2015-11-12
Suplementacja

Jak zbić cholesterol?

Brak aktywności fizycznej, rozwijający się przemysł spożywczy i zmiana nawyków żywieniowych sprawiają, że rośnie odsetek ludzi dotkniętych problemem dyslipidemii. Cholesterol jest sterolem, naturalnie produkowanym w naszym organizmie i pełniącym szereg ważnych funkcji (synteza hormonów i kwasów żółciowych, składnik budulcowy błon komórkowych). Coraz więcej osób ma problem z podwyższonym cholesterolem. Konsekwencją takiego stanu jest miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał.

 Jak zbić cholesterol - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Wysoki cholesterol – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Gdy poziom cholesterolu jest wysoki i w organizmie można zaobserwować pierwsze objawy takiego stanu rzeczy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ wyraźne symptomy mogą świadczyć już o bardzo zaawansowanej chorobie miażdżycowej. Aby zapobiec konsekwencjom wysokiego poziomu cholesterolu, należy regularnie przeprowadzać badania (dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na otyłość i nadwagę oraz cukrzyków). Jakie objawy mogą więc świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu w organizmie?

  • Wysoka męczliwość, nawet po krótkiej i prozaicznej aktywności fizycznej – wejściu po schodach czy spokojnym spacerze.
  • Trudności z koncentracją i zapamiętywaniem.
  • Widoczne gołym okiem, żółte zgrubienia wyniesione ponad powierzchnię skóry, pojawiające się w zgięciach łokci i kolan, a także w okolicach powiek.
  • Ból i skurcze kończyn dolnych, wynikające ze zwężającego się światła naczyń krwionośnych w przebiegu choroby miażdżycowej.

Jak obniżyć cholesterol?

Nowością na rynku farmaceutycznym są suplementy diety zawierające w swoim składzie monokalinę K. Związek ten powstaje na drodze fermentacji czerwonych drożdży chińskiego ryżu. Ważną cechą monokaliny K jest jej podobieństwo w strukturze chemicznej do lowastatyny – statyny syntetycznej. Badania udowodniły, że podobieństwo tkwi nie tylko w płaszczyźnie, ale i w aktywności. Mechanizm działania polega na hamowaniu enzymu – HMG-CoA – regulującego syntezę cholesterolu w wątrobie. Efektem jest spadek wartości cholesterolu całkowitego oraz frakcji lipidowych. Przyjmowanie preparatów z monokaliną K w dawce 10 mg na dobę, pozwala osiągnąć pożądany efekt już w 8 tygodniu stosowania.

Monokalina K może być stosowana u pacjentów źle znoszących lub niekwalifikujących się do leczenia statynami, gdzie ograniczenia dietetyczne nie przynoszą pożądanego efektu. Preparaty zawierające w swoim składzie monokalinę K to: Profichol Forte, Cholester, Cardiochol, Anticholesteran. Więcej leków na cholesterol można znaleźć na stronie apteki: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/cholesterol,674.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Cholesterol, którego część powstaje w wątrobie, a część pochodzi ze spożywanego pokarmu, jest niezbędnym składnikiem...
CZYTAJ
Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować, ale gdy jego poziom przekracza normę, staje się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia