Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-02-02
Dolegliwości i choroby

Podwyższony cholesterol - objawy i leczenie

Brak aktywności fizycznej, rozwijający się przemysł spożywczy i zmiana nawyków żywieniowych sprawiają, że rośnie odsetek ludzi dotkniętych problemem dyslipidemii. Cholesterol jest sterolem, naturalnie produkowanym w naszym organizmie i pełniącym szereg ważnych funkcji (synteza hormonów i kwasów żółciowych, składnik budulcowy błon komórkowych). Coraz więcej osób ma jednak problem z podwyższonym cholesterolem. Konsekwencją takiego stanu jest miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał. Jak zatem zmniejszyć poziom cholesterolu, aby ograniczyć ryzyko poważnych chorób?

 Jak zbić cholesterol
Spis treści

Cholesterol co to jest?

Cholesterol to organiczny związek chemiczny z grupy lipidów, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest nieodłącznym składnikiem błon komórkowych, a także prekursorem wielu ważnych związków, takich jak hormony steroidowe. Niemniej jednak, nadmiar cholesterolu we krwi może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Miażdżyca oraz choroby serca to problemy, które może wywoływać wysoki cholesterol. Jak obniżyć ten parametr, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Gdy poziom cholesterolu jest wysoki i w organizmie można zaobserwować pierwsze objawy takiego stanu rzeczy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ wyraźne symptomy mogą świadczyć już o bardzo zaawansowanej chorobie miażdżycowej. Niebezpieczne choroby serca poznasz we wpisie: Najczęstsze przyczyny i rodzaje chorób serca

Aby zapobiec konsekwencjom wysokiego poziomu cholesterolu, należy regularnie wykonywać badania (dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na otyłość i nadwagę oraz cukrzyków). Jakie objawy mogą więc świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu w organizmie?

  • Wysoka męczliwość, nawet po krótkiej i prozaicznej aktywności fizycznej – wejściu po schodach czy spokojnym spacerze.
  • Trudności z koncentracją i zapamiętywaniem.
  • Widoczne gołym okiem, żółte zgrubienia wyniesione ponad powierzchnię skóry, pojawiające się w zgięciach łokci i kolan, a także w okolicach powiek.
  • Ból i skurcze kończyn dolnych, wynikające ze zwężającego się światła naczyń krwionośnych w przebiegu choroby miażdżycowej.

Cholesterol LDL i cholesterol HDL

Cholesterol to rodzaj tłuszczu nierozpuszczalnego w wodzie, dlatego w naszym organizmie jest transportowany w osoczu krwi razem z białkami - lipoproteinami. Takie połączenie sprawia, że związek ten może trafiać z wątroby do komórek ciała, a jego nadmiar wraca do wątroby.

Lipoproteiny składają się z części hydrofobowej (zawierającej cholesterol, trójglicerydy i fosfolipidy) oraz hydrofilowej zbudowanej z białka - apolipoproteiny. W zależności od ilości tego białka w cząsteczce, lipoproteiny mogą mieć różną gęstość i wielkość. Im więcej w cząsteczce znajduje się części białkowej, tym jest ona mniejsza. Pod względem wielkości można wyróżnić: chylomikrony, lipoproteiny o bardzo małej gęstości (VLDL), lipoproteiny o średniej gęstości (IDL), lipoproteiny o małej gęstości (LDL) oraz lipoproteiny o dużej gęstości (HDL). To właśnie dwie ostatnie lipoproteiny są ważnym elementem, który wpływa na kondycję układu krążenia.

LDL jest często określane jako "zły cholesterol", ponieważ jego nadmiar może prowadzić do gromadzenia się w tętnicach, tworząc blaszki miażdżycowe. Z kolei HDL, czyli "dobry cholesterol", działa przeciwnie, pomagając usuwać nadmiar cholesterolu z krwi. Zastanawiając się, jak skutecznie obniżyć cholesterol, należy więc wziąć pod uwagę 3 wartości: HDL, LDL oraz cholesterol całkowity.

Cholesterol norma

Aby oznaczyć stężenie cholesterolu we krwi wykonuje się tzw. profil lipidowy - lipidogram. W jego skład wchodzi oznaczenie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji HDL, frakcji LDL, a od niedawna również parametru nie-HDL. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne określiło normy dla tych parametrów. Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Jeśli wartość ta przekracza u pacjenta normy, należy udać się do specjalisty i zastanowić, jak szybko obniżyć cholesterol całkowity. W pierwszej kolejności warto spróbować modyfikacji diety i stylu życia. Jak jeszcze zmniejszyć cholesterol całkowity? U osób z nadwagą lub otyłością należy dążyć do redukcji masy ciała.

Cholesterol HDL norma

Cholesterol HDL (z ang. high-density lipoprotein – lipoproteiny o dużej gęstości a małej cząsteczce) bywa też określany jako tzw. „dobry cholesterol”. W praktyce tworzą go kompleksy lipidowo-białkowe stanowiące ważną frakcję lipoprotein obecnych we krwi. Cząsteczki HDL syntetyzowane są w wątrobie. Ich głównym zadaniem jest transportowanie nadmiaru cholesterolu z tkanek i narządów do wątroby, gdzie jest on metabolizowany. Dzięki temu nadmiar cholesterolu nie odkłada się w ściankach tętnic (tzw. blaszki miażdżycowe).

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, aby stężenie dobrego cholesterolu (HDL) było większe od 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl). Warto o tym pamiętać, zadając sobie pytanie, jak zbić wysoki cholesterol, skupiając się bardziej na wartości cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL.

Cholesterol LDL norma

Zastanawiając się, jak walczyć z cholesterolem, wiele osób ma na myśli cholesterol frakcji LDL. Cholesterol LDL (z ang. low-density lipoprotein – lipoproteiny o niskiej gęstości a dużej cząsteczce) to jedna z frakcji lipoprotein znajdujących się w osoczu krwi. Cząsteczki LDL są głównym nośnikiem cholesterolu we krwi. Transportują go z wątroby do innych tkanek i narządów, takich jak nerki, kora nadnerczy czy mięśnie.

Cholesterol frakcji LDL nazywany jest potocznie złym cholesterolem, ponieważ jego zbyt wysoki poziom sprzyja odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic, przyczyniając się do tworzenia blaszki miażdżycowej. Według obowiązujących norm cholesterol frakcji LDL nie może przekraczać 115 mg/dl.

Dieta na cholesterol

Zastanawiając się, jak zmniejszyć i zredukować cholesterol, należy rozpocząć od modyfikacji diety. Poniżej podpowiadamy, jak zbić cholesterol całkowity i LDL oraz poprawić lipidogram.

Co jeść na cholesterol?

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu cholesterolu. Jak obniżyć wysoki cholesterol? Żywność bogata w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze może pomóc w utrzymaniu równowagi. W codziennej diecie powinny znaleźć się:

  • Owoce i warzywa: zawierają błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze - związki antyoksydacyjne pomagające ograniczyć szkodliwy wpływ wolnych rodników tlenowych.
  • Oleje roślinne i ryby: są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, korzystne dla serca. W tym kontekście warto zapoznać się ze wpisem: Kwasy tłuszczowe omega-3. Dlaczego są ważne dla organizmu?
  • Orzechy i nasiona: stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka oraz błonnika pokarmowego. To dobre uzupełnienie diety, jeśli zastanawiasz się, jak zwalczyć cholesterol. Pamiętaj jednak, że są kaloryczne, dlatego ich ilość nie powinna być zbyt duża.

Czego nie jeść na cholesterol?

Jeśli nie wiesz, jak obniżyć poziom cholesterolu, musisz zastosować się także do pewnych ograniczeń dietetycznych. Ze swojej codziennej diety należy wyeliminować:

  • Tłuszcze trans: znajdujące się w przetworzonej żywności, daniach typu fast food czy margarynach.
  • Nasycone tłuszcze: zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym w tłustych mięsach i produktach mlecznych.
  • Sól: nadmierne spożycie może negatywnie wpływać na ciśnienie krwi. Nie należy stosować więcej niż 5 g soli dziennie.
  • Alkohol: działa prozapalnie.

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych pomaga obniżyć cholesterol. To jednak nie koniec wskazówek, jak zbić jego zbyt wysokie stężenie.

Sport w walce z cholesterolem

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu cholesterolu, wpływając korzystnie na oba główne rodzaje cholesterolu - LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) i HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości). Co zrobić, aby obniżyć cholesterol? Oto kilka sposobów, w jakie regularna aktywność fizyczna wpływa na poziom cholesterolu:

  1. Podniesienie poziomu HDL: Ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie, czy jazda na rowerze, są szczególnie skuteczne w podnoszeniu poziomu HDL, czyli "dobrego" cholesterolu. HDL pełni rolę transportera, który pomaga usuwać nadmiar cholesterolu z tętnic i przekazywać go do wątroby, do dalszej eliminacji.
  2. Obniżenie poziomu LDL: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w obniżeniu poziomu LDL, czyli "złego" cholesterolu. Ćwiczenia stymulują pracę mięśni, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na energię. Organizm reaguje na to, zwiększając zużycie cholesterolu LDL jako źródła energii, co prowadzi do jego obniżenia we krwi.
  3. Kontrola masy ciała: Aktywność fizyczna wspomaga utrzymanie zdrowej masy ciała. Otyłość jest czynnikiem ryzyka związanym z podwyższonym poziomem cholesterolu. Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu równowagi energetycznej, co z kolei przyczynia się do utrzymania zdrowej masy ciała - to podstawa, jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się cholesterolu.

Leki na cholesterol

W niektórych przypadkach, mimo zdrowego stylu życia, konieczne może być stosowanie leków obniżających cholesterol. Jak leczyć wysoki cholesterol? Statyny, fibraty i inne leki przeciwhiperlipidemiczne są przepisywane przez lekarza w zależności od indywidualnych potrzeb i czynników ryzyka pacjenta.

Godne uwagi na rynku farmaceutycznym są suplementy diety, zawierające w swoim składzie monokalinę K. Związek ten powstaje na drodze fermentacji czerwonych drożdży chińskiego ryżu. Ważną cechą monokaliny K jest jej podobieństwo w strukturze chemicznej do lowastatyny – statyny syntetycznej. Badania udowodniły, że podobieństwo tkwi nie tylko w płaszczyźnie, ale i w aktywności. Mechanizm działania polega na hamowaniu enzymu – HMG-CoA – regulującego syntezę cholesterolu w wątrobie. Efektem jest spadek wartości cholesterolu całkowitego oraz frakcji lipidowych, co pozwala ograniczyć wysoki cholesterol (w tym cholesterol całkowity i nie-HDL). Jak obniżyć go w praktyce? Przyjmowanie preparatów z monokaliną K w dawce 10 mg na dobę, pozwala osiągnąć pożądany efekt już w 8 tygodniu stosowania.

Monokalina K może być stosowana u pacjentów źle znoszących lub niekwalifikujących się do leczenia statynami, gdzie ograniczenia dietetyczne nie przynoszą pożądanego efektu. Preparaty zawierające w swoim składzie monokalinę K to np.: MyVita Silver Pure 100% Monakolina K lub MonArte.

Podsumowując, dbanie o zdrowy poziom cholesterolu wymaga zrównoważonego podejścia. Dieta, regularna aktywność fizyczna i ewentualnie leki, gdy to konieczne, to kluczowe elementy w utrzymaniu zdrowego serca i układu krążenia. Warto pamiętać, że regularne badania kontrolne i konsultacje z lekarzem są kluczowe dla monitorowania i utrzymania optymalnego poziomu cholesterolu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
W obliczu coraz powszechniejszego problemu wysokiego cholesterolu, poszukiwanie skutecznych metod jego obniżenia staje się niezmiernie...
CZYTAJ
Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować, ale gdy jego poziom przekracza normę, staje się...
CZYTAJ
Cholesterol jest rodzajem lipidu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wytwarzany jest głównie w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia