Legalna apteka
2017-03-29
Porady

Jak zadbać o układ kostny?

Na układ kostny składają się komórki kostne, stworzone z tzw. listewek kostnych, które układają się zależnie od ruchów kostnych. Układ kostny zawiera składniki organiczne i nieorganiczne. Organiczne składają się z białka, dzięki któremu skóra jest sprężysta, stanowią 30% budulca kości. Pozostałe 70% to składniki nieorganiczne, sole mineralne.

 Jak zadbać o układ kostny? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Tkanka kostna, stanowiąca budulec kości, to tkanka o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Jednak wraz z wiekiem kości stają się coraz bardziej kruche i podatne na złamania. Demineralizacja kości może następować jeszcze szybciej u osób spożywających duże ilości alkoholu oraz u kobiet, które przeszły klimakterium. Aby jednak przez długie lata cieszyć się zdrowiem i móc bez problemu się poruszać, wystarczy wypracować kilka zdrowych nawyków.

Aktywność fizyczna = mocniejsze kości

Postaw na ruch! Nawet mała aktywność może pozytywnie wpłynąć na układ kostny. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na przyrost masy mięśniowej, a ta stanowi doskonałą podporę dla kości, szczególnie tych osłabionych. Dodatkowo, zapobiega „zastaniu“ się kości. Każdego dnia układ kostny narażony jest na przeciążenia i urazy. Właśnie dlatego należy znaleźć czas również na odpoczynek. Układ kostny świetnie regeneruje się podczas snu. Również podczas wakacji, kiedy nie narażamy kości na tak duże jak na co dzień nadwyrężenia.

Dieta, wsparcie dla układu kostnego

Zadbaj o to, by w codziennej diecie nie zabrakło wartościowych produktów odżywczych. Popularne diety niskokaloryczne mają negatywny wpływ na kości głównie ze względu na zawartość fosforu, który uniemożliwia wchłanianie wapnia. Podobnie destrukcyjne działanie wykazują alkohol i papierosy oraz spożywana w dużych ilościach kawa. Dieta, która stanowi wsparcie dla układu kostnego, jest bogata w zielone warzywa: kapustę, ogórki, brokuły, szpinak oraz pietruszkę, marchew i kalafiora. Równie ważne są nieodtłuszczone mleko i przetwory mleczne, ryby, jaja i wątróbka. Wszystkie wymienione produkty chronią kości przed złamaniami i zawierają duże ilości witamin K i D oraz wapnia.

Witaminy na układ kostny

Za odporność na złamania, odpowiedni wzrost i prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego odpowiada wapń. Warto dbać o jego prawidłowy poziom w organizmie, bowiem zarówno niedobór, jak i nadmiar są szkodliwe dla organizmu.


Równie ważna jest witamina D, która zwiększa przyswajanie wapnia aż o 80%. W sezonie letnim dostarczana jest w sposób naturalny przez skórę pod wpływem promieni słonecznych. Jednak przez pozostałą część roku warto dostarczać ją w formie suplementu. Reguluje ona gospodarkę wapniowo-fosforanową i mineralizację tkanki kostnej oraz wspomaga wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu, niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostnego. Niedobory witaminy D prowadzą do demineralizacji kości i chorób układu kostnego, takich jak krzywica czy osteoporoza.


Kolejną, bardzo ważną dla układu kostnego jest witamina K, która odpowiada za gęstość kości. Jej niedobór powoduje zmniejszenie poziomu osteokalcyny, co z kolei zwiększa kruchość kości. Prawidłowy poziom witaminy K zmniejsza ryzyko złamań kości. Jest to witamina niezbędna do utrzymania odpowiedniej wytrzymałości kości u kobiet po okresie menopauzy oraz czynnikiem wpływającym na zawartość minerałów w kościach.


W Aptece Melissa znajdziesz suplement diety, który zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na witaminy K i D, a co za tym idzie wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Preparat Kinon 3D: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/kinon-d3-30-tabl,10157.html zapobiega procesowi demineralizacji kości, wspiera ich regenerację po kontuzjach oraz prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Witamina D3 (cholekalcyferol) – to związek, któremu pod względem chemicznym zdecydowanie bliżej do hormonów i...
CZYTAJ
Bez wątpienia najważniejszym składnikiem odpowiadającym za dobrą kondycję kości jest wapń. Witaminą odpowiedzialną za jego...
CZYTAJ
Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, przez którą w Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia