Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Jak zwiększyć objętość włosów? Poznaj najlepsze sposoby!
Włosy bez objętości, bez życia, przyklapnięte do skóry głowy i nieukładające się to problem, który dotyka wielu kobiet. Takie kosmyki są często niesforne, cienkie, przetłuszczające się - a przyczyn tego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Niekiedy problem tkwi w ich codziennej pielęgnacji, czasem spowodowany jest charakterystyką i kondycją skóry głowy, a w niektórych stacjach wynika ze stosowania nieodpowiednich zabiegów i akcesoriów. Odbicie włosów u nasady - nawet w najtrudniejszych przypadkach - jest jednak możliwe. Warto w tym celu zastosować domowe sposoby na zwiększenie objętości włosów oraz produkty, które skutecznie niwelują efekt „przyklapniętych” kosmyków. Jak zwiększyć objętość włosów długich i krótkich prostymi i tanimi metodami? W jaki sposób zdiagnozować źródło problemu i jak go rozwiązać? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pielęgnacją włosów bez objętości znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

Przyklapnięte i cienkie włosy - jakie są przyczyny tego zjawiska?
Włosy bez objętości u nasady zwykle są nadmiernie obciążone - czy to ze względu na zastosowane wcześniej kosmetyki, czy z uwagi na nadprodukcję sebum przez skórę głowy. Jakie czynniki mogą wpłynąć na taki stan i na odebranie objętości włosom?
- Przyklapnięcie zarówno grubych, jak i cienkich włosów to bardzo często efekt gromadzenia się resztek kosmetyków oraz złuszczonego naskórka na skórze głowy. Dzieje się tak w wyniku nieprawidłowego lub niedostatecznego oczyszczania skalpu - w wyniku takiej sytuacji włosy u nasady są obciążone, co sprawia, że „przyklejają” się do skóry głowy już w kilka godzin po jej umyciu.
- Zwiększenie objętości włosów nie jest możliwe bez uregulowania stanu skóry głowy. Z uwagi na łupież, łojotok, czy - wręcz przeciwnie - z uwagi na nadmierne przesuszenie skalpu - produkowane w nadmiarze sebum przyczynia się do szybszego przetłuszczania kosmyków, a to prowadzi do utraty objętości przy nasadzie.
- Przyklapnięte włosy mogą być także efektem noszenia nakryć głowy z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów, nie pozwalających skórze głowy na „oddychanie”, czyli na prawidłową cyrkulację powietrza. To prowadzi do fizycznego „przyklapnięcia” kosmyków, jak i do zwiększonej produkcji sebum oraz potu.
- Odbicie włosów od nasady będzie także utrudnione u osób, które stosują kosmetyki niedopasowane do potrzeb ich skóry głowy lub formuły przyczyniające się do zwiększonego przetłuszczania się skalpu.
Oczywiście przyczyn przyklapniętych włosów może być więcej. Jeśli żadne domowe sposoby na zwiększenie objętości włosów nie zadziałają w Twoim przypadku, warto odwiedzić specjalistę - dermatologa bądź trychologa - w celu zdiagnozowania źródła problemu oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Zwiększenie objętości włosów zacznij od pielęgnacji skóry głowy
Wszystkie domowe sposoby na zwiększenie objętości włosów powinny opierać się na prawidłowym oczyszczaniu skóry głowy oraz na jej pielęgnacji. Jak powinny wyglądać takie zabiegi i jakie produkty przy ich wykonywaniu uwzględnić?
- Przede wszystkim pamiętaj o podstawowej zasadzie, wedle której szampon dobiera się do stanu skóry głowy - a nie do włosów. Co to oznacza w praktyce? Jeśli Twój skalp przetłuszcza się, produkując zbyt wiele sebum, ale jednocześnie włosy na długości są suche i zniszczone - pamiętaj, by nadal sięgać po szampony dogłębnie oczyszczające, o lekkich formułach - a nie te bogate w oleje czy masła, mające za zadanie silnie nawilżać i odżywiać skórę głowy.
- Kolejnym sposobem na dogłębne oczyszczanie skóry głowy (a tym samym na zwiększenie objętości włosów) jest podwójne mycie skalpu. Zamiast stosować dużą porcję kosmetyku raz, warto użyć mniejszej ilości szamponu, ale podwójnie. Pierwsze mycie pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i pestek kosmetyków stylizacyjnych, a drugie - idealnie domyje skórę głowy i pozostawi ją czystą, umożliwiając rozwój kosmyków i prawidłową cyrkulację powietrza.
- Trzeci sekret dotyczący tego, jak zwiększyć objętość włosów, polega na regularnym stosowaniu (najlepiej raz w tygodniu) peelingu do skóry głowy. Może to być peeling z drobinkami, zawierający zmielone pestki truskawki, rozdrobnione łupiny orzecha włoskiego czy najłagodniejsze kuleczki jojoba, ale również peeling kwasowy lub enzymatyczny, który wchodzi w reakcję z naskórkiem, usuwając jego martwą część oraz nadmiar. Ułatwi to zarówno regenerację skóry głowy, jak i pozbycie się resztek kosmetyków, utrudniających odbicie włosów od nasady.
Odbicie włosów u nasady - zwróć uwagę na maski i odżywki
Jak zwiększyć objętość włosów bez wysiłku i dodatkowych inwestycji? Zwróć uwagę na skład swoich masek i odżywek do włosów, a także na technikę ich nakładania:
- produkty kondycjonujące do włosów (maski i odżywki) zawierają takie substancje, które mają na celu zmiękczyć kosmyki, wygładzić je i nabłyszczyć. W przypadku włosów cienkich i „oklapniętych” nie są one jednak pożądane w nadmiernej ilości. Osoby mające problem z włosami bez objętości powinny szczególnie zwrócić uwagę na unikanie formuł z silikonami, olejem mineralnym czy syntetycznym jedwabiem - to właśnie te składniki „oklejają” kosmyki i sprawiają, że stają się one bardziej ciężkie. Efekt ten jest pożądany na końcach włosów, natomiast u ich nasady będzie powodował „przyklapnięcie”;
- wśród sposobów na puszyste włosy należy zwrócić uwagę na sposób nakładania masek i odżywek. Produkty kondycjonujące są potrzebne naszym kosmetykom na długości (warto aplikować je od ucha w dół) - nie ma więc potrzeby nakładania ich od nasady włosów. Ta mała zmiana może dać naprawdę spektakularne efekty - przekonaj się sama!
Kosmetyki na objętość włosów - które warto mieć w swojej łazience?
Kosmetyki na objętość włosów to jedna z najskuteczniejszych broni w walce z przyklapniętymi kosmykami. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu produktów. Wśród nich warto wyróżnić:
- kosmetyki na objętość włosów w postaci wygodnych sprayów, zawierających składniki delikatnie usztywniające nasadę kosmyków, takie jak żel aloesowy, żel z siemienia lnianego czy pochodne miodu. Na początek mogą wydawać się na włosach nieco niekomfortowe, jednak po rozczesaniu kosmyków i po ich wysuszeniu zdecydowanie odczujesz różnicę;
- produkty w proszku, wykorzystujące talk, skrobię czy inne minerały, ograniczające wydzielanie łoju i wchłaniające oraz niwelujące działanie sebum. Do tej grupy zaliczyć można między innymi suchy szampon w sprayu, proszki będące sposobem na puszyste włosy (wciera się je od nasady), a także… zasypki dla niemowląt, które w awaryjnej sytuacji zastąpią z powodzeniem produkty przeznaczone docelowo do ograniczenia efektu przyklapniętych włosów;
- kosmetyki na objętość włosów w formie wcierek lub ampułek, zawierające zarówno składniki usztywniające kosmyki (wspomniany wcześniej aloes, siemię lniane czy miód) oraz kondycjonujące skórę głowy (wyciągi z gorczycy, pokrzywy, melisy, mięty pieprzowej i inne).
Sposoby na puszyste włosy - akcesoria i suszenie mają znaczenie!
Jak zwiększyć objętość włosów - domowymi sposobami, ale bez użycia kosmetyków? Istnieją jeszcze dwie skuteczne metody, które warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, a także… do własnej garderoby!
Pierwszy z ich sposobów to właściwe suszenie włosów. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim - rozpoczynanie suszenia ciepłym nawiewem, a kończenie na chłodnym. Z jednej strony dzięki takiej praktyce wysuszenie kosmyków przebiegnie szybko, a z drugiej - końcowy, chłodny nawiew spowoduje, że skóra głowy „uspokoi się” i nie będzie produkowała nadmiernie sebum. Ważną kwestią w walce o odbicie włosów od nasady jest również ich suszenie przed snem. Chodzenie do łóżka z mokrymi włosami sprawia, że mogą się one dodatkowo przetłuszczać, a tym samym - tracić puszystość następnego dnia.
Zwiększenie objętości włosów będzie również łatwiejsze, gdy wymienisz wszystkie akcesoria i dodatki mające kontakt z kosmykami na takie z naturalnych materiałów - pozwalające skórze głowy oddychać i nie przyczyniające się do jej nadmiernego przetłuszczania. Chodzi tu przede wszystkim o opaski i gumki do włosów, ale również o poszewki, czapki, kapelusze i inne nakrycia głowy. Postaw na akcesoria i dodatki wykonane z bawełny, jedwabiu, tkaniny bambusowej lub wiskozy, zamiast na te z poliestru, poliamidu czy akrylu. Twoja skóra głowy z pewnością Ci za to podziękuje!

mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów