• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-02-10
Dolegliwości i choroby

Jelitówka, czyli kilka dni wyjęte z życia

Najpierw zwykłe zmęczenie, nudności, potem ból brzucha, biegunka, wymioty, podwyższona temperatura. Wszystko może trwać od kilku do kilkunastu dni i jest się w tym czasie praktycznie wyłączonym z normalnego funkcjonowania. To popularna jelitówka (grypa żołądkowo – jelitowa), czyli wirusowa choroba, na którą w zasadzie nie ma lekarstwa. Leczy się tylko objawy.

 Jelitówka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny grypy żołądkowej

Przyczyną grypy jelitowo–żołądkowej jest wirus, który atakuje przewód pokarmowy. Niestety, dość łatwo się go nabawić. Przenosi się, tak jak wszystkie wirusy, drogą kropelkową. Można się zarazić również poprzez zwykłe dotykanie tych samych przedmiotów codziennego użytku, których dotykała wcześniej osoba chora. Dlatego właśnie jelitówka atakuje zwykle masowo. Jeśli zachoruje jedna osoba w domu, reszta domowników najpewniej także przejdzie lada moment grypę żołądkową. Jeżeli wirus pojawia się w szkole czy przedszkolu, także zazwyczaj choruje większość dzieci. Można jelitówkę złapać gdziekolwiek (w pracy czy w autobusie) i nie trzeba się o to nawet za bardzo „starać”.

Grypa żołądkowa - leki i objawy

Początkowe objawy grypy żołądkowej mylone są niekiedy z symptomami zwykłego przeziębienia. Odczuwa się przemęczenie, pojawia się osłabienie, apatia. Pacjenci często mówią wtedy, że „bierze ich jakaś choroba”, spodziewając się przy tym zazwyczaj klasycznego przeziębienia i aplikując sobie - profilaktycznie - preparaty typu Gripex czy Theraflu. Niestety, po dwóch – trzech dniach pojawia się gorączka, wymioty i biegunka. Wtedy już wiadomo, że chodzi o grypę żołądkową.

Jelitówka i jej uciążliwe symptomy trwają zazwyczaj kilka dni. W końcu same mijają. W zależności od indywidualnej kondycji organizmu, może to wyglądać różnie. Może pojawić się tylko część objawów albo wszystkie. Choroba może skończyć się po paru albo parunastu dniach. Nie ma reguły. Leki na grypę żołądkową sprowadzają się do przeczekania jej i nawadniania organizmu. Wymioty i biegunka bardzo szybko bowiem doprowadzić mogą do niebezpiecznego odwodnienia. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona...
CZYTAJ
Osłabienie, nudności, gorączka, silny ból brzucha, odwodnienie – to najczęstsze objawy biegunki. Sprawdź, co należy...
CZYTAJ
Przewlekła biegunka to stan chorobowy układu pokarmowego, charakteryzujący się zwiększoną częstotliwością wypróżnień o płynnej lub...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia