku przesuszają cerę, stąd bardzo ważne jest, aby dbać przy tym o odpowiednie nawilżenie skóry i tolerancję. Skuteczne kosmetyki nie tylko redukują przebarwienia, poszerzone pory i pomagają pozbyć się niedoskonałości, ale także zapobiegają nawrotom zmian zapalnych.

Jak letnie warunki atmosferyczne wpływają na cerę trądzikową?

Z czym trzeba się liczyć latem, jeśli mamy skórę skłonną do trądziku? Trądzik najczęściej występuje na twarzy i plecach, ale pojawić się może także na klatce piersiowej oraz ramionach i pośladkach. Latem panują wyższe temperatury i znacznie więcej się pocimy. Pot i wysoka temperatura powietrza oraz wilgoć to z kolei idealne warunki do namnażania się bakterii powodujących trądzik i potrafiących zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu skóry.

Przyczynami trądziku są:

 • nadprodukcja łoju;
 • nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych;
 • rozwój stanu zapalnego;
 • kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes.

Dermatolodzy zalecają oczyszczanie ujść gruczołów łojowych i całej twarzy dwa razy dziennie przy pomocy skutecznego, ale delikatnego produktu myjącego, ciepłej wody i dłoni (bez użycia myjek czy szczoteczek). Lato to wysokie temperatury, zwiększone pocenie się na twarzy, skórze głowy i plecach oraz klatce piersiowej. Po spoceniu się wywołanym upałami czy wysiłkiem fizycznym zalecane jest więc dodatkowe przemycie twarzy w ciągu dnia.


Latem osoby chorujące na trądzik jeszcze bardziej powinny unikać dotykania skóry twarzy nieumytymi rękami, zalecana jest także regularna wymiana poszewki od poduszki i ręcznika kąpielowego. Nie należy też zapominać o odpowiednim nawilżaniu skóry (zwłaszcza po pobycie na słońcu), a jeśli przeszkadza nam błyszczenie się skóry, można także stosować dermokosmetyki delikatnie matujące cerę.


Bardzo ważne jest także dokładne zmycie makijażu przed położeniem się spać. Nie tylko latem, ale także w pozostałych porach roku należy powstrzymywać się przez wyciskaniem krost, grudek i zaskórników – może to doprowadzić do wprowadzenia treści zapalnej w głąb skóry, utrudnić gojenie się zmian, a także sprzyjać powstawaniu przebarwień pozapalnych i blizn. [3]

Jak chronić skórę trądzikową przed promieniami UV?

Na skórę oddziałują promienie UV, szczególnie silne latem. Promieniowanie UVB odpowiada za oparzenia słoneczne i pobudza melanocyty do produkcji barwnika – melaniny. Efekt działania promieni UVB jest szybko widoczny na skórze, ale to promienie UVA są o wiele bardziej szkodliwe w dłuższej perspektywie. Dlaczego? Ponieważ wnikają głęboko w skórę (zwłaszcza te o falach ultradługich), są obecne przez cały rok, także w zachmurzone dni, gdyż nie zatrzymują ich chmury ani szyby.

Promieniowanie UVA może wywoływać:

 • stres oksydacyjny,
 • zmianę DNA komórek skóry,
 • uszkodzenie naczyń włosowatych, nasilenie trądziku różowatego, zaburzenie bariery ochronnej skóry, co prowadzi do jej przesuszenia, uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych, skutkujące utratą jędrności skóry,
 • pojawianie się przebarwień na skórze, zwłaszcza w miejscach, w których wcześniej znajdowały się zmiany trądzikowe.

Przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych można chronić się na wiele sposobów, a jeśli mamy trądzik i chcemy uniknąć wymienionych wyżej skutków ekspozycji warto:

 • w czasie wakacji letnich unikać ekspozycji skóry na słońce między 11 a 15, kiedy promienie się najsilniejsze;
 • podczas przebywania na słońcu nosić czapkę z daszkiem lub kapelusz z rondem zasłaniające twarz;
 • dbać o regularną aplikację kremów ochronnych przed promieniami UV;
 • stosować przez cały rok na twarz, szyję i dekolt, preparaty chroniące przed UVA i UVB z wysokimi filtrami, które pomogą dbać o cerę trądzikową latem;
 • co roku w sezonie letnim stosować świeże kosmetyki ochronne. Dzięki temu zagwarantujemy sobie skuteczną ochronę.

Warto zauważyć, że w aptekach i drogeriach dostępne są dermokosmetyki z wysokimi filtrami UV (SPF50+), które sprawdzą się szczególnie u osób z cerą trądzikową. Zapewniają one bardzo wysoką ochronę przed UV, a jednocześnie matują cerę, ograniczają wydzielanie sebum i dzięki takim składnikom aktywnym jak kwas salicylowy, niacynamid, cynk czy airlicium pomagają redukować niedoskonałości i zapobiegają ich nawrotom, a skóra trądzikowa przez cały czas jest chroniona przed promieniowaniem.

Czy złuszczać skórę trądzikową latem?

Regularne złuszczanie skóry odpowiednimi preparatami stosowanymi na noc, pomaga w usuwaniu zrogowaciałego naskórka, udrażnia pory i pomaga regulować produkcję sebum. Od października do kwietnia dermatolodzy rekomendują stosowanie np. retinolu lub dobranych kwasów o odpowiednim stężeniu (np. kwasu salicylowego, glikolowego czy LHA), a na dzień (także poza sezonem letnim!) stosowanie wysokiej fotoprotekcji. Między kwietniem a październikiem, kiedy słońce operuje wyjątkowo mocno produkty zawierające retinol należy odstawić, zamieniając go w pielęgnacji na noc na niepowodujące powstawania przebarwień delikatniej działające kwasy – np. raz w tygodniu migdałowy lub glikolowy, lub stosując regularnie delikatny tonik z efektem złuszczającym.


W przypadku cery trądzikowej nie poleca się korzystania z peelingów mechanicznych niezależnie od pory roku. Zawarte w nich drobinki mogą podrażniać już i tak uwrażliwioną skórę, a powstające w ich wyniku mikrouszkodzenia mogą sprawić, że bakterie znajdujące się na skórze spowodują rozprzestrzenienie się niedoskonałości.


Lato to czas wakacji, ale nie oznacza to w przypadku trądziku urlopu od dbania o skórę i przestrzegania określonych zasad. Jeśli będziemy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i codziennej fotoprotekcji, mamy szansę powrócić do szkoły lub pracy bez nawrotu i nasilenia się niedoskonałości.


ŹRÓDŁA:

[1] The prevalence of acne in adults 20 years and older; Coller C.N. BS; Harper J. MD; Cantrell W. CRNP, Wang W. PhD, Poster W.MD,PhD, Elewski B. MD; Journal of the American Academy of Dermatology; 2008

[2] A systematic review of the evidence for „myths and misconceptions” in acne management; Magin P, Pond D.,SMith W., Watson A.; Family Practice; 2005

[3] Factors related to patient compliance in the treatment of acne vulgaris, McEvoy B. MD FACP, Nydegger R. PhD, Williams G. PhD; International Journal of Dermatology, 2003

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
O trądziku można pisać wiele, bo wiele jest jego postaci. Różne są też metody leczenia...
CZYTAJ
Trądzik młodzieńczy to problem, z którym zmagają się chłopcy i dziewczęta w okresie dojrzewania. Jeśli...
CZYTAJ
Prawdopodobnie nie ma drugiej tak często wstępującej choroby skóry jak trądzik. W grupie pacjentów w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia