Legalna apteka
2022-07-21
Zdrowie dziecka

Jęczmień na oku. Co może pomóc?

Zmagasz się z bolesnym obrzękiem powieki, któremu towarzyszy występowanie guzka zapalnego? To prawdopodobnie jęczmień, który nie tylko jest mało estetyczny, ale wiąże się z poważnym dyskomfortem. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.


Skóra powiek jest narażona na wiele schorzeń, spośród których dużą częstotliwością występowania charakteryzuje się jęczmień. Chociaż należy do stanów samoograniczających się, wiąże się ogromną uciążliwością. Nic więc dziwnego, że metody leczenia jęczmienia stanowią punkt zainteresowań.

 Jak objawia się jęczmień na oku?
Spis treści

Jęczmień na oku – co go wywołuje?

Mianem jęczmienia na oku określa się ostre zapalenie gruczołów Molla lub Zeissa (w przypadku jęczmienia zewnętrznego) albo gruczołów Meiboma (w przypadku jęczmienia wewnętrznego).


Ogromną rolę w rozwoju tego stanu odgrywa zakażenie bakteryjne wywołane obecnością S. epidermidis lub S. aureus. Szacuje się, że za nawet 90% przypadków jęczmienia odpowiada zakażenie gronkowcami.


Wśród czynników rozwoju tej dolegliwości wymienia się przede wszystkim:

 • zaburzenia czynności gruczołów tarczkowych;
 • trądzik różowaty;
 • przewlekłe zapalenie brzegów powiek.

Jęczmień na oczu częściej dotyka osoby zmagające się z cukrzycą, mające problem z łojotokowym zapaleniem skóry.

Jak objawia się jęczmień na oku?

Jęczmień na oku daje charakterystyczne objawy, dlatego trudno do zlekceważyć. Pojawiają się:

 • bolesny obrzęk powieki;
 • obecność guzka zapalnego;
 • zaczerwienienie.

Zmiana może obejmować całą powiekę, pojawiać się po jednej lub po obu stronach. Niekiedy pojawia się pojedynczy jęczmień, a niekiedy występuje ich kilka.

Jak walczyć z jęczmieniem?

Chociaż jęczmień ma tendencję do samoograniczania, można przyspieszyć proces jego zanikania. W jaki sposób?

 • Okłady rozgrzewające

Okłady rozgrzewające zaleca się przeprowadzać nawet kilka razy dziennie. Ciepłe kompresy powinny trwać 10-15 minut. Warto stosować okłady z zioła świetlika. Dzięki swoim właściwościom świetlik znajduje zastosowanie w skutecznym leczeniu jęczmienia na powiece.

 • Masaż

Delikatne masowanie powieki palcem pozwala na odblokowanie ujść gruczołów. Ruchy należy wykonywać następująco: od góry do dołu (w powiece górnej) oraz z dołu ku górze (w powiece dolnej).

 • Antybiotyki

Jeśli po kilku dniach stosowania domowych metod nie następuje poprawa, koniecznością jest włączenie leczenia antybiotykami. Najczęściej stosowane są maści zawierające np. neomycynę czy ofloksacynę.


W przypadku rozwinięcia stanu zapalnego koniecznością może okazać się stosowania kropli złożonych, np. z antybiotykami oraz glikokortykosteroidami.


Jeżeli jęczmień doprowadzi do powstania tzw. ropowicy powiek, koniecznością może okazać się rozpoczęcie antybiotykoterapii ogólnej. Dotyczy to także przypadków, w których jęczmieniowi towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: gorączka, złe samopoczucie. Niepokojące są także symptomy świadczące o możliwości rozwoju uogólnionego zakażenia.

Pocieranie obrączką powieki – czy to działa?

Wiele osób, poszukując domowych sposobów na walkę z jęczmieniem, decyduje się na pocieranie powieki obrączką. Rzekomo złoto ma pomóc zwalczyć objawy. Czy faktycznie to działa?


Niekiedy taki sposób postępowania przynosi oczekiwane efekty, jednak skuteczność nie ma żadnego związku z surowcem, z jakiego wykonana jest obrączka. Okazuje się, że pocieranie to nic innego jak masaż, który prowadzi do odblokowania ujść gruczołów.

Jęczmień na oku – czy jest groźny?

Jęczmień na oku nie powoduje zaburzeń widzenia i nie stanowi poważniejszego zagrożenia. Najczęściej dochodzi do ich bezproblemowego zagojenia – bez pozostawiania po sobie blizn.


W przypadku jęczmienia mogą pojawić się powikłania, wśród których najczęstszym jest przeobrażenie w postać przewlekłą.


Warto przy tym podkreślić, że nawet dobrze leczony jęczmień może nawracać. Dotyczy to jednak przede wszystkim tych osób, które nie przestrzegają najważniejszych zasad higieny okolicy oka. Zalicza się do nich m.in.:

 • rozgrzewanie powiek ciepłymi okładami;
 • masaż powiek połączony z delikatnymi uciskiem;
 • oczyszczanie powiek jednorazowymi chusteczkami lub nasączonym wacikiem.

Jeżeli dochodzi do obrzęku całego oka, zaburzeń widzenia czy powiększenia tkliwości węzłów chłonnych, należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Chociaż stan zapalny organizmu najczęściej kojarzy się z konkretną chorobą czy infekcją, jest to znacznie...
CZYTAJ
Zmagasz się z biegunkami, wzdęciami i silnymi bólami brzucha? Jeśli objawy ze strony układu pokarmowego...
CZYTAJ
Ludzki organizm w 70% składa się z wody, dlatego nawodnienie jest mu niezbędne do prawidłowego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia