2018-09-24
Porady

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Kiedy chcemy wybrać szczoteczkę do zębów, półki aż uginają się, oferując różnorodne produkty. Szczoteczki manualne, elektryczne, soniczne, różniące się miękkością włosia, dla dorosłych i dzieci. Wobec takiego wyboru trudno się zdecydować. Przeczytaj, która szczoteczka najlepiej oczyści Twoje zęby?

 Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Rodzaje szczoteczek do zębów


Nadal najbardziej popularną szczoteczką do zębów jest szczoteczka manualna. Plastikowa rączka i nieruchoma główka o różnym stopniu twardości włosia. Twarda, średnia i miękka – zadaniem każdej z nich jest oczyszczanie zębów z osadu nazębnego i resztek pokarmów. Przy wyborze należy kierować się tym, czy mamy zdrowe czy wrażliwe dziąsła oraz stopniem zabrudzenia zębów. Twarda szczoteczka dedykowana jest np. palaczom, miękka osobom chorym na paradontozę, nadwrażliwość lub posiadającym odsłonięte szyjki zębowe. Szczoteczka do zębów ze średnim włosiem jest uniwersalna, zalecana dla osób ze zdrowymi zębami.


Kolejną jest szczoteczka elektryczna, której przewagą nad manualną jest oczyszczanie zębów poprzez ruchy obrotowe, których wykonuje nawet do 9 tys. na minutę! A to oznacza większą skuteczność w trakcie mycia zębów. Dla porównania, najbardziej efektywne mycie szczoteczką manualną umożliwia wykonanie maksymalnie 200 ruchów na minutę. Szczoteczka elektryczna posiada wymienne główki, które można dobrać do własnych potrzeb w zależności od stanu uzębienia. Należy je wymieniać co 3 miesiące.


Odmianą szczoteczki elektrycznej jest szczoteczka soniczna, której budowa (trzon + wymienne końcówki) jest podobna, jednak różni się kształtem samej główki. Jest podłużna i poprzez ułożenie włosia przypomina nieco manualną. Dzięki temu czyści w tym samym czasie większą powierzchnię zębów niż okrągła główka szczoteczki elektrycznej. Przewagą szczoteczki sonicznej nad pozostałymi jest także ilość ruchów, jakie wykonuje na minutę (od 30 do 42 tys.). Jej działanie polega na emitowaniu fal dźwiękowych, przez które wpada w drgania i usuwa zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Zdrowie i piękny uśmiech

Dbanie o higienę jamy ustnej i regularne oczyszczanie zębów oraz przestrzeni międzyzębowych to nie tylko klucz do białego uśmiechu, ale też zdrowia i zmniejszenia ryzyka próchnicy. Nieefektywne oczyszczanie zębów sprzyja namnażaniu się bakterii z pozostałości pokarmów, co prowadzi do gromadzenia się na nich osadu, kamienia nazębnego, a także powstawania próchnicy.

Internetowa Apteka Melissa oferuje szeroki wybór szczoteczek do zębów, które pomogą Ci w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/szczoteczki,520.htmlZnajdziesz tu zarówno szczoteczki manualne, podróżne, jednorazowe, specjalistyczne szczoteczki pooperacyjne, szczoteczki do zębów dla dzieci, szczoteczki elektryczne, soniczne, a także szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Zadbaj o higienę jamy ustnej, wybierając jedną z nich!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa właściwej higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Pomaga w zachowaniu...
CZYTAJ
W jamie ustnej każdego z nas żyje nawet 50 miliardów bakterii. Choć większość nie jest...
CZYTAJ
Fluor dodawany do pasty do zębów odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia