ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-09-10
 Jak zapobiegać powstawaniu haluksów? - Apteka internetowa Melissa

Haluks, czyli koślawy paluch, to częsta dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie – przynosi silny ból i sprawia trudności w chodzeniu.


Początkowo może wydawać się, że mały haluks łatwo uda się zamaskować za pomocą obuwia. Jednak brak leczenia, czy też próby korekcji, szybko dają o sobie znać i okazuje się, że każda kolejna para butów jest dla nas niewygodna, a koślawy paluch powiększa się. Przeczytaj, jak sobie z nimi radzić i jak zapobiegać ich powstawaniu!

Haluksy – przyczyny powstawania

Koślawy paluch zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jest to związane m.in. Z noszeniem butów na wysokim obcasie, ale powstawanie haluksów determinują także stojący tryb życia, nadwaga oraz płaskostopie. Ogromny wpływ ma również genetyka. Buty na wysokim obcasie powodują, że największy ciężar pada na przednią część stopy. Dodatkowo, ostro zakończone buty – z czubkiem – zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, przez co deformuje palce, rozwija płaskostopie i powoduje ból.


Zniekształcona stopa, w przypadku której chory palec przestaje być podporą dla przedniej części stopy podczas chodzenia, oznacza nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała. Pogorszeniu ulega wytrzymałość stopy, szczególnie jej wewnętrzna krawędź, a mięśnie słabną.


Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje dla zdrowia i codziennego funkcjonowania mogą przynieść nieleczone haluksy i zgłasza się do lekarza dopiero, gdy są one zaawansowane i bardzo bolesne.

Zapobieganie haluksom

Podstawą jest oczywiście noszenie wygodnego obuwia, które nie uciska, ale też nie jest zbyt luźne oraz nie posiada spiczastych i wąskich czubków. Warto też zrezygnować z butów na wysokim obcasie, regularnie ćwiczyć palce stóp, być aktywnym fizycznie i zdrowo się odżywiać, nie dopuszczając do nadwagi.


Już przy pojawieniu się pierwszych objawów – kiedy zauważysz choćby małe odstawanie palucha, koniecznie udaj się do ortopedy na konsultację. Doradzi on najlepszą metodę zapobiegania haluksom: wkładki ortopedyczne, fizykoterapię lub gimnastykę korekcyjną. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów pomocnych w korygowaniu koślawego palucha:

  • plastry,

  • żelowe osłony,

  • kliny międzypalcowe,

  • separatory,

  • peloty,

  • opaski,

  • aparaty na dzień lub na noc.


Warto jednak stosować je pod kontrolą lekarza, który pomoże monitorować, czy korekcja postępuje poprawnie. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz sprawdzone i polecane przez ortopedów aparaty korekcyjne, ułatwiające zapobiegać i leczyć haluksy: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/aparaty-korekcyjne,877.html.


Pamiętaj, by dbać o zdrowie stóp i kontrolować, czy niewygodne obuwie lub inne czynniki nie spowodowały powstania haluksów. Bowiem kiedy haluksy są już w zaawansowanym stanie, leczenie może nie przynieść zamierzonych efektów i jedynym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi operacyjnemu.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.