2017-03-03
Zdrowie dziecka

Karmienie mieszane

Pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym najkorzystniejsze jest dla niego karmienie piersią. Zdarza się jednak, że nie zawsze jest ono możliwe: dziecko jest wcześniakiem, zbyt wolno przybiera na wadze, nie potrafi ssać mleka z piersi lub matka ma za mało pokarmu. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest karmienie mieszane, które polega na stosowaniu naprzemiennie karmienia piersią i butelką (mlekiem modyfikowanym). Karmienie mieszane może być też świadomą decyzją matki, która chce powrócić do pracy lub zaprzestać karmienia piersią przy równoczesnym podtrzymaniu laktacji.

 Karmienie mieszane - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Wprowadzenie karmienia mieszanego


Bez względu na przyczynę wprowadzenia, karmienie mieszane powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Nie bez znaczenia jest również moment, w którym rozpocznie się podawać dziecku nowy dla niego pokarm. Pierwsze podanie mleka modyfikowanego powinno odbyć się dokładnie w taki sam sposób, jak dotychczasowe karmienie piersią. Warto wybrać w tym celu taką samą pozycję czy miejsce, w którym dziecko karmione było do tej pory. Karmienia mieszanego nie warto rozpoczynać, kiedy dziecko jest chore, ząbkuje lub jest po szczepieniu. Wypoczęte i zdrowe łatwiej zaakceptuje nowy pokarm.

Możliwe reakcje dziecka na karmienie mieszane

Możliwe jest zarówno, że dziecko od pierwszej chwili w pełni zaakceptuje mleko modyfikowane jak i, że nowy smak i sposób podawania nie będą mu odpowiadać. Po zasmakowaniu mleka modyfikowanego, dziecku może również przestać smakować pokarm matki. W takiej sytuacji należy karmić je w sposób mieszany, z przewagą mleka, które dziecku bardziej odpowiada, z czasem zmieniając proporcje. Niechęć do nowego pokarmu może być związana nie tyle z jego smakiem, a sposobem podawania. Dlatego tak ważne jest, aby nie zmieniać przyzwyczajeń dziecka dotyczących miejsca czy pozycji karmienia.

Odpowiednie mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane sprawdza się nie tylko jako uzupełnienie diety dzieci w wieku niemowlęcym. Ma ono zastosowanie również u tych, które ukończyły już roczek. Mimo coraz bardziej zróżnicowanej diety na tym etapie życia, produkty mleczne powinny nadal być istotnym składnikiem posiłków dziecka. Produktem, który idealnie sprawdzi się w tej roli jest mleko Nestle Nan Optipro H.A. 3: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/nestle-nan-pro-ha-3-mleko-modyfikowane-w-proszku-po-1-roku-hypoalergiczne-400-g,4278.htmlPrzeznaczone dla dzieci od 13 miesiąca życia, które wcześniej były już karmione mlekiem modyfikowanym, również dla tych, które są w trakcie odstawiania od piersi i istnieje u nich ryzyko wystąpienia alergii na mleko krowie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Podczas ciąży i karmienia piersią, ciało kobiety podlega poważnym przemianom. Jedną z najbardziej widocznych zmian...
CZYTAJ
Każda przyszła mama, z myślą o zdrowiu swojego dziecka, wie, że w czasie ciąży należy...
CZYTAJ
Twoje Maleństwo jest już na świecie, teraz przed Tobą wspaniały, ale jednocześnie trudny i wymagający...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia