Legalna apteka
2017-02-03
Zdrowa skóra i uroda

Jakie kosmetyki stosować na podrażnienia po goleniu?

Z podrażnieniami po goleniu zmaga się wielu mężczyzn w różnym wieku, a ich przyczyną zwykle bywają problemy ze skórą. Co prawda dzisiaj do dyspozycji panów jest wiele dedykowanych tej męskiej czynności kosmetyków, ale niekiedy to właśnie one są źródłem późniejszych dolegliwości.

 Jakie kosmetyki stosować na podrażnienia po goleniu? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy podrażnień po goleniu

Wydawałoby się, że w dwudziestym pierwszym wieku mydła, specjalne żele, kremy i pianki powinny zapewnić skórze taką ochronę, że do podrażnień po goleniu w ogóle nie powinno dochodzić. A jednak. Odpowiedzialne za porost zarostu na twarzy mężczyzny hormony sprawiają, że jest on znacznie grubszy od włosów na głowie, a w związku z tym wymaga innego traktowania. Poza tym używane przez panów kosmetyki często zamiast pomóc, szkodzą skórze twarzy. Najczęstszym objawem podrażnień po goleniu są zaczerwienienia (także czerwone plamy), stany zapalne i pieczenie. Jeśli w krótkim czasie objawy te nie ustąpią, należy zasięgnąć porady u dermatologa, być może bowiem wybrane przez ciebie kosmetyki zawierają uczulające substancje zapachowe.

Podrażnienia po goleniu a kwestia higieny

Bez względu na to, czy używasz golarki elektrycznej, maszynek z wymiennym ostrzem czy też maszynek jednorazowych, zasada jest zawsze taka sama. Aby zapobiec podrażnieniom po goleniu, a przy okazji nie narazić się na zakażenie, na przykład gronkowcem, nie użyczaj sprzętu do golenia innym, nawet członkom najbliższej rodziny. Podrażnienia po goleniu to często efekt zaniedbania. Podczas golenia pamiętaj więc o tym, aby nie dotykać skóry brudnymi palcami i nie wycieraj jej brudnym ręcznikiem. Przy wyborze kosmetyków weź pod uwagę rodzaj twojej skóry, jej ewentualne skłonności do wysuszania się lub wydzielania łoju, a także alergie. Niekiedy warto przez zakupem kosmetyków zasięgnąć porady u dermatologa lub zaufanego farmaceuty.

Skóra sucha, łojotokowa, mieszana i z trądzikiem

Sztuka golenia zarostu wbrew pozorom nie jest wcale łatwa i wymaga pewnej wiedzy. Mężczyźni posiadający skórę suchą, aby zapobiec podrażnieniom po goleniu, nie powinni używać do tej czynności mydła, który skórę wysuszy jeszcze bardziej. Innego traktowania wymaga skóra łojotokowa. Ją należy pielęgnować kosmetykami zawierającymi substancje oczyszczające, zmniejszającymi wydzielanie się łoju. Na szczególe traktowanie zasługuje także skóra trądzikowa, do której należy używać kosmetyków odkażających i łagodzących podrażnienia. W Aptece Melissa znajdziesz wiele kosmetyków dedykowanych mężczyznom borykającym się z podrażnieniami po goleniu. Znajdziesz je na: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kosmetyki-po-goleniu,19.html. W przypadku tego ostatniego rodzaju skóry, podrażnienia po goleniu bywają niezwykle dolegliwe, a oprócz wyboru odpowiednich kosmetyków pamiętaj również o odpowiedniej technice golenia. Dołóż starań, aby maszynka omijała miejsca podatne na urazy, takie jak brodawki i ropne guzki.


Poważniejszym rodzajem schorzenia łączącym się z zagadnieniem podrażnienia po goleniu a wywołanym przez bakterie (niekiedy i gronkowce) jest zapalenie mieszków włosowych. Osoby, które cierpią na tę przykrą dolegliwość, są szczególnie podatne na podrażnienia po goleniu. Ropne krosty, częsty objaw zapalenia mieszków włosowych, mogą pozostawić blizny na skórze. W stanach przewlekłych tego schorzenia należy skonsultować się z dermatologiem, po goleniu dezynfekować twarz oraz używać wyłącznie maszynki jednorazowej.

Przed zakupem kosmetyków na podrażnienia po goleniu

Na rynku znajduje się obecnie niezliczona wręcz ilość żelów, pianek, kremów skierowanych do osób zmagających się z podrażnieniami po goleniu. Oczywiście cena jest istotna, ale zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, sprawdź, czy na przykład wybrany krem do golenia nie zawiera uczulających substancji zapachowych lub czy na pewno przeznaczony jest on do twojego rodzaju skóry.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa, która otacza całe ciało, jest nieustannie narażona na uszkodzenia czy...
CZYTAJ
Olej konopny, to jeden z superfoods i pielęgnacyjnych hitów. Jego prozdrowotne właściwości oraz wszechstronność zastosowań...
CZYTAJ
Coraz bardziej modna staje się pielęgnacja zarostu przez barbera. Wielu mężczyzn zaczyna zapuszczać brodę i...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia