2018-09-10
Dolegliwości i choroby

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?

Haluks, czyli koślawy paluch, to częsta dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie – przynosi silny ból i sprawia trudności w chodzeniu. Początkowo może wydawać się, że mały haluks łatwo uda się zamaskować za pomocą obuwia. Jednak brak leczenia, czy też próby korekcji, szybko dają o sobie znać i okazuje się, że każda kolejna para butów jest dla nas niewygodna, a koślawy paluch powiększa się. Przeczytaj, jak sobie z nimi radzić i jak zapobiegać ich powstawaniu!

 Jak zapobiegać powstawaniu haluksów? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Haluksy – przyczyny powstawania


Koślawy paluch zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jest to związane m.in. Z noszeniem butów na wysokim obcasie, ale powstawanie haluksów determinują także stojący tryb życia, nadwaga oraz płaskostopie. Ogromny wpływ ma również genetyka. Buty na wysokim obcasie powodują, że największy ciężar pada na przednią część stopy. Dodatkowo, ostro zakończone buty – z czubkiem – zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, przez co deformuje palce, rozwija płaskostopie i powoduje ból.


Zniekształcona stopa, w przypadku której chory palec przestaje być podporą dla przedniej części stopy podczas chodzenia, oznacza nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała. Pogorszeniu ulega wytrzymałość stopy, szczególnie jej wewnętrzna krawędź, a mięśnie słabną.


Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje dla zdrowia i codziennego funkcjonowania mogą przynieść nieleczone haluksy i zgłasza się do lekarza dopiero, gdy są one zaawansowane i bardzo bolesne.

Zapobieganie haluksom

Podstawą jest oczywiście noszenie wygodnego obuwia, które nie uciska, ale też nie jest zbyt luźne oraz nie posiada spiczastych i wąskich czubków. Warto też zrezygnować z butów na wysokim obcasie, regularnie ćwiczyć palce stóp, być aktywnym fizycznie i zdrowo się odżywiać, nie dopuszczając do nadwagi.


Już przy pojawieniu się pierwszych objawów – kiedy zauważysz choćby małe odstawanie palucha, koniecznie udaj się do ortopedy na konsultację. Doradzi on najlepszą metodę zapobiegania haluksom: wkładki ortopedyczne, fizykoterapię lub gimnastykę korekcyjną. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów pomocnych w korygowaniu koślawego palucha:

  • plastry,

  • żelowe osłony,

  • kliny międzypalcowe,

  • separatory,

  • peloty,

  • opaski,

  • aparaty na dzień lub na noc.


Warto jednak stosować je pod kontrolą lekarza, który pomoże monitorować, czy korekcja postępuje poprawnie. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz sprawdzone i polecane przez ortopedów aparaty korekcyjne, ułatwiające zapobiegać i leczyć haluksy: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/aparaty-korekcyjne,877.html.


Pamiętaj, by dbać o zdrowie stóp i kontrolować, czy niewygodne obuwie lub inne czynniki nie spowodowały powstania haluksów. Bowiem kiedy haluksy są już w zaawansowanym stanie, leczenie może nie przynieść zamierzonych efektów i jedynym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi operacyjnemu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei), czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest dość częstym schorzeniem polegającym na...
CZYTAJ
Pękające pięty często stają się źródłem kompleksów. Problematyczne są szczególnie latem, kiedy nosimy klapki i...
CZYTAJ
Odciski na stopach – lub dłoniach - to inaczej modzele. Pojawiają się na skórze w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia